Skocz do zawartości

nieśmiertelniki jednostek zapasowych


piters

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie:
czy istnieje jakaś szansa na dojście do numeru dywizji żołnierza WH, który zginął na froncie z nieśmiertelnikiem jednostki zapasowej?
z ersatzów" żołnierze byli kierowani do konkretnych dywizji czy gdzie popadnie?

gdyby coś ktoś słyszał o tych jednostkach, chodzi mi np. o:
(rozwinięcia skrótów znam:)

Stamm Kp.G.E.u.A.B.11
St.Kp.Gren.Ers.Batl.169
Stamm Kp.G.E.B.183
Stamm Kp.Gren.Ers.Btl.192
Stamm Komp.Gren.Ers.Bat.301
St.Kp.G.e.B.u.G.a.B.306
Stamm Kp.G.E.B.350
Stamm Kp.Gr.E.B.368
Stamm Kp.G.E.B.372
St.Kp.G.E.u.A.B.397
Stamm Kp.K.P.G.E.B.419
Ausb.Kp.Gren.Ers.Btl.476
Inf.Ers.Btl.365
L.Sch.E.B.50
L.Ers.Batl.179
Ausb.Battr.Schw.Flak.Ers.Abt.11
Stamm Kp.Pi.Ers.Batl.20
Pi.Ers.Btl.86
Pi.Ers.Bt.124
Schw.Art.Ers.Abt.mot.53 2 Battr.
Stbttr.1/S.A.E.a.62
Stamm Battr. S. Art. Ers. u. Ausb. Abt. 69
Pz.Jag.Ers.Abt.9
Reit.Kav.Ers.Abt.9

pozdrawiam, P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazje omawiac podobny temat z jednym ze Szczecinskich kolekcjonerow. Ow osoba byla zdania, ze pod koniec wojny zolnierze zdazyli obskoczyc" juz tyle przydzialow, ze dzis ciezko sie w tym polapac. W 1945 niemieckie grupy bojowe powstawaly ad hoc" na froncie z polaczenia oddzialow badz wcielenia tych wykrwawionych do innych. Mozna powiedziec że posrod zolnierzy 11 lub 23 Dywizji Grenadierów Pancernych SS na Pomorzu niewielu nosiło znaki tozsamosci z runami. Pod Szczecinem wielu poleglych ze znakami piechoty WH lub Luftwaffe zidentyfikowanych zostalo jako zolnierze w.wy. formacji SS. Naturalnie nalezy sie tu zgodzic z k. Coriolanem, odnosnie Lexiconu.



Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie w tym problem.
na lexikonie sprawdziłem to już jakiś czas temu - tam dane odnośnie przydziałów do dywizji są zwykle do połowy 1944, a widocznie później był już niezły miszmasz.
tak więc powychodziły mi dywizje które w styczniu 1945 były gdzieś w Prusach Wschodnich lub podobnie daleko, natomiast nieśmiertelniki pochodzą z rejonu podkrakowskiego...
a szkoda.

gdyby ktoś znał nieśmiertelnik z którejś z powyższych jednostek to proszę o info.
moje dane nie pochodzą z kopania, ale z odpisów wykonanych w 1945.

ZAPYTAM POSZUKIWACZY:
jakich jednostek nieśmiertelniki znacie z terenu (Kraków)Wisła - Dunajec - Tatry - Soła?
(jednostka - miejscowość)

pozdrawiam, PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gren.E.u A.Btl.473
Inf.Ers.Btl.374
Inf.Ers.Btl.511
G.E.Btl.I/135
Gr.E.B.320
I.R.191
Pz.Gren.Ers.u Ausb.Btl.1
Schtz.Ers.Btl.(mot)110
Pi.Ers. Btl. 12
Pi.Ers. Btl. 20
Pi.Ers. Btl. 24
E.Abt.A.R.6
A.E.u. A.A.11
I.N.E.K.231
G.J.E.Btl.99

Rejon Dębica-Jasło-Krosno-Beskid Niski. Możliwe, ze styczniu 45 niektóre z nich cofały sie przez w/w przez Ciebie rejony.

pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cis:
No to masz więc profil niemal całej linii frontu 1944/45 na południe od Wisły ;)
skąd dokładniej pochodzi nieśmiertelnik Pi.Ers.Bat. 20? Żołnierz ten jednostki był (jest?) pochowany we Włosani k. Świątnik Górnych, przez które wycofywały się m.in. elementy XI Korpusu (wcześniej z LIX KA).
A z numerem 231 (co to I.N.E.K.?) mam tylko Pz. Jg. E. Kp. Gren. E. R. 231 z Gdowa.

pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wyżej - nie należy się aż tak sugerować jednostkami zapasowymi, które nawet w liczbie kilku mogły w rzeczywistości stanowić uzupełnienie danej jednostki. Dochodzą do tego dosyć częste improwizacje jednostek np: z innych rozbitych, ozdrowieńcy czy cholera wie co jeszcze. Przykład: 191 R - walczący w tym czasie we Włoszech czy 6 AR pod Warszawą. Gdzie tu związek z południem Polski ?

XI, LIX, choć znajomo brzmi :), nie gwarantuje niezmienności po miesiącu czy dwóch na froncie.
Pi.ers.btl 20 - Beskid Niski
231 (co to I.N.E.K.?) mam tylko Pz. Jg. E. Kp. Gren. E. R. 231" - Łączność (Infanterie- Nachrichten-Ersatz-Kompnnie), brak związku.
pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adr - piękny dokument!
Ale szkoda że nici z tego wszystkiego bowiem z moich źródeł trafiają się nieśmiertelniki Ersatzów w 2-3 miejscowościach na trasie odwrotu, np. Stamm Komp.Gren.Ers.Bat.301 Gdów-Dobczyce-Byszyce. Myślałem że da się do tego dorobić konkretną dywizję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiales mnie. Mialo Ci to zobrazowac jak rozne przydzialy mogli miec zolnierze.

Niestaraj sie dopasowac blach do jednostek w ktorych niebylo danego ersatza.

Jak juz Ci napisalem z tym I.E.B. 368. W okresie koncowym ta jednostka zostala w koncu przemianowana na G.R. 368 i w miejscu prowadzonych przez nia walk wyszla blacha wybita na stara nazwe.

Radzilbym pierw ogarnac Ordre de Bataille niemieckich jednostek, ktore walczyly w miejscowosciu, z ktorej masz blache, a potem dopasowywac ja do batalionu i w gore. Inaczej bedziesz sie mijac z celem.



Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Ten został znaleziony (przeze mnie) w Internecie (foto), a faktycznie znaleziony we Włoszech, gdzie właściciel tego nieśmiertelnika zginął w lipcu 1943.
Ponieważ podejmuję działania w kierunku inicjacji ekshumacji tych niemieckich żołnierzy HG, którzy zginęli w Pogorzeli, to być może zostaną pokazane tutaj takie nieśmiertelniki, które zostały znalezione u nas. W bitwie w Pogorzeli brało udział wielu żołnierzy HG z uzupełnień.
Jeśli do tego dojdzie, to będę informował o tym w wątku Blitzkrieg Made in CCCP".
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie do mojego postu z 2008-07-17 08:40:49
Pokazany tam (2008-07-16 16:25:18) nieśmiertelnik należał do żołnierza, które NIE zginął we Włoszech, lecz walczył we Włoszech, potem w Polsce, gdzie w listopadzie 1944 stracił rękę. Jego historia jest opisana tutaj:
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=83&t=95089
Na zdjęciu ten żołnierz, zaznaczony czerwonym krzyżykiem, jeszcze we Włoszech z ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Dotyczy: Stamkp.Gren.Ers. Btl. 368, wchodzil w sklad 11./Feld Ausb.Reg. 640 Losy sa znane, choc meldunki z frontu niekpmpletne. Ostatnie z pelnym stanem liczebnym pochodza z: 01.10.42 i 07.06.43
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Grenadieregimenter/GR368-R.htm,
tu troche historii . Gdyby to Pana interesowalo prosze pisac , mnie interesuje rowniz od strony rodzinnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś link do G.R.368, a nie do G.E.B.368, tu prawidłowy:

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/InfErsBat/InfErsBat368-R.htm

Mimo, że oba noszą numer 368, to zupełnie różne jednostki, a swieżak" z ersatza 368 mógł pójść do jakiegokolwiek w zasadzie pułku piechoty/grenadierów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie