Jump to content

SAP 1788


Recommended Posts

Wszystko w sumie jest jasne Stanisław August Poniatowski,monetka z 1788,ale...
-jaki jest nominał tej monety:10gr?
-dla mnie na awersie niezrozumiałe napisy:
10
GR:MIEDZ
250 1/2.
Z GRZ:KOL
1788
P.B.

-data wiadomo P.B. też a reszta?
Proszę o objaśnienie pozostałych linijek awersu.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/recordlist.xsl?-lay=web&-lop=and&-max=10&opr=10+groszy+1788&-find=ZNAJD%c5%b9&-lay.response=web&-encoding=UTF-8&-sortfield.1=opr&-sortorder.1=ascend

oryginał powinien być srebrny, moze byc falszerstwo z epoki jesli miedźka.
zdrów!
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jest to sreberko tylko tak spatynowane. Ja bym spróbował sokiem z cytryny dosłownie na chwile ok minuty. Następnie wyjął i potarł palcem jeżeli zacznie schodzić ciemny nalot i pojawią sie przebłyski" srebra to sprawa jasna, jezeli nie to można próbowac dalej lub zostawić takim jaki jest.
Pozdr.
pni
Link to comment
Share on other sites

meteor1 jeżeli się na czyms nie znasz to nie mąć. Z sokiem z cytryny trzeba jak ze wszystkim działać ostrożnie ale tylko tak ładnie się wstępnie wyczyści sreberko szczególnie takie, tj. grube. Następnie należy zastosować sode ale sode lekarska do przemywania ran. Ten rodzaj sody stosują jubilerzy do polerowania i doczyszczania sreber. Po soku z cytryna pozostanie powierzchnia nie błyszcząca, w zagłębieniach z czarnym nalotem. Wtedy to bierzesz taką sode i dolewasz do niej odrobinę wody tworząc papkę. W tej papce kilka minut moczysz monetę a następnie trzesz palcami ta papką o monetę efekt bardzo dobry i szybki. Moneta będzie czysta z odrobiną ciemnej patyny podkreślającej wzory i błyszcząca. Na marginesie na srebro oliwka jest do d... chyba że mamy monetę w b. słabym stanie. Jeżeli wątpicie w tą metodę to proponuje wypróbować ją na jakiejś słabszej sztuce. Podkreślam jest to metoda do zastosowania wyłącznie na srebro i konieczne jest zastowoanie tylko tego rodzaju sody ew. sody do pioeczenia jest to praktycznie to samo.
Pozdrawiam
pni
Link to comment
Share on other sites

pni" - Chylę czoło przed wybitnym znawcą technik czyszczenia, skrobania i drapania monet.
Jeśli jeszcze mógłbyś oświcić mój ociemniały umysł w kwesti co to jest soda lekarska". Tak się głupio składa że moja żona jest lekarką i spytałem ją o to - nie słyszła nic takiego. Zaglądnąłem do wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Soda
Brak takiego określenia a jedyne zastosowanie sody w medycynie to mycie szkła laboratoryjnego a od tego do przemywania ran trochę daleko.
Link to comment
Share on other sites

Idź do apteki to się dowiesz. Jest to soda do przemywania ran, oraz robienia okładów na opuchliznę. Jak napisałem również nadaje się do tego soda do pieczenia.

Pozdrawiam ciebie serdecznie znawco od moczenia sreberek w oliwce.
Link to comment
Share on other sites

Zajeło mi to 10 sek. akurat pierwszy link ze strony producenta leków:
Soda oczyszczona, zwana również wodorowęglanem sodu ma przede wszystkim zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ma zastosowanie również w przemyśle paszowym , chemicznym oraz detergentowym i kosmetycznym".

Jedynie mogę zwrócic honor co do mojej termionologii tj. nazwania ją lekarską. Oczyiście do dostania w supermarkecie pod nazwa soda do pieczenia" i w kazdej aptece o czym lekarz powinien wiedzieć. Na jednej ze stron serwisu jubilerskiego jest opsany ten sposób czyszczenia tzn. samą soda. Ja to rozszeżam o wstępne czyszczenie sokiem z cytryny następnie przemycie wodą i dopiero papka z sody i osteczne przemycie wodą.

Ps. meteor jak cos piszesz to bądź precyzyjny i nie pisz prosze, że jestem znawca od drapania i skrobania monet sugerują, że cos takiego radziłem, bo zmyslasz.

Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

meteor nie kazdego kręci zbieranie monet srebrnych w ciemnej patynie. Dla mnie sreberko ma wygladac jak sreberko i osobiscie uwazam cytryne za słabą, nawet czasami kwasek nie daje rady,korzystam ze specjalnego płynu do czyszczenia srebra.
Rozumiem, scierajac patyne moneta traci wartosc, tylko zauwaz ze nie kazdego ta wartosc obchodzi, bo jesli wiem ze monety nie przedam to chociaz chce zeby ładnie wygladała :)

pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Moja metoda daje efekty takie jak zaproponowana przez bjara. Zwłaszcza że czarny naot na sreberkach nie ma nic wspólnego ze szlachetną patyną która występuje np. na miedziakach.
Pozdrawiam
pni
Link to comment
Share on other sites

Kol. Roadrunner, pochwal się jak sobie poradziłeś z czyszczeniem.
Twoje spostrzeżenia pewnie nam się przydadzą.
Sam czekam z paroma sreberkami SAP żeby ich nie zniszczyć.
Jeśli chodzi o kopiejki którą pokazał bjar, to nie ma większego problemu.
Prawie zawsze efekt jest zadawalający.
Z Poniatowskimi może być nieco trudniej.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information