Skocz do zawartości

Nazewnictwo ekwipunku radzieckiego II WŚ


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym skompletować mundur radziecki z lat 44/45 (piechota) i przyda mi się lista pełnych nazw poszczególnych elementów (ciuchy i ekwipunek) - będzie to pomocne przy wyszukiwaniu ich w internecie itp.

Z góry dziękuję za pomoc,
pzdr
Herman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 181
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Chodzi Tobie o okreslenie modeli czy raczej o nazwy rosyjskie poszczególnych przedmiotów tak jak np:

gimnastiorka- bluza
sztany-spodnie
piłotka- furażerka
pietlice- patki
podsumki- ładownice
riemień- pas
stalnyj szliem- hełm

itd itp
(piszę fonetycznie bo nijak się nie orientuje w tabulaturach grażdanki dla łacińskiej klawiatury)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Chodzi mi o takie nazwy, które pomogą mi znaleść poszukiwane przednioty, bo jak wpiszę na allegro <ruska bluza> to nie koniecznie znajdę to co trzeba. Najfajniej by było gdybyś podał oryginalne ruskie nazwy. Ten Twój mundur to replika tego z 44/45r.?

Herman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na początek przez kategorię:

Allegro › Kolekcje › Militaria › Umundurowanie i Wyposażenie › Rosja i ZSRR › ZSRR i Rosja od 1991

Czyli: http://www.allegro.pl/13920_zsrr_i_rosja_od_1991.html?order=t&view=gtext

5 stron do przejrzenia to mały pikuś...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no to jedziemy.
zacznę trochę bez ładu ale mam nadzieję zostanie mi to wybaczone. Chodziło Tobie o umundurowanie i wyposażenie radzieckiego żołnierza piechoty z lat 44/45. Proszę bardzo:
Saperka radziecka. W sprzedaży jest ich sporo. Nie zmieniły się przez całe dziesięciolecia po II WŚ. Ostrożniej z amką" bo w sprzedaży jest dużo modeli powojennych, które zdecydowanie różnią się od wojennych (wojenne wkłada się od góry" powojenne od dołu")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam obiektywu szerokokątnego więc nie pokażę Tobie płaszcz- pałatki w pełnej krasie. Uwierz mi że jest to prostokąt materiału, gdzie jeden z narożników ściągany sznurkiem tworzy kaptur. W tej rosyjskiej zelcie" znajduje się pojedynczy otwór na rękę żołnierza (jeśli praworęczny to lewą, druga pozbawiona otworu poła zakrywa prawą rękę z bronią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plecak, lub raczej worek na rzeczy". Po prostu wór z przyszytą w dwóch miejscach taśmą. Uwaga: w sprzedaży worki używane obecnie przez armię rosyjską i okoliczne. Róznią się doszytymi troczkami i zewnętrną kieszenia, której w plecakach wojennych nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sapagi" czyli buty. Dla piechura bardziej typowe trzewiki ale ze względu na trudności z nabyciem odpowiednio koszernych" trzewików poprzestałem na wysokich butach z cholewami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze szynel. Sa pagony ale brak patek. Zgodnie z regulaminem szynel winien kończyć się 30 cm nad ziemią. Takie szynele nosili jeszcze niedawno. Dosyć łatwe do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie