Skocz do zawartości

12 bunkier


GzesioB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Lato nie jest dobrą porą na poszukiwania.Roślinność skutecznie zasłania - dlatego prawie go przegapiłem.
Fotki są tutaj http://picasaweb.google.com/GzesioB/Bunkry12?authkey=BL9bGgM1CBY
Dzięki Tosh - namiary były bezbłędne.
I rodzą się kolejne pytania :
co miało taka siłę żeby przewiercić się przez metr żelbetonu,
przelecieć jeszcze 4 metry i wbić się w przeciwległą ścianę na całą swą długość ?Kaliber około 60 mm (57?).Oczywiście nawet nie próbowałem tego dotykać.Kto się tak bawił ? Niemcy czy Rosjanie ? Ostrzał był od strony południowej - tam gdzie stały niemieckie działa.Rosjanie ten teren zdobyli od strony północnej lub wschodniej.Chyba że czegoś nie wiem.
Dlaczego wszystkie odnalezione bunkry tego typu są charakterystycznie zniszczone od strony południowej ?
http://picasaweb.google.com/GzesioB/Bunkry12/photo?authkey=BL9bGgM1CBY#5212190189957348498
Po co były te stelaże na ścianie i charakterystyczne półkoliste wyżłobienie w ścianie spotykane w innych bunkrach ?Pytań jest jeszcze więcej.Ktoś zna odpowiedzi ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam!Być może testowano na tych obiektach nowszą,już powojenną amunicję.Jak to miało miejsce w przypadku niektórych kopuł pancernych na MRU.A jeśli chodzi o te stelaże,to czy nie były stosowane pod specjalną warstwę antyodpryskową.Chyba,że z pod odłupanego betonu przebija poprostu fragment zbrojenia.Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to na obiekt z Linii Mołotowa. Podaj lokalizację tego obiektu. Te stelaże" na zdjęciach to nic innego jak zbrojenie wystające z betonu. Jeżeli to rzeczywiście obiekt rosyjski ,to raczej wątpię ,aby próby te były wykonywane przez Rosjan.Grzebiuszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
GrzesioB: ciesze sie ze pomoglem.
Grzebiuszka: schrony sa spod Radomia i na pewno niemieckie.
Stelarze na scianach sa najprawdopodobniej pod polki lub lawki. Schrony budowane byly juz od roku 1940, miejsce, na ktorym sie znajduja to poligon artyleryjski, niemniej jednak slady po trafieniach na wielu obiektach wskazuja na amunicje rosyjska, najczesciej PTRD, ale trafiaja sie tez grubsze kalibry. Ciekawie wyglada schron w Kozlowie, z pozoru wyglada jak trafiony bomba lotnicza, przy blizszych ogledzinach wychodzi, ze wysadzony jest od wewnatrz i tam swietnie widac zdrojenie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: http://picasaweb.google.com/GzesioB/Bunkry12/photo?authkey=BL9bGgM1CBY#5212190189957348498
Po co były te stelaże na ścianie i charakterystyczne półkoliste wyżłobienie w ścianie spotykane w innych bunkrach ?"
Zdjęcie sugeruje ,że chodzi o zbrojenie. Te wewnętrzne kątowniki to jasne że po półkach, ławkach ,stolikach, ale ich na tym zdjęciu nie widać ;) itp.Jak okolice Radomia ,to nie rosyjskie. No i na pewno to schron bierny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to zdjęcie pokazuje charakterystyczne zniszczenie szczytu południowej zewnętrznej ściany bunkra.Prawdopodobnie w tym miejscu była zamocowana rura komina.Po wojnie została urwana w celu dalszego zagospodarowania".Natomiast stelaż wewnątrz jest częścią ramy łóżka.Jest to o tyle nietypowe,bo
w innych bunkrach mocowano nosze.Składano je na ścianę tak jak na załączonym zdjęciu.W półkolistym wyżłobieniu mieściła się rączka od noszy po ich rozłożeniu do spania.To są oczywiście moje przypuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Kopijnik - mógłbyś rozwinąć wypowiedź z którą się absolutnie nie zgadzam ? Odnośnie reko to jacyś geniusze nakopali dołów i nawet obłożyli workami niby to stanowiska strzeleckie miały być.Oczywiście posprzątać po sobie to już nie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
GrzesioB: nie jest to czasem wnętrze najwiekszego schronu ze szczeliną obserwacyjną (poznaje po okopconych ścianach)?
Wg mnie nie ma tam dolnej kondygnacji (po i po co) tylko są otwory wentylacyjne do czerpni powietrza znajdującej się na zewnątrz. Wewnątrz schronu stał na postumencie agregat zasilający wyciągarkę, której koło znajdowało się w kwadratowym zagłębieniu ściany, a lina wychodziła wąską szczeliną na zewnątrz (zresztą wiesz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
hej.Witam wszystkich,jestem nowym na tym forum.Mam pytanie.Czy mowa jest o bunkrach kolo Radomia w tzw.gorach sowich"??Bylem tam 2 lata temu,ale ze zdięc zamieszczonych przez kolegę nie rozpoznaje tego miejsca.Poniewaz bylo lato znalazlem tylko jeden obiekt.Czy ktos moze podac lokalizacje reszty obiekyow??podobno jest ich kilka.Ten przy którym ja bylem raczej wyglądało jako ptk dowodzenia.Okienko strzeleckie,jak to mowja,to chyba raczej okienko,a raczej szpara obserwacyjna.Przez ta szpare nie daloby sie strzelac i prowadzic jednoczesnie celnego ognia.Jeszcze 15 lat tem mozna bylo tam znalezc łuski roznego kalibru(tak mi mowil moj brat ktory jezdzil tam na grzyby).rodzice nia chcieli nas tam puszczac.Dzis to wielki smietnik.Drugie pytanie.Czy ktos cos wie na temat tzw.fortow rosyjskich polozonych kolo Zajezierza.Podobno sa z przed 1914 roku.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam,dawno mnie tu nie było bo pracowałem w terenie".Fotki wkrótce, a będzie co oglądać...Dan22 - tak to są Sowie Góry.Obiektów na razie znalazłem 15,ale to nie koniec bo teren jest znacznie bardziej rozległy.Na temat Zajezierza nic nie wiem - nie mój teren.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam.Na wstępie pozdrawiam gorąco tych co na tym terenie nie zakopują dołów po sobie i zostawiają złom na wierzchu.Pod tym adresem :http://picasaweb.google.pl/GzesioB/20080902# są fotki tego co aktualnie zostało po budynku kina.A tu :http://picasaweb.google.pl/GzesioB/20080903# są pozostałości po budynku kuchni ze stołówką.Kuchnia mieściła się pod ziemią a nad kuchnią była stołówka.Wygląda na to że była tam winda którą posiłki wywożono na górę a puste i brudne naczynia jechały na dół.W tej kuchni wydawano również obiady dla robotników ekrutowanych" z okolicznych wiosek.Rekrutacja" odbywała się tak :przez wioskę jechała ciężarówka,kogo dostrzeżono kazano wsiadać.Jeżeli w ten sposób nie uzbierano dostatecznej ilości osób to zdenerwowani tym faktem Niemcy wyciągali ludzi z domów.Jeżeli się miało pecha to szło się do pracy przy kopaniu rowów melioracyjnych lub innych ciężkich prac.Szczęście mieli Ci co trafiali do pracy przy kuchni.Oprócz przydziałowego obiadu można było coś do jedzenia ukraść.Oczywiście za wykrytą kradzież sprawca mógł zapłacić cenę najwyższą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam.Przepraszam że tak długo nie odpisywałem ale zdarzyło się sporo dziwnych sytuacji.No ale może od początku...
Tosh - pytasz o sens.Chodzi o to żeby szukać i to szukać dokładnie i systematycznie.Wiele moich wypraw można by nazwać bez sensu bo na nic się nie natknąłem.Bywało tak że jadąc kolejny raz tą samą drogą ale o innej porze roku czy dnia wreszcie na coś się natknąłem.Potem oczywiście rodziły się pytania co właściwie znalazłem.Cieszyły mnie znalezione ślady po 638 pułku piechoty,ale potem radość znikła jak dowiedziałem się jak zapisała się ta jednostka w historii okolicy.Chodzi o polowania na zające" Aktualnie ten teren jest też penetrowany przez Francuzów i to od kilku lat.Szukają śladów swoich przodków a dowiadując się prawdy różnie reagują...Tylko po prostu ręce i nogi się uginają jak widzi się w jakim stanie jest ten teren teraz.Jeden wielki śmietnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ale ja absolutnie nie neguje sensu poszukiwan artefaktow z przeszlosci tego poligonu (bo sam chetnie bym sie zajal, tylko czasu brak...), ale pytanie o sens dotyczylo tego zdjecia 2 posty wyzej...Chcialem po prostu wiedziec co to jest...?
Szanuje Twoja prace nad tematem i dokonania w tej materii, dzieki Tobie moja wiedza uzupelnila sie o ciekawe watki.
Smietnik widzialem. Moge wskazac gdzie...
Odlalazlem tez slad po Angolach (moze ktos inny uzywal ich odziezy wojskowej: guzik z angielskiego plaszcza wojskowego lub munduru (na barakach, chyba wiesz gdzie)
Pozdrawiam z szacunkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.Na razie nie mogę odpowiedzieć co to jest bo jeszcze nie wiem.Strach który ja wolę zwać rozsądkiem nie pozwolił mi się tam wczołgać samotnie.Podobnie jak do miejsca na dołączonym zdjęciu.Nie wiem czy to dobrze widać ale jest tam masa pająków...Jedna z opowieści z tego terenu przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi że Niemcy po otoczeniu w tych schronach tajemniczo zniknęli.Nie doczekałem się w tym roku dostatecznie suchego lata.to co jest zalane wodą niestety takie pozostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie