Skocz do zawartości

12 bunkier


GzesioB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam i zgodnie z obietnicą podaję link do galerii ostatnio odnalezionego schronu :http://picasaweb.google.pl/GzesioB/20081005# .Jest to schron obserwacyjny.Obserwowano z niego celność i skuteczność ostrzału artyleryjskiego w czasie ćwiczeń.Stanowiska dział były dokładnie 10 kilometrów od niego.W środku siedział żołnierz z telefonem i meldował :Za blisko,bardziej w prawo,AAAAA,Volltrefer.Schron coraz bardziej niszczeje i jest zasypywany śmieciami.Tosh -porównaj proszę moje zdjęcia ze swoimi - zobaczysz smutną teraźniejszość.Jacyś poszukiwacze sobie pamiątkę zabrali...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 23:39 04-01-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups-drobna pomyłka :http://picasaweb.google.pl/GzesioB/20081005#
Ostatnio wygrzebałem taką informację: http://forum.radom.pl/viewtopic.php?t=8388 Proszę wszystkich posiadających jakiekolwiek wiadomości lub opowieści o tym poligonie o dopisywanie się do wątku lub na e - mail.Mile widziane zdjęcia znalezisk z tego terenu.Ja ze swej strony też ujawnię dlaczego tak interesuję się tym miejscem i jak bardzo historia potrafi być złośliwa lub dowcipna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie znam lokalizacji tego schronu, bo po zdeciach nie poznaje okolicy, Bylem na jednym ze schronow obserwacyjnych w Lipie, ale tam jest zupelnie inny teren, nawet pomiary robilem. Na nim nie bylo zadnej tabliczki, tylko napis odcisniety/wyrysowany w betonie (tresci nie przytrocze, bo zdjecie mi zginelo, ale wiem gdzie schron jest, pamietam tyle, ze to bylo BStelle z jakas cyfra). Dwie opowiesci o poligonie znam od swiadkow, wiem gdzie mieszkaja.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jest to dokładnie ten schron.Właśnie tą tabliczkę ktoś za....brał.Od Twojej wizyty drzewa i krzaki sporo urosły.I śmieci przybyło.Mam pytanie czy wiecie coś więcej niż ja na temat polowań na zające".Ulubionej zabawy szkolących się na tym poligonie żołnierzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
I nowy klocek do układanki - - 38 cm K. (E) „Siegfried” - działo kolejowe kalibru 381 mm. Strzelało pociskami o wadze prawie pół tony na odległość maksymalną do 55km, oraz pociskami 800 - kilogramowymi na odległość do 42 km. Niemcy zbudowali bardzo podobne działa w wersji morskiej (niem. Schiffskanone) oznaczone jako 38 cm SK C/34, stanowiące uzbrojenie Wału Atlantyckiego, a także pancerników „Bismarck” i „Tirpitz”. Działo kolejowe „Sigfried” zostało zamówione w liczbie 8 sztuk, zbudowano jedynie 3 sztuki.Dać fotki pozostałości specjalnej bocznicy wybudowanej dla tego działa na północ od Kruszyny ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, zdjęcia zawsze mile widziane. Bocznica służyła do ustawienia działa do pozycji bojowej, jak mniemam? Wiadomo coś o użyciu Zygfryda w tej okolicy?
Może wykorzystując koniec sezonu na apowietrzanie gleby" uda się spotkać w wąskim lub szerszym gronie i pozwiedzać bunkrowe okolice? Widziałem już taką propozycję w innym wątku :)
pzdr, Art
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Podkłady kolejowe jeszcze w tym miejscu zostały.
Szyny zdemontowano.Wystarczył kompas i mapa żeby określić gdzie działo było wycelowane.Podejrzewam że tak jak Leopold miało niewielkie możliwości skrętu lufy.Ma ktoś fotki Siegfreda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt świątecznych porządków.Ktoś sobie raczył skopiować zdjęcia moje i tosha oraz moje wypowiedzi i umieścił jako swoje na innym serwisie.Dodatkowo z licznymi błędami.Cały czas stawiam sobie tezy i usiłuję na nie znaleźć potwierdzenie.Wiele tez okazuje się błędnych i staram się je prostować.Tam skopiowano moje stare,błędne.Najbardziej mnie osobiście uraziło podanie wymiarów schronów.(Schronów a nie bunkrów!)Bo to ja sam kalecząc sobie palce metalową miarką je wykonałem.Zdjęcia wrócą i ich przybędzie.Proszę wpisywać wszelkie informacje nawet te bardzo nieprawdopodobne jakie znacie na temat tego terenu.Poszperam,popytam,sprawdzę w terenie i zweryfikuję.Poszukuję francuskiego magazynu 39-45 Magazine" z grudnia 1988 roku.Na zdjęciu jedna z dróg wybudowana przez jeńców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima jest dla mnie czasem spędzanym głównie przy komputerze.
Czas na szukanie odpowiedzi co właściwie odkryłem.Potrzebny mi ktoś ze znajomością języka niemieckiego.Bo w Kruszynie między innymi utworzono i wyszkolono verst. 638 francuski pułk grenadierów pancernych.A właściwie to 2 i 4 batalion tego pułku.Co to za skrót verst ?.I drugi skrót FpU - U z dwiema kropkami u góry.Ktoś pomoże ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z krótkiej kwerendy w necie wynika, że FpÜ to najprawdopodobniej poczta polowa (http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=56972)
verst. - verstellung (udawanie, symulacja), albo verstellt(zastawiać, zagradzać)?
pzdr, Art
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.I tak niewiele z tego da się wywnioskować.Zwłaszcza z moją znajomością języka niemieckiego.(Trochę z 4 pancernych,trochę z Generała Italii i z niemieckich filmów VTO).Próba przetłumaczenia niemieckiego raportu z dnia 19 grudnia 1942 roku za pomocą translatora mnie załamała...
Francuski otworzył ogień i 4 z nich zostało poddane ubojowi"
Ponawiam prośbę ktoś ma lub wie jak zdobyć francuski magazyn
39-45 Magazine" z 1988 roku ? Są jakiekolwiek szanse ?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Serdecznie wszystkim dziękuję i proszę o jeszcze.Niektóre otrzymane materiały są wręcz rewelacyjne.Wszystko zaczyna się
układać w logiczną całość.Niech już wreszcie się zrobi lato bo teraz to tam takie błotko że się utopić można.Do listy obiektów dopisuję ocalały budynek w którym w czasie wojny była
parownia dla koni.Co Ci Niemcy tam robili ? Dobierali konie w pary czy gotowali konie na parze ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie