Skocz do zawartości

Nazewnictwo ekwipunku radzieckiego II WŚ


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 181
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Co do pokrowców - owszem, wzór jest ten sam, zmienił się tylko materiał jak i kolor.
Przedstawiam wycinek kolekcji:
Dwa hełmy, po lewej oryginalny z 1941, po prawej - 1969.
Manierki - po prawej prawdopodobnie oryginalny pokrowiec (ściągnięty z Ukrainy), pozostałe to powojenne 'Afgany'.

http://img136.imageshack.us/img136/8065/pict0146x.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podstawowy błąd przy reko odziałów frontowych to te...czerwone gwiazdki na czapkach" wszelkiej maści gwiazdki były koloru zielonego. Czerwień pojawia się w 45 roku jako dominująca.Co do fotki pana sszuder-a to jest to niestety radosna twórczość z serii cepelia" zaczynając od Waciaków/spodnie i kufajka- szycie powojenne tzw.robotnicze,inny odstęp w pikowaniu,poprzez podhełmówkę -która wojny nie widziała, pas!!!! i istna choinka nie mająca nic wspólnego z typowym , świadomie nie piszę regulaminowym wyposażeniem krasnoarmiejca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 8 months later...
.Co do fotki pana sszuder-a to jest to niestety radosna twórczość z serii "cepelia zaczynając od Waciaków/spodnie i kufajka- szycie powojenne tzw.robotnicze,inny odstęp w pikowaniu,poprzez podhełmówkę -która wojny nie widziała, pas!!!! i istna choinka nie mająca nic wspólnego z typowym , świadomie nie piszę regulaminowym wyposażeniem krasnoarmiejca."

Wszystko się zgadza. Tylko co do waciaków - cóż, oryginalne są praktycznie niedostępne już dziś, niestety.
Co do reszty - nie sposób się nie zgodzić. Było to dość dawno, już teraz zarówno pas inny, podhełmówka całkiem wywalona, inna manierka, inna ładownica. Menażka też wróciła do swego okresu, bo wzór I-szowojenny.
To były trudne i bolesne początki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podstawowy błąd przy reko odziałów frontowych to te...czerwone gwiazdki na "czapkach wszelkiej maści gwiazdki były koloru zielonego. Czerwień pojawia się w 45 roku jako dominująca."

- napisał zosiafrania- odsyłam do początkowego postu, gdzie proszono o sylwetkę radzieckiego żołnierza z 44/45 roku. Czerwona gwiazdka pasuje...

Tutaj fotka gwiazdki żelaznej, wytłoczonej z blachy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już jestem na tym forum to ośmielę się załączyc fotkę kilku tematycznych drobiazgów- zwróćcie uwagę na plastikowy ieśmiertelnik" radziecki. Patent wyjatkowo debilny- tylko cudem karteczka schowana w tym etui może przetrwać dłuższy czas w grobie wraz z włascicielem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ot, ciekawych rzeczy człowiek się dowiaduje dzięki R51 :)

cyt. :

wszelkiej maści gwiazdki były koloru zielonego. Czerwień pojawia się w 45 roku jako dominująca."

właśnie mam taką gwiazdkę i sam byłem zdziwiony, ze nie czerwona ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, może nie będę zakładał nowego tematu zapytam tutaj, mam mały dylemat, zastanawiam się czy kompletować mundur i wyposażenie szeregowego 1 AWP takie rzeczy jak w Sielcach dostali czy żołnierza radzieckiego z lat 44/45. Wydaje mi się że żołnierza radzieckiego było by taniej odwzorować. Oraz większa jest dostępność rzeczy. Ale czekam na wasze rady. Jak by było z dostępnością munduru polskiego z tego okresu (43/44/45)? bo wyposażenie wydaje mi się że się częściowo pokrywa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimnastiorka, pilotka, szynel i sztany sa tańsze od kurtki, rogatywki, kuricy" i płaszcza kościuszkowskiego"... Sugeruję, żebyś kupił najpierw zestaw ojca" a potem uzupełnił go o wspomniane wyżej elementy. Będziesz miał w ten sposób dwa kompletne mundury do rekoko. Ja tak własnie kombinuję- mam juz komplet radziecki i przymierzam się do uzupełnienia go elementami polskimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszce kilka pytań:
1. Czy żołnierze radzieccy mieli jakieś nieśmiertelniki czy coś służącego do identyfikacji. Były jakieś inne formy oprócz tej która przedstawił R51 (karteczki w plastikowym pudełeczku)?
2. Buty w wersji letniej, czy mogą być jakieś trzewiki, jeśli ktoś ma maile widziane fotki.
3. Ile można dać za hełm. Czy tak jak ktoś proponuje na allegro za 130 zł w bdb stanie. Według mnie to cena nawet ok ale nie interesuje sie zbytnio hełmami i nie wiem ile co jest warte.
4. Tylko mnie nie wyśmiejcie pytam z czystej ciekawości. Czy istniała jakaś możliwość aby piechur radziecki dostał np. Krzyż Walecznych ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Do pytań tankisty-rajdowca
1. O ile mi wiadomo te plastikowe zasobniki to jedyna forma identyfikatora żołnierza radzieckiego doby II WŚ
2. Trzewiki jak najbardziej mogą być, gdybyś przeczytał posty w tym wątku, a nie ogladał obrazki, wiedziałbyś o tym
3. Myślę że jak na polskie warunki 130 zyla za radziecki hełm ujdzie (ja swój kupiłem za 20 PLN, ale to było w Kijowie...)
4. Jeśliby zasłużył, to czemu nie?

Do czubaki:

Masz rację, są niepoprawne, o czym piszę prezentując szynel gdzieś na poczatku wątku- znów kłania się umiejętność czytania

Do feedera:

Wspomniałem: 2009. 02. 01 godz 20:03:14 w tym wątku zamieściłem zdjęcie i krótką charakterystykę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
ak płaszcz pałatki wojenne nie miały skórzanych wzmocnień"

Przyznaję się do błędu i biję w pierś. Mogły choć nie musiały posiadać takich wzmocnień. Charakterystyczną cechą wojennych płaszcz- pałatek były wzmocnienia dziurek na guziki, które były dodatkowo przeszyte.

Jeśli chodzi o stalowe gwiazdki malowane zieloną farbą, to nie były one tak typowe dla armii radzieckiej doby II Wojny. Emaliowana gwiazda wykonana ze stali stanowiła od początku wojny charakterystyczną ozdobę piłotek" krasnoarmiejców. Skąd wogóle wzięły się rewelacje o tych stalowych, malowanych?

Te przemyślenia są pokłosiem dłuższego pobytu na Ukrainie, gdzie nabyłem trochę ciekawostek, których zdjęcia niebawem zamieszczę w tym wątku.
Jak to mówią: podróże kształcą"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie