Skocz do zawartości

Namioty WP


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Zwraca się z prośbą do osób, które orientują się jakie namioty używane były w okresie międzywojennym przez WP. Pomijam raczej pałatki i wszelkie ich kombinacje. Interesują mnie szczególnie grafiki. Będę wdzięczny za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - w NAC zdjęć namiotów jest sporo. Ale nic moim zdaniem nie można z nich wywnioskować. Prócz jednego modelu 926 nie można jednoznacznie określić powtarzającego się namiotu... Ktoś, coś??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Sadze ze problem w tym ze tak jak z kuchniami polowymi, bylo tego materialu do diabla po rozbiorcach i po wojnie 1919-21 najrozniejszych typow, ktore w okresie pokoju 'donaszano' w jednostkach. A ze przy dobrej konserwacji taki namiot moze trwac prawie w nieskonczonosc (wiem z doswadczenia harcerskiego - do dzis dnia mamy na stanie namioty wojskowe brytyjskie z lat 40-tych i 50tych) wiec niewiele sie pewnie zmienialo przez 20-to lecie. Moze i byly jakies ujednolicone typy ktore skladowano na mob, ale tych to trzeba bedzie szukac w warunkach technicznych CAW'u i innych archiwach bo na zdjecia z okresu ikampanii raczej bym nie liczyl.

Projektowano tez namioty do specjalnych celow (np namiot stacyjny plutonu pomiarow artyleryjskich) ale to juz chyba inna bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jasna zbiorowego" wz 37

Co do harcersko-namiotowych klimatów, to ja sam do niedawna jeździłem jeszcze z harcerzami gdzie za jadalnie robił anglik". Bardzo charakterystyczny namiot, z dostawianymi burtami z oknami wspierany na dwóch grubych drewnianych masztach i mocowany konopnymi linami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie taki, po angielsku 'Marquee', przez dolaczanie dodatkowych czesci srodkowych, dlugosc namiotu jest ograniczona tylko iloscia miejsca.

A moglbys zdradzic sygnatury tych danych w CAW (mozna na priv). Czy sa rysunki? Chcialbym 'postawic' namioty patrolom telegraficznemu i stacyjnemu oraz lekarzowi pulkowemu w skali 1/72 :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem rekonstruktorem polskich wojsk pancernych. Chcemy rozwinąć skrzydła i stworzyć jako takie zaplecze w postaci namiotów, łóżek itp. Czy można poprosić o jakiś link w sprawie namiotów bo szukałem już wszędzie i nic. Również na CBW, CAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipek 11 co jest namiotowego w CBW możesz sprawdzić w 5 minut ... W CAW nie wiem, ale to pewnie trzeba sobie wyszperać samemu w tekach (?!). Starożytnym zwyczajem WT namiotów leżą sobie gdzieś spokojnie, ktoś tą naszą dyskusję czyta i się śmieje ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie niedoczytalem postu Jendrassa i ww WT sa w CBW. Jest pozatym instrukcja ustawiania, zwijania, pakowania i przechowywajnia polowego namiotu kancelaryjnego z 1926, z tym ze jest to namiot lotniczy.

Ale co wazniejsze, wynika ze w CAWie nalezy szukac najpierw w archiwaliach ITI - Instytut Techniczny Intendentury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 5 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie