Skocz do zawartości

Bitwa pod Barakiem k.Szydłowca 1939


herman1984

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
cześć podstawowych wiadomości poszukaj w Armii Prusy".najpewniej były to oddziały które wydostały się z kotła pod Przysuchą.w tamtych rejonach jeszcze nie chodziłem przeważnie tylko Ruski Bród ale Bjar1 pisał kiedyś że z tamtych okolic przywiózł ogniwo lub koło od 7tp pozd.marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jakiś rok temu szperałem w tym terenie i wyszła mi tylko pusta skrzynia na amunicje(konserwa)i wojskowy polski bucior,poza tym znalazłem parę starych śmietników i wyszły ładne buteleczki po lekach:)
Sporo jest o tej bitwie w książceIłża pamiętna klęska"Leszka Siemiona,między innymi na niej się opierałem plus mapa przedwojenna,ogólnie uważam ze teren gruntownie przetrzepany bo nachodziłem się jak głupi przez pół dnia i nie trafiłem nawet jednej łuski...
Chciało by się sprawdzi stanowiska niemieckie przy szosie ale z przyczyn wiadomych jest to raczej ryzykowne:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie coś znależć od strony niemieckiej,ale na podstawie polskich relacji można dokładnie wszystko określić w terenie,szczególnie dokładnie jest to opisane w książce której tytuł podałem,tak ze polecam.
Mam zamiar tam jeszcze pogrzebać więc zostaw ze trzy łuski co bym smutny do domu nie wracał;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Kilka razy tam byłem ale bez rewelacji: łuski, guziki, zapiaszczacz. Trafiały się także porozrywane łuski 12,7 mm produkcji amerykańskiej i strzępy poszycia samolotu. Pewnie w 1945 roku coś radzieckiego z Lend-Leasu tam spadło...
Znajomy ze Skarżyska tam łazi, ale też oszałamiających trafień nie ma ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Praktycznie nic tam nie ma, a jeżeli chodzi o opisy bitwy to różnią się dużo szczegółami, w zależności od tego kto pisał. Wiem, bo zajmowałem się tematyką Baraku profesjonalnie, łącznie ze sprawdzeniem w terenie. Był tam też cmentarz niemiecki, ale szczątki ekshumowano bodajże w 1996 roku. Ślady, które tam znalazłem były niewielkie i z okresu od 1939, przez partyzantkę, do 1945. Ziemia kwaśna, prawie wszystko destrukt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pisałem krótki zarys historyczny dla MOB (Muzeum Orła Białego). Wraz z kolegami przeszukaliśmy blisko 100 ha tych terenów, więc wiem co piszę. Znaleziska zasiliły kolekcję MOB, ale jak pisałem wcześniej nie było rewelacji. Teren był notorycznie przeczesywany już od lat 70, a może i wcześniej. Jeżeli chodzi o dokładne mapy, to można bazować tylko na mapach WIG, bo dokładnych oryginalnych map sytuacyjnych z bitwy pod Barakiem nie ma. Zresztą według niektórych opisów to bitwa powinna nazywać się Pod Skarżyskiem Książęcym". Całe zamieszanie wśród opisów jest spowodowane okresem PRL-u, który charakteryzował się jak wiemy wrogą postawą wobec żołnierzy września i ogólnie wobec II RP. We wcześniejszym poście pozwoliłem sobie na stwierdzenie Wiem, bo zajmowałem się tematyką Baraku profesjonalnie...", gdyż jestem historykiem i nie mam w zwyczaju chodzić na pałę", a nasze poszukiwania, były zorganizowane oficjalnie przy zezwoleniach wydanych przez Nadleśnictwo i WKZ. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie