Skocz do zawartości

12 bunkier


GzesioB

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Coś nowego w temacie? Pojechałbym w ten teren, ale straszna breja na leśnych drogach....
Pozdrawiam


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 00:18 05-03-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego GrzesioB podobnr otwory są w tradytorach nad wartą rejon strońska z tego co sie kiedyś dowiedziałem po wojnie spaerzy wiercili otwory i mieli wysadzać schrony.W niektórych miejscach widać odpryśniete płaty betony,na szczescie nie wysadzono ich a służą jako wzmocnienie wału przeciwpowodziowego.
pzdr.omi30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Kubas: juz wtedy, jak ogladalismy w zime, bylo sporo, ale podejrzewam ze jeszcze dorzucili...Niemniej jednak mnie korci...
Herrig: obiektow w Lipie jest trzy, ustawione w linii frontem w kierunku polnocnym, czyli w kierunku strzelan artyleryjskich. W 44/45 roku nie bylo sensu budowania tak malych obiektow, zreszta zwoconych we wspomnianym kierunku, skoro szykowal sie front na Wisle. Niemcy do niemal ostatniej chwili nie przewidywali uderzenia w tym rejonie, o czym swiadcza nie tylko spore sukcesy Rosjan w pierwszych dniach bitwy pod Studziankami, ale i inne, niemieckie dokumenty. A jakosc budowy tychze schronow w zupelnosci wystarczala do spelnianej przez nich roli, czyli obserwacyjnej.
omi30: otwory wykonane w schronach na poligonie, o ktorym mowa sa otworami wentylacyjnymi, byla przechowywana w nich amunicja. Takie otwory, poza nielicznymi wyjatkami, znajduja sie w kazdym tego typu obiekcie na terenie poligonu oraz w dwoch innych, w Kozlowie (ten sam typ).
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory wentylacyjne wykonano wmurowując metalowe rury w ścianach.Natomiast te w 12 - stym bunkrze są ewidentnie otworami po pociskach.Choćby dlatego że jeden z tych pocisków
miał jeszcze tak dużą energię że wbił się w przeciwległą ścianę na całą swoją długość.Obiekt znaleziony przez krzyśka -el jest identyczny ze znajdującym się w okolicach Siczek.Nawet w upalne lata pozostał nadal zalany wodą.A wnętrze bunkrów w Lipie było wyłożone płytkami ceramicznymi.Podłoga natomiast jakimiś płytkami przeciwpoślizgowymi.Po wojnie okoliczna ludność odłupała płytki.Wykorzystano je do budowy w domach kuchni i tzw lepek.Płytki przeciwpoślizgowe znajdziecie w przedsionkach i przed wejściami do domów wybudowanych w Lipie zaraz po wojnie.
Dlatego aktualny wygląd ścian schronów obserwacyjnych odbiega od standardu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam z podobnymi dziurkami spotkałem się na Lini Mołotowa, jeden z bunkrów miał kilka takich otworków. Jeszcze w innym miejscu na dawnej strzelnicy niemieckiej, jak się później okazało wg. relacji dwóch dziadków poligonu niemieckiego gdzie była testowana różnego rodzaju amunicja, również widziałem w żelbetonie podobne przestrzeliny. A te haki to nic innego jak pocowania na składane prycze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Watek http://www.odkrywca.pl/bunkry-miedzy-rzeka-kwisa-a-bobrem,649208.html#649208 jest o tyle ciekawy, ze wystepuja tam schrony niemal analogiczne budowa do tych z poligonu. No i maja te kontrowersyjne dziurki z rurkami". Wg mnie kolejny dowod na to, ze byla to wentylacja.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może kolega enigma podeprzeć to jakimś źródłem ? bo coś bzdurą zalatuję, jeśli mówimy o tych samych rurkach o średnicy około 30mm, równolegle do siebie ułożonych w poziomie w jednych bunkrach na wysokości powiedzmy głowy a w innych stóp.
he ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega enigma82 walnal niestety totalna bzdure...Zainteresowani wiedza jak i co wyglada, tak wiec kilkadziesiat rurek w kazdym obiekcie sluzylo do prowadzenia liny...
Schron, w ktorym uzywana byla lina holujaca cel jest tylko jeden na naszym poligonie, ten najwiekszy.
Grzesio: jak dobrze odczytalem Twoja wypowiedz, to mamy wieze na poligonie lub w jego obrebie? Jakos nie zauwazylem bedac tam tyle razy, prosze o jakas fotke.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! ostatniej soboty byłem wreszcie po ponad pólrocznych planach wybierania się w okolice bunkrów, mimo że mam tylko nie całe 25km od Radomia. Wybrałem się z wykrywką, niestety za dużo czasu nie miałem i niestety w pośpiechu nie zabrałem saperki, co nie oznacza że nie używałem sprzętu. Znalazłem kilka łusek(większość łusek od masuer'a) i odłamków(chyba od pocisku moździerzowych gdyż trafiłem na lotkę od pocisku małego kalibru) na ścieżce prowadzącej z tego największego bunkru do tego wysadzonego w powietrze". W ten weekend planuje kolejny wypad, mam nadzieję że moje poszukiwania coś pomogą:)
Zauważyłem że bardzo mało jest informacji o tych terenach, na szczęście mam znajomą mieszkającą w Kruszynie, postaram się od niej czegoś ciekawego dowiedzieć.
Kolego GrzesioB mógłbym wstawić jeszcze raz wszystkie fotki jakie posiadałeś z tymi bunkrami...:)
Pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc ostatnio w okolicy bunkrów natrafiłem na coś dziwnego, są to 4 mocowania jakby do anteny ustawione na kształt prostokąta, znajdują się w pobliżu jednego z bunkrów, jeden z nich jest zarośnięty drzewem co wskazuję na pochodzenie tychże mocowań z okresu wojny, załączam fotki, czekam na opinie co to może być:) pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie