Skocz do zawartości

starożytność vs średniowiecze


emes

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!Mam pytanie do kolegów historyków-skąd tak ogromne różnice w zaawansowaniu graficznym monet rzymskich i np pierwszych emisji średniowiecznych monet polskich-rzymki wyglądają czasem tak że głowę bym dal że wybito je conajmniej w XIX w-mają niesamowicie precyzyjne odwzorowanie profilu władcy,wyglądają wręcz współcześnie tymczasem monetki średniowieczne przypominają na ogół twórczość niepełnosprawnych dzieci...Przecież monety rzymskie i greckie były wzorem dla mennictwa europejskiego epoki średniowiecza...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniane to zostało wcześniej Rzymianie mieli dość wysoko rozwiniętą technologię obróbki plastycznej metali szlachetnych. Dowodem na to są wytwory sztuki jubilerskiej znajdywane też czasami na terenach Polski. Jeżeli chodzi o monety to misternie wykonywane bywały raczej te wychodzące w stosunkowo małych seriach i wykonywane ze złota. Związane to było z ich wartością nabywczą. Monety codziennego użytku bito z brązu lub podobnych stopów i raczej nie silono się tam na wyrafinowane stemple mennicze, często zmienianie. Polska wczesnośedniowieczna to kraj, którego nie można w żaden sposób porównać do Rzymu w epoce rozkwitu cesarstwa. Zbyt duża jest przepaść w rozwoju tych społeczeństw. Poza tym trzeba pamiętać, że to wypracował Rzym skutecznie ukryły mroki średniowiecza", czyli okres który nastał po roku 476 n.e. i trwał do wieku XI. Ludy dawnego Barbaricum" dopiero musiały się mozolnie nauczyć obróbki metalu na poziomie jaki znali Rzymianie. Tym bardziej, że mówimy tu o Słowianach, którzy raczej nie dorównywali w sztuce tworzonej z metali Longobardom czy Sasom. Może przyczyną tego był fakt oddalenia o dawnych terenów podbitych przez Rzymian?

Średniowieczna moneta musiała mieć przede wszystkich odpowiednia wagę, gdyż to nią ludzie najbardziej byli zainteresowani. Często przedmioty kupowano za wagę kruszcu, nie za odpowiednią sumę pieniędzy. Do podstawowego wyposażenia kupca tego okresu należała więc waga do monet. Popularne było dzielenie monet na mniejsze fragmenty, czyli robienie tak zwanych siekańców". Więcej szczegółów na ten temat można zaleźć tu : http://www.pradzieje.pl/Archeologia/Jak-handlowano-w-sredniowieczu.html .

Możliwe ze wzory pierwszych polskich monet nie były zbyt rozbudowane ze względu na ubogie możliwości ich wytwarzania. Prawdopodobnie mennica królewska to był zwykły kowalski warsztat, gdzie na dość prymitywnie wykonanych stemplach bito monety. Pieniądz w tym okresie miał znaczenie prestiżowe, podkreślać miał potęgę władcy i istnienie jego państwa na tyle potężnego by go bić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie