Skocz do zawartości

Tesoro Cibola-Ustawienia


bluemen123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowym użytkownikiem Ciboli i mam pytanie dotyczące ustawień. Jakie ustawienia zalecacie przy poszukiwaniach militarki a jakie przy poszukiwaniach drobnicy? Byłbym jeszcze wdzięczny jeśli ktoś przybliżyłby mi o co chodzi w tym tonie wiodącym i jak go ustawiać, bo uważam że robię to źle.Z góry dziękuje i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włacz wykrywacz ustawiając pokrętło az na około 7-8. Pokrętło dyskryminacji ustaw na IRON
Nacisnij PinPoint i trzymając go pokręcaj pokrętłem THRESHOLD do chwili gdy sygnał w głosniku bedzie ledwo słyszalny, puszczasz przycisk
Wszystko robisz w miejscu gdzie raczej nic nie zalega w ziemi. I juz mozesz zaczac szukac, na takim ustawieniu dyskryminacji znajdziesz monety i wieksze zelastwo, w miare postepów w nauce mozesz zwiekszac czulosc do max i próbowac takze ustawiac pokrętło THRESHOLD tez na max w prawo, ale po nacisnieciu PinPointa musisz nim z powrotem wracac na ledwo slyszalny bo inaczej będzie głosno wył. PinPoint słuzy do precyzyjniejszego namierzania obiektu ,to inaczej biorąc, kanał almetal wykrywajacy wszystkie metale , te zelazne i niezelazne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze trzeba mieć dobrze ustawiony, bo tylko wtedy uzyskuje się dobry zasięg. Opcją dla doświadczonych użytkowników jest Superstrojenie: ton wiodący na maksimum, ale wtedy nie da się używać Pinpointu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Threshold a ton wiodocy to to samo i nie ma przycisku, a pokrętło. Można korygować, ale nie nie powinno być sytuacji, kiedy tonu wiodącego nie ma, chyba że w specyficznych sytuacjach, jak bardzo zaśmiecony teren, kiedy dodatkowo chcemy przytępić czułość. Zasięg wówczas spada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Byłem dziś z Cibolą w terenie i chodziłem na superstrojeniu. I zauważyłem, że pomimo ustawienia dyskryminacji na drugiej kresce powyżej Iron, to i tak zdarzało mi się wykopać czasami jakiś stalowy kapsel, przykrywkę.....Czy to normalne? Zauważyłem jeszcze, że jeśli mam ustawioną dyskryminację j.w , ale w normalnym ustawieniu bez superstrojenia to gdy przesuwam małym przedmiotem stalowym przy samej cewce( ok.2,3 cm) to zdarza się, że wykrywacz daje sygnał. Czy to normalne ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superstrojenie jest tylko dla bardzo dobrze obeznanych z wykrywaczem, odradzam początkującym i przez jakieś pierwsze 2 miesiące użytkowania.
Istotne jest czy używasz słuchawek. I co rozumiesz przez słowo sygnał? Są sygnały pozytwywne: ładne, soczyste, powtarzalne i sygnały nieczyste, łamane, trzeszczące, niepowtarzalne.
Normalnie w Superstrojeniu, przy ustawieniu dyskryminacji na Iron, żaden mały przedmiot ferromagnetyczny nie da czystego sygnału. Myślę, że problem jest w słuchawkach (używanio bądź nie i ich jakości)i kopaniu sygnałów nieczystych, niepowtarzalnych, które się powinno ignorować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus. Z Cibolą zaczynam właśnie drugi sezon. Mogę powiedzieć, że ten sprzęt oferuje duże możliwości ale wymaga też sporego osłuchania i trzeba ją po prostu poznać. A droga do tego wiedzie przez szukanie, szukanie i jeszcze raz szukanie. Ale coś tam mogę na sucho podpowiedzieć. Na pierwsze wyprawy sugerowałbym nastepujące ustawienia: Ton wiodący-godzina 14, czułość: 8-9, dyskryminacja: niezaśmiecony las - kreska pod iron", zaśmiecone pole - kreska nad iron". Musisz też nauczyć się słuchać głośnika i rozumieć informacje zawarte w dżwięku jaki się z niego wydobywa. Przede wszystkim powinieneś przejeżdżać" sondą nad przedmiotem co najmniej dwa razy - am i z powrotem". Najlepiej jest obejść miejsce które daje sygnał o 90stopni i jeszcze raz przejechać sondą am i z powrotem" kreśląc nad miejscem podwójny znak krzyża. Mocny i ieporwany" sygnał przy wszystkich czterech przejazdach" sondy świadczy o tym, że wart kopać. Ponadto można dzięki tej operacji wywnioskować coś na temat kształtu przedmiotu (zwłaszcza jeżeli jest podłużny itp.). Informacje na temat głębokości zalegania znaleziska uzyskasz przesuwając sondę nad miejscem na różnych wysokościach. Używaj też pinpointu do namierzania środka celu jak i do określania metalu z jakiego jest wykonane znalezisko. W przypadku przedmiotów o regularnych kształtach wykonanych z metali kolorowych (monety) można cel namierzyć z dokładnością do milimetrów ale juz łuski bardzo często uciekają" o parę cm (inna sprawa, że brzmią też bardzo charakterystycznie i wtedy wystarczy kopać z zapasem" aby nie uszkodzić znaleziska). Jak już wspomniałem wysokość tonu daje informację o materiale jaki zalega pod sondą. Ton wysoki czyli cieńki" i piskliwy oznacza aluminium lub płytkie" żelazo (do określenia co to wystarcza kilka najazdów sondą na różnych wyskościach), tony grubsze oznaczają kolorek a srebro i złoto mają jeszcze inną, charakterystyczną barwę (ale jaką to nie zdradzę, żeby nie psuć Ci przyjemności :-)). Tak więc do dzieła Kolego... Być może z początku stwierdzisz, że to kiepski sprzęt ale rychło zrozumiesz co Cibila do Ciebie gada" i ziemia przemówi". Na pewno nie raz będziesz mile zaskoczony. Tylko trochę cierpliwości. Pozdrawiam. Butch.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, żebyś sondą przemiatał dość powoli.
Czułość spróbowałbym z czasem podkręcać wyżej. Jeżeli nie trafisz na bardzo zmineralizowany grunt, to spokojnie będziesz mógł cieszyć się stabilnym wykrywaczem z czułością nieco powyżej 10 (ale nie do oporu). Jest spora różnica w zasięgu maksymalnym. Cibola dostaje kopa powyżej czułości = 10, więc z czasem naprawdę warto wyciskać jak najwięcej. Ale faktycznie - naucz się wykrywki na niższym ustawieniu. Wtedy ewentualne fałszywe sygnały od gruntu nie będą Cię dezorientować.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Superstrojenie nie ma wpływu na dyskryminację. Chodząc w ten sposób zasięg jest porównywalny do Tejona (choć nie czułość i nie na wszystkich gruntach z racji braku manualnego strojenia do gruntu), ale i tak będziemy kopać większe żelazo, jak we wszystkich wysoko-częstotliwościowcach.

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą Ciboli jest też nie wzbudzanie się przy uderzeniach cewki np. o żdzbła trawy /co ma na przykład miejsce w Garrecie 250/nawet przy wysokich nastawach czułości. Z tego powodu jest przydatna do poszukiwań w trudnycm terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie