Skocz do zawartości

Goriunow z krzywą lufą.


ireneusz

Rekomendowane odpowiedzi

Pracując w WAT, w latach 70 oglądałem ściśle tajne wówczas stanowisko oporu, całkowicie zakopywane w glebie, obsługiwane przez nie widocznego strzelca. Z pancernej pokrywy wystawał jedynie wylot lufy ckm GORIUNOWA (w wykonaniu normalnym oznaczony jako SG-43)posiadającego zakrzywioną lufę o ok. 30 stopni. Do celowania służył odpowiedni celownik optyczny. O ile mnie pamięć nie myli stanowisko to miało nazwę BUK lub BUG, nie pamiętam czy był to skrót nazwy tego stanowiska w języku rosyjskim, czy też polskim. O ile też dobrze zapamiętałem, kąt obstrzału był równy 360 stopni, a strzelec siedząc na siodełku obracał się razem z wycinkiem kopuły w której zamontowany był ckm.
Mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów spotkał się z dokładniejszym opisem takiego stanowiska lub może wie coś więcej o nim. Jeśli tak, bardzo proszę o podzielenie się tymi wiadomościami. Pisząc wspomnienia o mojej pracy w WAT, chętnie bym te pogłębione wiadomości umieścił. Ireneusz Dobiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

В общем, не совсем понятно, когда в СССР появилось кривоствольное оружие — то ли в 1943-м, то ли уже после войны. Известно, что стволы искривляли у пулемётов Горюнова и Калашникова. Занимались этими экспериментами Н. Ф. Макаров и К. Г. Куренков. Криволинейные пулемёты предназначались для танкистов, чтобы они могли простреливать обширную для тех, кто в танке, мёртвую" зону.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://unwd.narod.ru/lo/kaur/kaur4.html
кривоствольная установка для двух пулеметов КСГМ (криволинейный
станковый Горюнова модернезированный) БУК-2, вид снаружи, на поверхности только бронемаска
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdumiony tak szybkim odzewem na moją prośbę. Bardzo dziękuję kopijnik2. Mam trochę satysfakcji, że pamięć moja nie jest najgorsza. To co widziałem dobrze zapamiętałem. Jednak nadal proszę o dalsze szczegóły tego nie codziennego stanowiska. Ciekawi mnie gdzie się ono podziało, jakie są dalsze jego losy. Pod moją opieką, zresztą bardzo uciążlwą ze względu na jego ajność", było nie długo, ok. jednego roku. Dorobiliśmy do kopuły stalową ażurową podstawę, przytwierdzoną do ściany Laboratorium Broni Strzeleckej, Katedry Broni Strzeleckiej WAT i dzięki temu można było demonstrować, oczywiście osobom z tzw. dopuszczeniem do materiałów tajnych" je w uchu".
Ireneusz Dobiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie wszyscy mogą się zapoznać z tekstem rosyjskim języku. Postaram się im to ułatwić, tłumacząc teksty dosłownie.
1. Urządzenie z krzywą lufą dla dwóch karabinów maszynowych KSGM [krzywoliniowy czołgowy GORIUNOWA zmodernizowany]BUK-2 widok z zewnątrz, na powierzchni tylko maska broni.
2. Karabin maszynowy GORIUNOWA z zakrzywioną lufą.
3. W ogóle, nie całkiem jest zrozumiałe (wiadome), kiedy w ZSSR pojawiła się broń z krzywą lufą - czy w 1943, czy już po wojnie. Wiadomo, że lufy w karabinch maszynowych GORIUNOWA i KAŁASZNIKOWA były wykonywane jako zakrzywione. Zajmowali się tymi eksperymentami N.F. MAKAROW i K.G. KURIENKOW. Karabiny maszynowe z krzywą lufa były przeznaczone dla czołgistów, aby mogli oni strzelać szerzej, także w martwą srefę".
Ireneusz Dobiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
o ile mnie pamięć nie myli widziałem takowy karabin wraz ze skrzynią transportową, celownikiem i inny osprzętem na wystawie we wrocławskim Muzeum Mlitariów. Więc jeśli ktoś chciałby zobaczyć go a żywo" to miejsce gdzie to może czynić już zna. Być może właśnie z WAT'u ten egzemplarz pochodzi?

Pozdrawiam
Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za informacje. Chciałbym dodać, że ciężki karabin maszynowy SG-43 działa na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych przez boczny otwór w ściance lufy. Dlatego też wykonanie lufy zagiętej nie było łatwym zadaniem. Bardzo dobrze pamiętam, że obszar lufy w miejscu zagięcia był wzmocniony, poprzez nałożenie prawdopodobnie dodatkowego płaszcza, o stopniowo wzrastającej średnicy, aż do ok. 1.5 średnicy zwykłej lufy w miejscu środkowym zagięcia i stopniowo malejącej.
Ireneusz Dobiech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Mgliście pamiętam projekt, hmmmm... rejonu umocnionego, składającego się w właśnie owych Buków". Osłonę p-panc. zapewniały podobnej konstrukcji, trudno wykrywalne wyrzutnie Malutkich". Tzn. sama wyrzutnia zainstalowana była na pancernej pokrywie takiego swoistego, jednoosobowego mini silosu. Po wystrzale, całe ustrojstwo zjeżdżało na dół, gdzie kolejna rakieta była ręcznie ładowana przez operatora, potem winda w gorę i ów operator odpalał kolejną rakietę. Jako wadę, podano wtedy brak hermetyczności konstrukcji. Zresztą był to jedynie prototyp. Choć kto wie co było dalej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaciekawiony podaną informacją. Mimo, iż przez kilka lat byłem wykładowcą zdalnie sterowanych pocisków ppanc w WAT, najpierw typu 3 M 6 popularnie zwanego TRZMIEL", a to dlatego, iż sterowany był za pomocą tzw. interceptorów, pracujących ze słyszalną częstotliwością, i był słyszalny podczas lotu jak lot trzmiela, a następnie jego następcą M-114 MALUTKĄ", nie słyszałem o wspomnianym stanowisku do jej" odpalania. Dziękuję za informację. Przekrój pocisku 3M6, i fragment Malutkiej" oraz inny pocisk pokazuje zdjęcie.
Ireneusz Dobiech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że w którymś z numerów nowej Techniki Wojskowej był artykuł opisujący zarówno sam karabin jak i stanowisko, w którym był montowany.
W którymś z czasopism miałem też atrykuł w którym były rysunki stanowisk uzbrojonych w pociski rakietowe, o których pisze kolega Wilpo. Będę musiał poszukać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zyczliwość forumowiczów jest wielka, Dopiero co napisałem odpowiedź dla wilpo, a już otrzymałem tak szczegółowy opis stanowiska, kiedyś tak tajnego. Mam, po obejrzeniu przesłanych obrazów, że wszystko co zapamiętałem i co napisałem w niniejszym wątku, jest zgodne z prawdą.
Korzystając z uprzejmej oferty Trooper85 przesłania treści artykułu podaję swój zapasowy adres: ireneusz-23@gazeta.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie