Skocz do zawartości

Nie żyje gen. Tadeusz Góra, legenda polskiego lotnictwa


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Nie żyje gen. Tadeusz Góra, legenda polskiego lotnictwa
biel
2010-01-04, ostatnia aktualizacja 2010-01-04 12:07

Tadeusz Góra w 2001 r. w Bezmiechowej, skąd w 1938 r. wyruszył w lot szybowcem do Solecznik Małych pod Wilnem
Tadeusz Góra w 2001 r. w Bezmiechowej, skąd w 1938 r. wyruszył w lot szybowcem do Solecznik Małych pod Wilnem
Fot. Iwona Burdzanowska / AG
Zaledwie dwa tygodnie przed 92 urodzinami w Świdniku zmarł generał Tadeusz Góra, uhonorowany w 1939 r. medalem Lilienthala za wybitne osiągnięcia szybowcowe. Otrzymał to wyróżnienie jako pierwszy pilot na świecie.


Tadeusz Góra rozpoczął przygodę z samolotami w 1934 roku, gdy zapisał się do Aeroklubu Wileńskiego. Szkolił się na szybowcach. W 1938 r. dokonał rekordowego przelotu na trasie o długości 577,8 km z Bezmiechowej na Podkarpaciu do Solecznik Małych koło Wilna. Za pokonanie bariery pół tysiąca kilometrów w locie swobodnym został 7 stycznia 1939 r. uhonorowany jako pierwszy pilot na świecie medalem Lilienthala, nadawanym przez Międzynarodową Fedrację Lotniczą (FAI) za osiągnięcia w szybownictwie.

W czasie II wojny przedostał się do Francji, a w 1940 r. do Wielkiej Brytanii. Służył jako pilot myśliwca w 316 polskim dywizjonie RAF-u. Zaczynał służbę jako szeregowy, kończył jako porucznik polskiego lotnictwa, i kapitan brytyjskich sił powietrznych.


Do Polski Góra wrócił w 1948 r. i dalej latał na szybowcach bijąc kolejne rekordy. W 1957 r., podobnie jak wielu pilotów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy znaleźli się w komunistycznej Polsce powrócił do wojska. Latał na odrzutowych MiG-ach. Dzięki fenomenalnym umiejętnościom wyniesionym z pilotowania szybowców udało mu się wylądować bez szwanku MiG-iem 19, którym leciał po awarii dwóch silników. Z wojska odszedł na emeryturę w 1972 r. jako podpułkownik pilot.

Jako cywil w 1977 r. zgłosił się do PZL Świdnik i zaczął latać na śmigłowcach. W świdnickiej fabryce pracował jako instruktor i kierownik lotów. Ostatni lot na śmigłowcu odbył w 1987 r. Łącznie jako pilot spędził w powietrzu około 10 tys. godzin na szybowcach, samolotach i śmigłowcach. W 2006 r. w 88 urodziny Tadeusz Góra został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski., a rok później otrzymał awans na generała brygady.

Generał Tadeusz Góra zmarł w poniedziałek 4 stycznia rano. 18 stycznia obchodziłby 92 urodziny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7417201,Nie_zyje_gen__Tadeusz_Gora__legenda_polskiego_lotnictwa.html
Napisano
w programie akamarki przeszłości" jest odcinek o lotach z Bezmiechowej, występuje też Pan Tadeusz. Druga cześć programu do znalezienia na pasku po prawej stronie wśród wielu innych ciekawych programów. Pozdro.

http://ww6.tvp.pl/15035,20080227666429.strona
Napisano
Mam nadzieje że, ktoś się postara o załatwienie, przelotu pary", myśliwców w czasie składania Ciała do grobu!!
Tak jak to było na cm. Wólka Węglowa, z Śp. Natkańcem.
Powinien MU towarzyszyć w tej OSTATNIEJ DRODZE, warkot silników lotniczych.
Ale to tylko, taka sugestia, /moja/.
Napisano
No i jeszcze pary" tłokowców, /może pobliski ARKRP/ których dźwięk, byłby dla Niego milszy.
Sądzę że , ewentualną zrzutkę", na paliwo, każdy chętnie w miarę możliwości, dołoży.
PS. Są na Forum prawnicy, niech pokombinują, jak nie podpaść" Policji Finansowej.
Odchodzą OSTATNI, oby jak NAJGODNIEJ!
Napisano
O ile mi wiadomo, o ile pozwoli pogoda - będzie przelot klucza Iskier" i grupy śmigłowców z Heliseco". Myślę, że pogrzeb będzie z honorami wojskowymi. Sam też zamierzam się wybrać.
Napisano
Pogoda była skrajnie niesprzyjająca, przylot Iskier" z Dęblina byłby czystym szaleństwem. Czapki z głów przed pilotami z Heliseco", którzy parą Sokołów" pięknie pożegnali Starego Lotnika.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie