Skocz do zawartości

Guzik 22 i krzyżyk ID


Wyro

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyżej napisałem 22 pułk organizowany był już w czasie powstania listopadowego.
W związku z tym nie można wykluczyć jakichś odstępstw od regulaminu określającego wygląd i kolor guzika tym bardziej, że mógł on być produkowany w jakiejś małej manufakturze.
Dobrze by było gdyby wyro podał jego rozmiar i materiał z jakiego został wykonany.
Uważam, że identyfikacja guziczka w dalszym ciągu jest jedynie próbą odgadnięcia jego pochodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam. Wielkość jak na zdjęciu. Minimalnie większe od 20 groszy.

Gdybym był pewnien z czego wykonane to bym napisał. na tym zdjęciu dobrze widać, że może to być cynowy. Mam guziki cynowe, ale sa zawsze troszkę poszarpane. Ten jest cały i sie waham. Jako laik stawiam na cynę albo stop cyny.

Może to cos pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total napisał : bruner0, a jak wytlumaczysz w kontekscie do tego co napisales - wystepowanie polskich guzików z armatami i gorejącym granatem sygnowanych nazwą jednostek i datą?

bruner0: po pierwsze nie ma co liczyc na kontekst nawet jezeli miejsce było odludne i stricte zwiazane z jakas armia.

właśnie sam sobie odpowiedziałeś :)
Total:
po drugie nie wszystkie guziki zolnierskie w latach 1820-30 były cynowe"
tu się z tobą zgodzę,w poście powyżej nie sprecyzowałem ,że chodzi mi o guziki z numerami pułków a nie artyleryjskie
taki guzik, który wkleił Pomsee posiadam również tylko,że bateryi 2

Wyro skoro udało ci się zrobic o niebo lepszą fotkę to zapodaj rewers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko bruner0,nie mam żalu ani nie chcę się kłócić, tylko czasem zza monitora wychodzą nieporozumienia :)

btw. ciekawe czy to nie Rosjanie czerpali pomysł na guzik wz.1829 wlasnie z tych guzików np. artyleryjskich, które jak widać produkowane były wczesniej, a są łudząco podobne :)

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bruner, odezwij sie czasami na GG. mam pytanie do Ciebie. Poza tym wstawiam tak jak chciałes rewers. Może doprecyzuje sytuację. Mozna jakoś Wasze analizy konkludować? Czy to nie mozliwe?

P.S. O krzyzyku nic nie da sie powiedzieć:( ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na focie guzik z przesuniętym uchem(47pułk) mam takich kwiatków więcej mogę zapodać foty tylko po co?kropka może i jest tylko pod tym syfem jej nie widać.
Widać mało widziałeś bo były i guziki z przebijanymi cyframi np. z 8 na 16 sam widziałem tak owy.mniej komputera i książek więcej pracy w terenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś się przyjżał guzikom rosyjskim - wiedział byś iż cyfra jest na nich wyśrodkowana, kropka umieszczana symetrycznie, a na tym guziku cyfry są rozstrzelone, tak że kropka nie mogła by zostać umieszczona równo do pozycji cyfr.

przejżyj guziki z nr. 22. na stronie pugovizy, nie ma tam żadnego, który jest wykonany tak jak guzik kol. Wyro - jak by zaczynano rozpisywać dwójkę nie od wywinięcia, a od kropki (kulki).
Jak napisał Wyro - guzik nie jest miedziany..

Jedyna kwestia, która w.g. mnie może sądzić o tym że to guzik rosyjski to fakt wykonania go ręcznie z zaniedbaniem detali..

ps. nie narzekam na brak pracy w terenie, tak samo jak na trafienia, niestety mam zwyczaj nie pokazywać ich na forum..
nie wiem też co rozumiesz przez mniej książek", bo w.g. mnie dobra książka i odrobina własnej inwencji, to podstawa sukcesu w terenie..
Komputer z chęcią bym ograniczył, ale często zdarza mi się na nim pracować i niestety nie znalazłem jeszcze zastępcy.

ja proponuję troche mniej zapatrzenia w siebie, a troche więcej rzeczowej pomocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które bardziej pasują?

http://www.pugoviza.ru/files/class_butt_cat.shtml?d=55&n=numb&fn=numb
http://www.pugoviza.ru/files/class_butt_cat.shtml?d=56&n=numb&fn=numb

a może taka dwójka?
http://buttonarium.eu/pliki/literatura/rysunek_52_53.jpg

co do guzików przebijanych - widziałem wz.1829 z przebijaną np. jedynką na czwórkę, ósemką na osiemnastkę, ale przy nawet tragicznie wytartych guzikach tego typu, da się zauważyć kropkę.

nie podważam całkowicie twoich słów bruner0, tylko chcę kompromisu na logicznych argumentach.

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adek_wawa: daj fotki i wszystko się wyjaśni..
jeżeli kropki nie są wytarte, to na 99% nie są guzikami rosyjskimi..
przejżyj pugovizę i zobaczysz jak jest.

mnie poszły się j*** wszystkie fotki guzików, więc nie wrzucę materiału porównawczego..

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W kwestii guzika z nr 22:
miałem okazję obejrzeć go osobiście i jest on nietypowy:
- guzik jest wykonany ze stopu miedzi - prawdopodobnie mosiądzu;
- wielkością (16-17 mm średnicy), sposobem wykonania i wyglądem przypomina gładkie guziki rosyjskie od sukiennych kamaszy zakładanych na golenie;
- cyfry 22 mają krój podobny do 2 na polskich guzikach cynowych i brak po 22 typowej dla guzików rosyjskich kropki po cyfrze.
W związku z tym jest to prawdopodobnie unikalny, nieregulaminowy guzik od munduru polskiego żołnierza 22 pułku piechoty liniowej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/22_Pu%C5%82k_Piechoty_Liniowej_Kr%C3%B3lestwa_Kongresowego
z okresu Powstania Listopadowego, wyprodukowany w 1831 r.
Gratuluję i pozdrawiam!
SZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie