Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

balans

Gdzie się podziały zabytki z Izb Tradycji" po zlikwidowanych J.W.?

Recommended Posts

Tak sobie wspominałem bardzo stare dzieje, no i przypomniałem sobie, że jak byłem w wojsku w J.W.-entej, to za młodego" kazano mi się przebrać w wyjściowy mundur i zaprowadzono mnie wraz z resztą młodego rocznika do tzw. Izby Tradycji. No i w tej Izbie oprócz wystawki" ze zdjęciami bohaterów frontowych i ohaterów" z okresu walki z andami" było też mnóstwo zgromadzonego sprzętu z lat 40-tych. Były zarówno karabiny maszynowe [w tym te najcięższe], były moździerze, był sprzęt łączności, a nawet mundury z tego okresu. A do tego przed budynkiem sztabowym też stało na postumencie kilka zabytkowych armatek" [w tym wojenna 85 mm plotka].
Z tego co wiem, to takie Izby Tradycji były we wszystkich większych jednostkach wojskowych. I tu mam pytanie co się stało z tymi zabytkami po ich likwidacji? Bo tak gdzieś do dzisiaj to pewnie 80% tych jednostek zlikwidowano. Wydaje się, że są trzy możliwości:
1. Zabytki przekazano do muzeów.
2. AMW sprzedała je kolekcjonerom na wolnym rynku.
3. Zasiliły wolny kapitalistyczny rynek w cenny wsad do wielkich [kapitalistycznych] pieców.

Proszę tych, którzy mają jakąś wiedzę na ten temat, o merytoryczną odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dodam jeszcze wątek poboczny. W latach 60-tych organizowano w szkołach, a przynajmniej w tych, które za patrona miały jakiegoś znanego żołnierza lub partyzanta, ewentualnie znajdowały się w miejscu większych drugowojennych bitew - Szkolne Izby Pamięci. Pamiętam, że apelowano do uczniów o przynoszenie do szkoły w charakterze darowizny różnych wojennych pamiątek. No i uczniowie chcąc sobie poprawić ocenę np. z Wychowania Obywatelskiego, przynosili do szkoły różne wojenne pamiątki. Najczęściej były to jakieś dokumenty, czy zdjęcia ich rodziców, ale trafiały się też hałerki", bagnety, części umundurowania, a nawet szable. Pamiętam, że gdzieś nawet niezła afera była, bo ktoś podobno przyniósł do szkoły pistolet...
I tu mam pytanie do kolegów, którzy pracują w Oświacie, ewentualnie do tych młodszych uczęszczających do takich szkół [po 89-roku często dawni patroni byli zastępowani nowymi, często zupełnie nie związanymi z wojną] o losy tych Izb Pamięci" - czy się ostały do dnia dzisiejszego? Czy może zostały zlikwidowane? A jeżeli tak, to co się podziało z eksponatami?

Share this post


Link to post
Share on other sites
u mnie w SP.122 w wawie była taka izba w sali historycznej
pamiętam że była tam salamandra wz31 w stanie b.dobrym,ciachoo
ale za młody byłem żeby myśleć o takich rzeczach i pewnie do tej pory tam leży:(
ale niedługo wybory,,komitet jest w budynku szkolnym to pozwiedzam jeszcze raz:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 Pomorska Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych ( Scud, 8-K11, 14) była kiedyś odznaczona ( sztandar) orderem Aleksandra Newskiego ( tego co pobił Krzyżaków na jeziorze - załamała się pokrywa lodowa i ciężkozbrojna jazda krzyżacka PO-ooooooszła - pod wodę) . To był imponujący kawał kolorowego metalu. Ale z chwilą rozwiązania Brygady cała olbrzymia izba pamięci jednostki zniknęła. Razem z tym orderem. Nikt nie poszukuje eksponatów. Może i dobrze? W końcu nie był to order z prawdziwymi brylantami - jaki dostał Jaruzelski od Putina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
///dla porządku, to nie byli Krzyżacy, tylko Kawalerowie Mieczowi ///
************************
OK.Historyk był ze mnie zawsze słaby. A czy mieli czarne podniebienia jak Krzyżacy także nie wiem. Lepiej żartować niż chorować. A tak już na poważnie to:
Ordnung muss sein!!!" . Jawohl!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nic w przyrodzie nie ginie...wszystko zmieniło miejsce pobytu i właścicieli...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elementy uzbrojenia były w ewidencji służby uzbrojenia, zostały odesłane do centralnych magazynów razem z etatową bronią;
Wszelkiego rodzaju dokumenty były w ewidencji kancelarii, w przypadku mojej jednostki przechodziły kilkukrotną weryfikację od lat 90-tych - usuwano chlubną niegdyś radycję walk z reakcyjnym podziemiem" szczegóły akcji wisła", oraz tuszowano wpisy w księdze pamiątkowej pozwalającej na identyfikację członków akcji, członków PZPR itp.. taką pomazaną w końcu odesłano do centralnego archiwum MSW;
Sprzęt łączności był w ewidencji magazynu łączności - w większości został zniszczony po wybrakowaniu jako niespełniający wymogów sprzętu zabytkowego cokolwiek to znaczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki kol. Zazor za bardzo rzeczową odpowiedź!

Wynika z niej, że postępowano zgodnie z procedurami - czyli część zabytków [np. sprzęt łączności] wyzłomowano na miejscu, a zabytkową broń przekazano do centralnych magazynów.

Otwartym pozostaje pytanie: czy ta broń pozostaje tam nadal? Czy może zasiliła różne placówki muzealne? A może również trafiła na złom?

No i jest jeszcze temat poboczny, że tak powiem - w wielu J.W. w jakimś eksponowanym miejscu były ustawione na betonowych postumentach jakieś cięższe sprzęty" [przeważnie armaty z lat 40-tych]. I tu jestem ciekawy: czy te pomniczki" od razu trafiły na złom, czy może też do centralnych magazynów? A jeżeli do magazynów to jaki był/jest ich dalszy los?

Pozdrawiam
balans

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information