Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Marek T

Forum members
 • Content Count

  65
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Szabla - w ostatniej chwili wyrwana chłopu, który już zaczynał przerabiać ją na narzędzie do szlachtowania świń. Widać nacięcie, na szczęście płytkie - w tym miejscu zaczął ją skracać.
 2. Swego czasu miałem popielniczkę zrobioną z łuski 120 mm z GRYFA. Obcięto ją na jakieś 4 cm wysokości. Nie dam zdjęcia, bo parę lat temu pozbyłem się tego fanta.
 3. Po wojnie na wybrzeżu ekipy z portów i stoczni przeszukiwały lasy i pobojowiska szukając wraków czołgów i innych pojazdów. A w nich - silników, które potem były montowane na łodziach i kutrach, albo rozmontowywane na części zamienne.
 4. Wśród darów z UNRRY mojej rodzinie trafił się kombinezon lotniczy, taki z futrem. Najpierw został przerobiony na kożuch, potem na półkożuszek, a w latach siedemdziesiątych uszyto z niego kurtkę dla mnie. Dwa lata temu trzeba ją było wyrzucić, bo już się rozpadała. A z cięższej półki: praktycznie nieskończonym źródłem materiałów i urządzeń był GNEISENAU, regularnie szabrowany przez instytucje i prywatnie, a jeszcze zostało tego sporo dla gospodarki uspołecznionej. Więcej tutaj: http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=98&highlight=gneisenau
 5. Chor. mar. Stanisław Talaga we wrześniu 1929 r. kierował ekipą minerską MW, której zadaniem było m.in. topienie statków przeznaczonych do zablokowania wejść do gdyńskiego portu.
 6. Kilka lat temu oprowadzałem wycieczkę Anglików po Muzeum Marynarki Wojennej. Wszyscy wiekowi, w tym kilka pań. Pokazałem co trzeba, wyrazili odpowiednie zainteresowanie, a na koniec jedna z pań - na oko 80 lat, okulary jak denka od butelki - łapie mnie za rękę i mówi ardzo dziękuję, że pokazał nam Pan niemiecką minę magnetyczną". Ja na to, że jeszcze kilka lat wcześniej można było zdjąć pokrywę i zobaczyć wnętrze tej miny. A ona na to: ie, nie - mnie interesowało, jak ona wyglądała z zewnątrz. W czasie wojny pracowałam w laboratorium, które rozpracowywało te miny. Zawsze przysyłali nam je bez obudowy ...".
×
×
 • Create New...

Important Information