Skocz do zawartości

Co to za jednostka?


Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem skany kolekcji zdjęć po dziadku policjancie. Pozostałe zdjęcia wykonano m.in. pod Giewontem i w Zakopanem. Wśród zdjęć znalazłem takie.

Ciężarówka to oczywiście PF 621 ze zmodyfikowaną budą. Czy dwudzielna plandeka wskazuje na coś innego jak pojazd transportowy?

Z jakiej formacji to żołnierze? Pierwsza myśl to 10 BK w czasie wejścia na Zaolzie. Jednak na kołnierzach mają dziwne paski, które wyglądają jak te policyjne. Kto to więć jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na opał? Chyba tak. Ze wspomnień Polaków zesłanych do Kazachstanu wynika, że palno wówczas w ogniskach wysuszonym łajnem... .
A wracając do pewnych porównań z tej książki", to dziwię się dlaczego jeszcze nikt zareagował na takie teksty. Przecież w przypadku wytoczenia autorowi" procesu o zniesławienie wygrana byłaby murowana... .
Pozdro!
PS. Sorry, że nie na temat, ale nie wytrzymałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie było tak, że te oddziały Rezerwy Policji Państwowej to właśnie były kompanie - i nawet był zakaz dzielenia ich na mniejsze pododdziały jak plutony czy drużyny?

Panie Widd39, czy sądzisz Pan, że te oddziały Rezerwy" to były używane do przeprowadzania staruszek na drugą stronę ulicy?
Proponuje wpisać hasło - Kompanie Rezerwy Policji Państowej w google i można się dowiedzieć ile ich było i do czego służyły.

I jeszcze taki obrazek pozwoliłem sobie wrzucić z tego wątku:http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=362682

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza Grupą Rezerwy tzw. warszawska" (kompanie A", B" i C", stacjonowała w Golędzinowie) było 10 Kompanii Rezerwy PP (tworzone od 1936 r.) oznaczonych literami alfabetu - od D" do M" (bez litery J"), ponadto bodaj pięć szwadronów Rezerwy Konnej PP, tych formacji nie można było rozczłonkowywać podczas akcji oraz przekazywać dowodzenia terenowym władzom policyjnym, umundurowanie szeregowych barwy khaki" z pozostawieniem granatowej czapki policyjnej, na kołnierzach patki chabrowe, tzw. parole" oraz naramienniki kryte takimże suknem, podczas akcji hełmy niemieckie wz.16, (buty saperki), uzbrojenie kbk wz.98 lub wz.29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa…

Pozwolę sobie przypomnieć jeszcze raz to co napisałem:
„Takie ówczesne zomo mniej więcej;-)))”

Moim skromnym zdaniem zwrot – „mniej więcej” nie jest tożsamy ze stwierdzeniem – „dokładnie to samo”.
Używając tego ciągu znaków > ;-))) < chciałem aby odczytano to zdanie jako nie do końca poważne i raczej ironiczne w treści.
Ale widać, że zrozumiane zostało inaczej niż się spodziewałem. :(((

Zaczynam coraz bardziej upewniać się, że przemawia przez Pana albo bardzo młody wiek, albo idealizm jakowyś tudzież rodzaj naiwności pewnej.

Dlatego uważam, że nie jest bardzo niesmacznym porównanie użyte przeze mnie ale raczej to do czego byli ci panowie używani. Zarówno jako funkcjonariusze oddziałów Rezerwy PP, zomo czy też oddziałów prewencji.
W razie problemów to proszę zapoznać się ze zdaniem protestujących ostatnio w Wa-wie stoczniowców, a wcześniej pielęgniarek i wszystkich innych, którzy mieli przyjemność (wątpliwą) zapoznać się bliżej z aktywnością tych panów.

A jakiż to rząd okupanta ma Pan na myśli?
I co ma piernik do wiatraka?
Czy ja gdzieś wspominałem o jakichś rządach?

Aby rozwiać pańskie wątpliwości to zwracam się z prośbą do Pana AnKon45 aby zechciał rozwinąć bardziej użyte przez siebie pojęcie – „akcja”.
Na czym ona polegała, wobec kogo była stosowana i takie tam.

Panie Widd39, mam nadzieję, ze nie bierze Pan tej dyskusji osobiście do siebie i nie czuje urazy do mnie.
Wymieniamy tylko poglądy i każdy z nas ma prawo do wyrażania swojego zdania :)))

Zamieścił Pan fajne zdjęcie na którym widać wiele ciekawych rzeczy – np. że żołnierze (funkcjonariusze?) mają na głowach berety. Jeden z nich trzyma hełm niemiecki wz.16.
No i fiacik z nową kabiną.
Czy mógłby Pan – podobnie do innych fragmentów tego zdjęcia - powiększyć tę ciężarówkę? Bardzo proszę. :-)

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, niech będzie, że się nie zrozumieliśmy i tyle. Bez urazy - od czasu książki Michulca ilość pisanych idiotyzmów o II RP wyraźnie wzrosła i czuję się osaczony idiotami. Nie ważne.

Wstawiam skan ciężarówki PF 621, z nową budą.
Skąd wogóle dwudzielna plandeka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie dysponuje opisem pałeczki gumowej" (takie przyjęto określenie), która była w wyposażeniu szeregowych PP (niestety nie wiem kiedy weszły w użycie, przypuszczalnie w końcu lat dwudziestych XX w.), w kazdym razie w 1931 r. w wyposażeniu PP było 3556 pałeczzek gumowych, przewidziane były także, jako wyposażenie dla szeregowych Kompanii Rezerwy PP; na ostatniej fotce takowa zapewne jest (gdyby się udało ten fragment powiekszyć i wyostrzyc" ?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PF 621R bez wątpienia znajdował się na wyposażeniu kompanii rezerwy PP. Model R to wersja trzy tonowa zbudowana na nieco obniżonym podwoziu produkowanym głównie dla autobusów. Co ciekawe tę wersję wyposażano w charakterystyczne wydłużone błotniki jak na zdjęciu. Dzielona plandeka to zapewne efekt specyficznego przeznaczenia tego pojazdu czyli transportu ludzi. Na innym zdjęciu na tym forum widać, że policyjne ciężarówki mają też z tyłu specjalne siedziska po bokach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie