grzeb Posted July 3, 2009 Author Posted July 3, 2009 Bitwa pod Grunwaldem (w literaturze niemieckiej pierwsza Bitwa pod Tannenbergiem) - jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410, w czasie trwania Wielkiej wojny, między siłami zakonu krzyżackiego wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie, pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i smoleńskimi oraz posiłkowymi oddziałami czeskimi, mołdawskimi i tatarskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły, liczącymi w sumie ponad 34 tysiące żołnierzy. Z tej liczby tylko rycerstwo polskie dorównywało uzbrojeniem i wyszkoleniem ciężkiemu rycerstwu krzyżackiemu, reprezentującemu ówczesny najwyższy poziom europejski.(www.wikipedia.pl)Pytanie: czy w naszym kraju będziemy obchodzić w przyszłym roku 600. rocznicę tej bitwy? Czy nie będzie to żle odebrane przez zachodniego sąsiada naszego kraju?
Hagen Posted July 3, 2009 Posted July 3, 2009 Powinniśmy obchodzić. to jest nasz historai, nasze zwycieztwo nad zbujami z krzyzami na płaszczach".Rosjanie zrobili film 1612 i ogłosili tą date Świetem narodowym.( wypedzenie Polaków z MOSKWY)Niby czemu ma to byc odebrane źle. A jeżeli nawet cos Niemcą nie bedzie pasowało to czemu to zawsze Polacy muszą robić zeby nie urazić ich??Pozdrawiam Hagen
marecki. Posted July 3, 2009 Posted July 3, 2009 organizatorzy powiedzą że się nie opłaca i nie będziemy obchodzić 600 lecia bitwy zwycięskiej
popcorn65 Posted July 3, 2009 Posted July 3, 2009 Będziemy,będziemy. Inscenizacja z roku na rok przyciąga coraz więcej fanów tego typu imprez. Zarówno wśród uczestników jak i gości. Podejrzewam więc że za rok będzie to widowisko na które koniecznie trzeba się wybrać.Proponuję tylko przyjazd dwa dni wcześniej. Dopiero wtedy można poczuć klimat imprezy. W dniu samej iscenizacji-atmosfera odpustowa i dzikie tlumy. Dobrą miejscówkę na polu bitwy trzeba zająć już rano.Pzdro.
jamato Posted October 17, 2009 Posted October 17, 2009 Nadal, za mało doceniane jest znaczenie Bitwy Grunwaldzkiej. Była ona zwieńczeniem wielu lat przygotowań króla Władysława Jgiełły i początkiem końca krzyżackiej potęgi. Obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem powinny uzmysłowić nam, że nic nie jest nam dane raz na zawsze...
Martian Posted October 19, 2009 Posted October 19, 2009 Byle tylko nie powstał nowy film jak o Westerplatte;)
balans Posted October 27, 2009 Posted October 27, 2009 Istnieje teoria, że to wtedy po raz pierwszy chciano nas przyłączyć do Unii Europejskiej, a my tą propozycję odrzuciliśmy...To oczywiście taki żart! Acz sam jestem zwolennikiem przystąpienia Polski do UE, bo uważam że bez niej bylibyśmy dzisiaj takim żytnio-ziemniaczanym", zacofanym i źle rządzonym krajem gdzieś na pograniczu Europy i Azji.A tak to jesteśmy [już tradycyjnie] tylko źle zarządzanym...
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.