Skocz do zawartości

Franciszek Olszówka, ps. Otto"


Rekomendowane odpowiedzi

Franciszek Olszówka, ps. Otto" (ur. 1924, zm. 8 lutego 1946 w Pisarzowicach) - żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego, dowódca oddziału działajacego na terenie powiatów Kępno, Namysłów i Kluczbork w latach 1945-1946.
Syn Augusta i Marii. Nieznane są jego losy przed 1939. Jego rodzina zamieszkiwała prawdopodobnie na Śląsku. W czasie okupacji został wpisany do III grupy volkslisty. Służył w Wehrmachcie, skąd w 1944 zdezerterował z bronią w ręku. Dołączył do siedmioosobowej grupy osób ukrywających się w lesie pomiańskim, powiat Kępno. W styczniu 1945 grupa ta, kierowana przez Ludwika Statkiewicza Mecha", wstąpiła do MO w gromadzie Wodziczna, powiat Kępno. Olszówka został komendantem tamtejszego posterunku.

W kwietniu 1945 wraz z całą załoga zdezerterował ze służby i założył oddział zbrojny w powiecie Kępno. Członkowie oddziału składali przysięgę przed ks. Nowickim, proboszczem parafii. Największy stan liczbowy (do 80 osób, nie licząc współpracowników) oddział osiągnął na przełomie 1945/1946. Głównym miejscem pobytu oddziału były lasy komorzańskie w pow. Kluczbork oraz lasy buczkowskie i rychtalskie. W drugim kwartale 1945 oddział podporządkowany był N.N. Kordzikowi", którego Otto" zastrzelił w niewyjaśnionych okolicznościach. Po tym fakcie Otto" nie podporządkował się żadnej strukturze poakowskiej lub narodowej.

To ze zrodla" czyli wikipedia (?). Jesta tam opisana dalsza czesc jego dzialalnosci na wlasny uzytek. Prawda to czy nie prawda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne rozstrzelanie grupy żydów to typowo zaszczytne zachowanie, brawo ciekawe ile jeszcze takich ciekawostek ma na sumieniu nasz bohater. Podobno pierwszy raz jest najtrudniejszy potem idzie łatwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otto" wg Atlasu polskiego podziemia... pod red. Wnuka:

1/ Oddziały o nieustalonej proweniencji lub oddziały niafiliowane.

- Otto" d-ca Franiszek Olszówka Otto".

Okolice Krzepic pod Częstochową. Zob. woj. łódzkie.

2/ Oddziały o nieustalonej proweniencji lub oddziały niafiliowane.

- Otto" d-ca Franiszek Olszówka Otto", ok. 50. V 1945-II 1946 ( VIII-IX 1945 podporządkowany WSGO Warta" ). Zob. woj. poznańskie.

Okolice Wieruszów-Wieluń-Praszka.


3/ Mieleszy 13-15 I 1946.

Obława GO MO-UB-KBW ( 180 ) na o. Ottona" ( 20 ).Straty- Otto" 2 zabitych, 28 aresztowanych ( w tym osoby postronne ), KBW- 2 zabitych, 2 rannych.


4/ Komorzno 21.XII.1945.

Zasadzka Otto" ( kilkudziesięciu ) na dwóch żołnierzy A.Cz., obaj zostali zabici.

Szymonków 4.XI.1945

Obława GO UB-A.Cz. ( 50 ) na o. Otto". Straty Otto" 8 aresztowanych.

Świniary Małe 17.IX.1945

akcja NN ( Prawdopodobnie część o. Otto" ) na majątek administrowanych przez A.Cz. Straty- A.Cz. 1 zabity, rozstrzelano 8 Niemców.

Skoroszów

Marianka Siemieńska

Piotrówka

Szymonki X 1945

Rozstrzelanie przez o. Otto" 12 osób narodowości niemieckiej, które znalazły się w pobliżu bunkrów oddziału.



Powyższe uzupełnię w bardziej sprzyjającym momencie :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych opisach działalności F.O. mówi się o kolportowaniu ulotek antykomunistycznych, ma ktoś skan takiej ulotki? przetrwała jakaś? jakie jest jej pochodzenie tzn przez kogo drukowana jaka treść, w jaki sposób następowała dystrybucja, gdzie itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było wszystko po kolei wyświetlać ale życie ma swoje prawa i tak się nie da.
Pierwsza sprawa w 1939r.miał 17 lat więc do wojska nie trafił folkslista mało istotna bo wyjścia nie miał, oczywiście nierozerwalnie związane to jest z powołaniem do wojska i od tego dobrze by zacząć kiedy powołany, do jakiej jednostki jaki szlak bojowy jakie odznaczenia lub ich brak, kiedy dezerteruje? Źródła podają 1944r. co jest chyba istotne bo to czas kiedy Niemcy mocno obrywają i szybko tracą teren. Co robił wcześniej?? nigdzie nie ma żadnej informacji na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródła" podają, że volsklistę podpisał z musu- miał sprawę za kłusownictwo i niewielki wybór :-)
Z Wehrmachtu wychodzi, że uciekł zaraz po podstawowym przeszkoleniu. I to chyba nie sam, skoro już po chwili" działał w towarzystwie kilku mu podobnych dezerterów. Zastrzelenie dowódcy również do specjalnie chwalebnych czynów nie należy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.R. masz rację w tej sprawie jest wiele zagadek które trzeba wyjaśnic

 Wehrmachtu wychodzi, że uciekł zaraz po podstawowym przeszkoleniu. I to chyba nie sam, skoro już "po chwili działał w towarzystwie kilku mu podobnych dezerterów. Zastrzelenie dowódcy również do specjalnie chwalebnych czynów nie należy"

gdzieś czytałem że jak uciekał miał stopień kaprala wiec raczej nie podstawowe szkolenie, możliwe ze trochę dłużej ale to juz trzeba by sprawdzić w archiwach.

Z linku podanego przez CzŚ

Tygodnik Kępiński 27-02-2008
autor Mirosław Łapa

Wspomnienia "Krysi z oddziału "Otta
o godz. 24.00 oddział "Otta w sile ok. kilkudziesięciu ludzi zaatakował kępiński Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W trakcie ataku spalono wszystkie akta Sekcji I - zajmowała się tzw. zagadnieniem niemieckim. Rozbito również a-reszt w urzędzie bezpieczeństwa. W czasie zaciętej obrony przez funkcjonariuszy PUBP zginęło 8 osób, a 4 zostały ciężko ranne. Po 45-minutowym ataku oddział "Otta wycofał się bez strat)"

na ile to jest prawdziwe? dlaczego wspomina się o tych aktach a nie o innych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yety, jakie to źródła podają, że podpisał volkslistę z musu- miał sprawę za kłusownictwo i niewielki wybór"? Przy okazji zapytam Cię Człowiecze Śniegu, z jakiej części Polski pochodzisz? Ja jestem Pomorzakiem i zapewniam Cię, że w moich stronach wpisywali na volkslistę wszystkich oprócz złodziei, kłusowników, alkoholików i kryminalistów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może tę pozycję?
J. Niekrasz  dziejów AK na Śląsku", Warszawa 1985 interesuje mnie skan strony 127 podanej jako odnośnik w PIS"

Mam, ale chyba Yeti mnie wyprzedził, ale jak by coś to spróbuję.
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam, gdzie mieszkasz, tylko skąd pochodzisz. Ale już odpowiedziałeś, więc zwracam honor- jako Kresowianin nie możesz znać rodzinnych opowieści o wciąganiu na volkslistę. Przypis w publikacji IPNu sam już sobie znalazłem, wynika z niego, że Niemcy traktowali wszystkich mieszkańców Kępna i okolic jako Niemców, ze względu na olbrzymi odsetek ewangelików.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Do wątku RE: Franciszek Olszówka, ps. Otto" Czlowieksniegu

Szymonki X 1945
Rozstrzelanie przez o. "Otto 12 osób narodowości niemieckiej, które znalazły się w pobliżu bunkrów oddziału.
Powyższe uzupełnię w bardziej sprzyjającym momencie :-)"

Jak mi widomo po Olszówce" oddziałem dowodził Stanisław Panek Rudy" i te 13 osób to obota" Rudego",
a było to prawdo podobnie tak: Dziewczyne zbierająca chrust w lesie spotkał patrol oddziału i i zabrali ja z sobą do bunkrów w celach sexualnych.Na nastepny dzień rodzina i znajomi zaczeli szukac dziewczyny która nie wróciła na noc do domu wszystkich złapano i zamordowano w pobizu bunkrów.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie