Jump to content

Nazistowscy żołnierze w kalendarzu - weterani Armii Czerwonej wściekli


grzeb

Recommended Posts

Rosyjscy kombatanci wycofują kalendarz wydany z okazji 65. rocznicy zwycięstwa Armii Czerwonej nad nazizmem, ponieważ autorzy pomyłkowo wykorzystali w nim zdjęcia żołnierzy niemieckich, a nie radzieckich - pisze The Times".

Według gazety, kiedy kalendarz pojawił się w szkołach w okolicach Permu, na Uralu, weterani Wielkiej Wojny Ojczyźnianej byli wściekli.

Wydawcy kalendarza przyznają, że nie odróżniają żołnierzy niemieckich od radzieckich z tamtego okresu. Ściągnęli zdjęcia z internetu, gdyż uznali fotografie dostarczone przez kombatantów za nieciekawe. W efekcie na czterech z sześciu zdjęć zamieszczonych w kalendarzu są żołnierze niemieccy. Na jednym z nich pozują nawet przy zdobycznym radzieckim czołgu, a na innym widać plakat propagandowy SS.

- Jesteśmy młodzi, nie wiemy jak wyglądała wojna. Nie wiemy jak wyglądali faszystowscy żołnierze - tłumaczyła się w rosyjskiej telewizji NTV przedstawicielka wydawcy.

Firma twierdzi, że zanim wydrukowano 1,5 tys. egzemplarzy kalendarza, ostateczną jego wersję wysłano do akceptacji przez związek kombatantów w Permie. Przedstawiciel związku powiedział Timesowi", że weteran, który przeglądał projekt, jest praktycznie ślepy i nie zauważył pomyłki myśląc, że akceptuje materiały wysłane wcześniej do wydawnictwa.

- To zwykłe bluźnierstwo, zwłaszcza w przededniu rocznicy tak wielkiego zwycięstwa. Poprosiliśmy wszystkie grupy kombatantów, by zbierali egzemplarze tego kalendarza, żeby je zniszczyć. Wydamy nowy - zapewnił członek związku weteranów.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Nazistowscy-zolnierze-w-kalendarzu---weterani-wsciekli,wid,12202029,wiadomosc.html
Link to comment
Share on other sites

Nic nowego - w polskim podręczniku do historii, poziom szkoły podstawowej, wydanie po 1989 r. była fotografia dwóch banderowców z Bieszczad w niemieckich uniformach ( póżniej nie raz i nie dwa to zdjęcie pokazywane było przy okazji omawiania Akcji Wisła )a podpis brzmiał tak; partyzanci podziemia antykomunistycznego". Dobre, naprawdę dobre.
Link to comment
Share on other sites

Swojego czasu, gdy odbywały się rajdy terenowe po Pomorzu - jakiś geniusz zlecił zrobienie kilkuset plakietek z napisem Rajd im. Obrońców Wału Pomorskiego". Całe szczęście że ktoś się w porę zorientował i tylko kilka sztuk zostało zrobionych zanim zmieniono na dobywców Wału Pomorskiego".
Link to comment
Share on other sites

Na stronie internetowej PKO byla swego czasu informacja ze jeden z bankomatów owej instytucji znajduje sie w Bielsku Białej na ulicy cytuje:Obronców Monte Cassino" ( winno byc Bohaterow M C) ..... pikanterii sprawie dodaje fakt, ze gdyby w okolicy B-B przejrzec niektorym dziadkom zyciorysy to istotnie kilku obroncow by sie jeszcze znalazło ;-)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information