Skocz do zawartości

Franciszek Olszówka, ps. Otto"


Rekomendowane odpowiedzi

Duchu- moje cytaty, jak zaznaczyłem, są z:

Otto" wg Atlasu polskiego podziemia... pod red. Wnuka.

Trzymam się wersji, że jest to jedno z niewielu opracowań obejmujących geograficznie całą Polskę. Czy są tam znaczące wpadki merytoryczne? Nie mnie to osądzać.

PS Sprawdziłem- Rudy" objął grupę w lutym 1946, po śmierci Otta". Jeśli mord odbył się w 1945, to nie bardzo można go na Panka zrzucić.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 10:55 25-02-2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zdjęcia zamordowanych dnia 29.11.1945 r. w Bolesławcu nad Prosną przez oddział Franciszka Olszówki Otta" Żydów. Nazwiska ofiar to m.in.: Moszek Russek, Szaja Hirsz Kohn, Jankiel Kohn, Mendel Kohn, Majer Markowicz.

Zdj. 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 3 years later...
ten filmik nagrała kobieta która obecnie mieszka w Niemczech,jest córką Hertmann Florentine,zamordowanej w 1945 roku przez grupę Rudego. To ta kobieta prawdopodobnie postawiła symboliczny krzyż w lesie z nazwiskami osób. Gdy zginęła jej mama miała ona zaledwie 9 lat.
http://www.youtube.com/watch?v=7p4J6btjvYw


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 10:06 28-04-2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
marzka- ten filmik nakręciłem osobiście , Pani Doris Sauer mieszka teraz w Austrii , a tych dwoje młodych ludzi to jej synowie.Jej ojciec ( zarządca młyna w Szymonkowie) też zginoł w niewyjaśnionych okolicznościach
jego ciało znaleziono obok kościoła w Szymonkowie i nie wiadomo czy zrobili to ludzie Rudego" czy rosjanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Do dnia dzisiejszego nie ma twardych dowodów potwierdzających fakt, że Żydzi zostali zamordowani przez odział Otta. Wręcz przeciwnie pojawiają się nowe fakty obalając tą teorię. Podobnie jest z grupą Rudego bądź jak kto woli bandą, która przez wielu była uważana za najgorszych bandytów. Wiem jedno nie my żyliśmy w tamtych czasach i nie nam jest dane to oceniać kim byli naprawdę. Możemy się jedynie domyślać bazując na dokumentach ...

Dodam tylko, że kilku członków grupy Rudego usłyszało zarzutu mniej więcej o treści : ... w nieustalonym dniu w lecie 1946r banda zaskoczyła odział W.P w lesie Wróblewskim w trakcie potyczki padł z rąk bandy porucznik nieustalonego nazwiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie