Skocz do zawartości

Bitwa pod Barakiem k.Szydłowca 1939


herman1984

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam. Jestem z Szydłowca, obecnie na studiach w Piotrkowie Trybunalskim. Historią bitwy pod Barakiem interesuję się już parę lat, nie grzebałem tam jeszcze, ale w tym roku mam zamiar. Może coś się znajdzie...xD
Co do opisów samej bitwy, radzę trochę poczekać, dr Jerzy Prochwicz z UJK w Piotrkowie. Powinna być dostępna za rok. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos Baraku. Ma ktoś jakieś informacje na temat jednostek WP stacjonujących w pobliżu lub w samym Szydłowcu w 1939 roku? Może jakieś wspomnienia macie, informacje... piszę pracę na ten temat i szukam materiałów. Pozdrawiam i z góry wielkie dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
wielkie dzięki. Mam pytanie- kopiesz na Baraku? Wychodzi tam coś jeszcze? Ostatnio byłem, ale nic oprócz dużego kawałka żelastwa nie znalazłem. Zostawiłem go na skraju lasu przy ambonie. Może jeszcze tam leży...xD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 8 months later...
  • 3 months later...
  • 2 years later...

Witajcie. Temat martwy, ale też rozumiem, bo ciężko coś tam znaleźć. Jestem z Gdańska i los mnie rzucił zawodowo w te rejony więc odwiedzam i te wydeptane szlaki. Byłem pod Barakiem ze 3 razy.Znalazłem miejsca gdzie toczyły się walki, widać to po ilości łusek, trafiłem ok 50 szt. Były też resztki od granatów, też monetki polskie przedwojenne. Znalazłem tam zapalniczkę zrobioną z łuski. W tę sobotę poszedłem chyba ostatni raz, poza kilkoma łuskami wyskoczyła piękna rosyjska klamra i monetka 2 kopiejek z 1800 r. To na polach pod lasem. Fajne trafienia, zwłaszcza że to 1 sygnał a potem już nic. Na focie ta klamra i moneta /ta największa/ słabo widoczna/. Pozostałe znaleziska są z okolic Kielc, ale nie spod Baraku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka z moimi miejscami, nie tylko Barak. Uważam, że teren może wypłacić i zaskoczyć, choć mnie się nie udało, a szukam czegoś wrześniowego, zwłaszcza orzełka! Skoro koledzy kilka ładnych lat temu pisali, że nic tam nie ma, ja temu zaprzeczę, choć prawdą jest, że sam na rewelacje nie trafiłem, to jednak wierzę, że cos tam na kogoś z nas czeka. Chyba już nie na mnie, ale może innego? Mnie wynagorodziło klamrą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Trwają prace związane z budową drogi, właśnie wycięto pobocza. Byłem tam, rozmawiałem z ludźmi z firmy zajmującej się rozminowaniem. Nic ciekawego nie trafili, 8 pocisków moździerzowych, kilkaset naboi karabinowych, kilka zapalników od pocisków z dział naszych wrześniowych. Jak na tak spory odcinek, to raczej nic... Słowem okolice Baraku zostaną zalane asfaltem, ciekawe, czy coś tam trafią?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zamierzam się wybrac w okolice Baraku, chyba po raz ostatni. Monit, z Twojej mapki wynika, że szukałeś też na odcinku drogi z Szydłowca do Majdowa (magazynek RKM).Wychodzi mi, że to koło tzw. Cisowej rzeczki? Ja z ciekawości szukałem też w lasach pod Huciskiem ale obyło się bez fantów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem dzisiaj, kilka łusek z orzełkiem, ekipa od szukania niewypałów znalazła tam naszą saperkę, strasznie ogryziona, proponowali bym zabrał, ale to totalny destrukt więc została. Łaziłem praktycznie na całej długości, raczej posucha, pojechałem pod Iłżę, ale i tam bez sukcesów. Za jakiś czas mają tę warstwę ziemi usunąć, tak na ok 30 cm, może coś wtedy komuś wyskoczy. Ja się już pożegnałem z Barakiem, prace się posuwają, warto być czujnym. Szczepek, to było w tych okolicach, blisko grobu tego żołnierza z września. Też tam troszkę łaziłem, jednak bez dalszych sukcesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam w piątek. Chłopaki kończyli pracę, znaleźli polską saperkę ale stan beznadziejny. Ja dołożyłem kilka łusek też z orzełkiem. Ale to już faktycznie koniec tematu. Pojechałem pod Iłżę, jednak bez większych sukcesów. Ciekawe co będzie dalej, gdy droga dotrze do Skarżyska, pewnie coś się pojawi.

Szczepek to było koło Cisowej, jednak przy samej drodze gdzie grób polskiego żołnierza, ale poza tym i mnie nic więcej tam nie wyskoczyło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie