Skocz do zawartości

S.Nakulski - Fabryka broni i amunicji - GNIEZNO


Piotr J. Bochyński

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Poszukuje informacji na temat działalności firmy S. Nakulskiego z Gniezna.

Firma działała w okresie od końca XIX w. do 1946(?)
W pierwszym okresie działalności tj. do końca lat 20-dziestych XX w. występowała jako Fabryka broni i amunicji", później prawdopodobnie jako Fabryka obrabiarek".

W latach 20-dziestych XX w. wytwarzała pistolet kieszonkowy Smok", wykonywała też aparaty ubojowe.

Dysponuje ktoś może namiarami na źródła bibliograficzne dotyczące tego tematu lub posiada przedmioty lub pamiątki związane z jej działalnością?
Napisano
W radzieckiej książce encyklopedia broni palnej" autor Żuk
(jest to iblia" kolekcjonerów tej dziedziny) i CHYBA została przetłumaczona na j. polski, znajduje się rysunek Smoka".
Nigdy nie miałem możliwości zobaczenia na własne ślepia tego unikatu.
Napisano
cześć kilka lat temu w jakimś czasopiśmie -Strzał,Broń i ammo-był dość obszerny artykuł o straszakach,pistoletach startowych i innych wynalazkach z 20-lecia.było kilka fotografii w stanach magazynowych i kilka wykopków więc spróbuj zacząć od wyszukiwarki na odkrywcy.pozd.marek
Napisano
Posiadam Księgę adresową przemysłu" na rok 1926. Chwilowo nie pod ręką, ale sprawdzę czy występuje w niej ta firma.
O wynikach poszukiwań napiszę w tym wątku.

pozdrawiam
Napisano
Można by poszukać tego miejsca na ul. Witkowskiej w Gnieźnie. Może coś tam się jeszcze ostało? Może jakaś starsza pani coś pamięta? To już ostatni czas!
Czy wiecie coś może o warsztatach remontujących czołgi we Wrześni? Tam był remontowany poznański" Tygrys i być może także dwie Pantery. Co to za warsztaty i gdzie się mieściły?
Napisano
z gnieźnieńskich ciekawostek - podobno podczas wojny przy ul. Wrzesińskiej (okolice dawnej cukrowni, a może jej teren) była firma odlewająca korpusy silników lotniczych Messerschmitta. Tyle że to info z trzecich ust, od świadka który widział jak korpusy leżakują. Nie wiem, może to jakas legenda...

Wojtek
  • 2 weeks later...
Napisano

Lufa dubeltówki najprawdopodobniej systemu Lancaster, produkcja przed 1914. Reszta się nie zachowała.
Napis nabijany srebrem S. Nakulski a Gnesen. Lufa i dekoracja wykonane są bardzo starannie.

Napisano
Co do Wrześni, mogły to być obecne zakłady TONSIL, lub warsztaty na starej jednostce tzw. koszarach przy ulicy Kościuszki. Pracowałem kiedyś w zakładach Meramont, który się częściowo mieścił w budynkach po-koszarowych. Najstarsi pracownicy opowiadali że zanim ACz zajęła koszary, dużo maszyn poprzejmowali rzemieślnicy i pobliskie zakłady.
  • 4 months later...
Napisano
W Gnieżnie żyje syn S. Nakulskiego, Jerzy Nakulski. Mieszka przy ul. Witkowskiej.
Dla gnieźnian!
Warto tę firmę, jak i inne gnieźnieńskie przypomnieć i upamiętnić.
Co z tą firmą produkującą odlewy silnikowe?
  • 3 weeks later...
Napisano
1. Przy ul Wrzesińsakiej w Gnieźnie w okresie okupacji istniała fabryka części samolotowych, mieściła się w budynkach starej garbarni ( vis a vis wjazdu na tereny cukrowni)
2. http://img170.imageshack.us/my.php?image=nakvf6.png
Napisano

W/g zamieszonego zdjęcia firma S Nakulski mieściła się pod adresem jak na zdjęciu. Być może, że by to sklep. Jednak ulotka pochodzi z rokum 1925, ale również w/g niemieckiej książki adreskowej z lat 1903-04 S Nakulski figuruje rwnież pod adresem Markt9 ( czyli Rynek 9) oraz jest wymieniony warsztat Buchsenmacher ( rusznikarZ).

Co do fabryki częśći samolotowych? Taka fabreyka w czasie okupacji w Gnieźnie działała przy Ul Wrzesińskiej, ale mieściła się w budynku starej garbarni ( obiekt vis a vis wjazdu na teren już byłej cukrowni)

Napisano
W najnowszym albo poprzednim numerze magazynu Strzał" jest spory artykuł o fabryce Nakielskiego w Gnieźnie. Można się dowiedzieć sporo na temat tego co tam produkowano, jak długo to działało, itp. Zdaje się że Nakulski miał nawet na koncie wynalazki na skalę światową! O ile pamiętam to jest numer Strzału" z MG42 na okładce!

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie