Skocz do zawartości

Guzik z koroną - powstanie listopadowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj wyskoczył mi taki guzik. Myślałem, że to pruski pierwszo-wojenny ale wygląda inaczej. Inna korona, nie jest wypukły tylko praktycznie płaski, uszko takie prymitywne jakby odlewane w całości razem z guzikiem . Metal to najprawdopodobniej cyna. Jak widać zachowany w wyjątkowo pięknym stanie, korona bardzo wyraźna. Przeglądając internet trafiłem na informację, że to guzik z powstania listopadowego. Czy to rzadki fant? Proszę o dokładną identyfikację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik nie jest opisany w przewodniku kolekcjonerów guzików. Wg informacji uzyskanej od znanego zbieracza pamiątek z Powstania Listopadowego jest to guzik żołnierski 1 pułku strzelców pieszych z lat 1826-1831.
Ostatnio był jakiś wysyp tych guzików, bo przez perę lat nie widziałem żadnego, a wiosną tego roku pojawiło się na różnych forach conajmniej 6.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam go czyścic, żeby pozbyć się tych żółtych plamek czy zostawić w takim stanie jak jest?:) Miałem już ofertę zamiany za 2 monetki z Piłsudzskim 10 zł wartość ok 100zł ale nigdy nie pozbędę się pamiątki którą znalazłem we własnej miejscowości:)Guzik ma dla mnie wartość sentymentalną :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik zachował się w idealnym stanie bo został odlany ze stopu pewter (cyna z prawdopodobną domieszką miedzi). Te żółte plamy są przypuszczalnie śladem domieszki. Ja bym go zostawił w stanie takim, w jakim jest. Czyszczeniem możesz go zniszczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz małą historie idu tego guziczka

http://detektorysci.pl/guziki/guziki-powstanie-listopadowe-oraz/

Pewnie wyszło więcej tych guzików, tylko kazdy myślal ze to prusak i sobie głowy nie zawracał ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że z fotką tego guzika nie powinno być problemu.
SZZ jest jego dobrym kumplem i jak dobrze zagada....
Zresztą miał osobiście ten guzik na dłoni jakieś trzy lata temu tylko pewnie nie pamięta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZZ jest jego dobrym kumplem i jak dobrze zagada....
Zresztą miał osobiście ten guzik na dłoni jakieś trzy lata temu tylko pewnie nie pamięta."
Z całym szacunkiem coś Ci się chyba Darek pomyliło. Nie znam nikogo z Siedlec, ani nie przypominam sobie guzika z koroną, a takie sytuacje zazwyczaj pamiętam. O guzikach z koroną dowiedziałem się od M. Z. dopiero w ubiegłym roku.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluemen-guziczek jest w stanie idealnym,zachował się w pierwotnej odmianie alotropowej cyny,nic przy nim nie kombinuj,ważne jest aby guziczek nie przebywał nigdy w temperaturze ujemnej,ot i cała konserwacja.
Na fotce masz przykład guzików cynowych z tej samej formy,ten sam numer na awersie,z tego samego miejsca a jednak w różnym stanem zachowania.Guzik z lewej pod wpływem długiego chłodzenia przeszedł w inną odmianę tzw.cynę szarą,która ma postać proszku i systematycznie się wykrusza.Guzik z prawej zachował się w tzw.cynie białej i nie wymaga żadnej konserwacji.

obert,zgodnie z najnowszymi odkryciami M.Z. ten guziczek jawi się jako oficerski 1p.st.p.(zakładam średnicę 25-27 mm)


SZZ-nie pomyliło mi się,trzy lata temu nie miałeś takiej wiedzy jak dziś,dla ciebie był to guzik pruski i nie zwrócił twojej uwagi a moje sugestie co do pochodzenia przeszły bez echa.

Przypomnę na tyle,na ile to możliwe na ogólnokrajowym.

Małolat,wymiana,Kałuszyn,pośrednik,ryngraf.


(Siedlce to zmyła-myślałem,że załapiesz}

Jak nie załapałeś to tylko BILOMAX. ;)))

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam taki guzik, Widziałem tutaj już podobny ale wolałbym się upewnić czy ten też jest coś wart;) wcześniej mówiono że jest on z Powstania Listopadowego, prosiłbym o potwierdzenie tego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie