Skocz do zawartości
  • 0

morze wyrzuciło...


magnus

Pytanie

Napisano

Domyślam się, że jest to coś współczesnego, ale chyba warte uwagi. Znalezione kilka dni temu na plaży po sztormie.
Średnica kuli ok. 35 cm, waży to coś 8,5 kg. Wygląda na aluminium pokryte plastikową skorupą. W środku jest coś cieżkiego i luźno lata...

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
czy to nie coś w stylu kompasu busoli...czy jak to się tam zwie.........dowiedz się czy jakaś jednostka rybacka nie zatoneła w twoim rejonie w nieodległej przeszłości.........


ciekawe znalezisko:))))))
Napisano
Witaj
Nie koniecznie musi to byc cos nowoczesnego.Jest to element wewnetrzny zyrokompasu ze statku.Z regoly znajduje sie na mostku.Ciekawe gdzie to znalazles?Czy znajduja sie na niej(kuli)jakies oznaczenia (oczywiscie z wylaczeniem podzialki)?
Ponizej dodaje link z opisami niestety nie znalazlem podobnej kuli, ale posukam :)
Pozdrawiam Heruss
http://www.zaglowce.ow.pl/zegluga/kompas/kompas.html
PS.gratuluje znaleziska
Napisano
To jest kula żyrokompasowa(żyroskopowa), chyba prod. rosyjskiej, w środku powinny być żyroskopy, dlatego takie ciężkie. Kula pływa w elektrolicie którym wypełniony jest kociołek a żyroskopy wirując utrzymuja stałe położenie względem wszechświata" (zjawisko żyroskopowe). W ten sposób żyrokompas pokazuje kurs okrętu. Pozdrawiam
Napisano
Dzięki za informacje!

Średnica wynosi ok. 78 cm, oprócz podziałki nie widać dodatkowych oznaczeń. Nie próbowałem jeszcze dostać się do środka kuli, bo wygląda ona na konstrukcję nierozbieralną.
Co do miejsca znalezienia, to kula leżała sobie na plaży w Stegnie i przytargałem ją stamtąd w niedzielę. Może pochodzi z SdKfz, który został niemalże dokładnie w tym samym miejscu wydobyty przed miesiacem??? (he, he!!!).
A tak serio to ciekawi mnie, czy jest to urządzenie cywilne czy wojskowe? Pewnie jest faktycznie produkcji radzieckiej lub rosyjskiej - morze u nas wyrzuca czasem różne ciekawe rzeczy z tamtych okolic.

Pozdrawiam!

Maciek
Napisano
hej
jest rozbieralna, na 2 zdjeciu od spodu jest sruba taka z dwoma otworkami na specjalny klucz ,sprobuj to odkrecic i zobacz czy sa jakies oznaczenia.
Heruss
Napisano
Nie sądzę żeby to było ze wschodu. Na całej długości wybrzeża mamy prądy zachodnie. Więc albo to nasze albo niemieckie, szwedzkie lub duńskie .
Napisano
No trochę poobijane jest. Obrośnięte też nie, przynajmniej nie widać. Może obstawimy skąd pochodzi i z jakiego okresu :) Ciekawe. Mam podbny środek, z kompasu ale skala nie ta :)) Raczej wyrzucone za burtę po naprawie, a może z Heweliusza? Kto wie, niezbadane są losy i drogi fantów. I pytanko jak tam z pływalnością. o ile się orientuję to powinna być zerowa lub minimalnie dodatnia, no chyba że nałapała wody.

pzdr woyta
Napisano
Nasze nie jest bo..nie produkujemy (i chyba nie produkowaliśmy nigdy) żyrokompasów. Można odlutować górną część kuli, mam takie coś w domu (rosyjski GKU, były na naszych statkach a na niektórych okrętach są do dzisiaj). Sprawdzę średnicę (78 cm, czy to średnica? raczej obwód chyba). No i jest to niewątpliwie kula od żyrokompasu okrętowego, siedzi w żyromatce gdzieś głeboko pod pokładem a na mostku i w innych miejscach są repetytory. Pozdrawiam
Napisano
Co do prądów, to mnie jednak udało się przed laty trafić w Stegnie na plaży kurtkę mundurową rosyjskiego moriaka, najpewniej z Bałtijska - oznakowaną nazwiskiem Lisycyn, stopnia nie umiałem rozpoznać (niski).

pozdr,M
Napisano
Nie musi być z Bałtyjska, rosyjskie okręty chodzą po całym Bałtyku, wchodzą do nas na stocznie, z wizytami. Akurat locji w domu nie posiadam, ale spójrz na dowolną mapę wybrzeża, wszystkie jeziora na samym wybrzeżu były kiedyś zatokami zamkniętymi przez właśnie zachodni prąd. Wybudowanie zachodniego falochronu w porcie Władysławowo spowodowało że prąd przestał nieść piasek który usypywał półwysep helski. Stąd późniejsze problemy z półwyspem, ściąganie piasku z zatoki, itp. Patrząc dalej na wschód to widać że mierzeja wiślana też jest skutkiem prądów zachodnich.
pozdrawiam
mac
Napisano
Co do prądów na Bałtyku to racja zachodnie ale..głębinowe, prądy powierzchniowe na Bałtyku, (też silne) zależą głównie od kierunku wiatru. Na przykład podczas silnego wiatru z S lub NS podnosi się znacznie poziom wody w Zatoce, zresztą w Zatoce Gdańskiej problem jest bardziej skomplikowany. Myślę jednak, że odeszliśmy od tematu. Pozdrawiam.
Napisano
Chyba chodzi ci o NE a nie o NS bo tego nie ma.Jeśli chodzi o wiatry to podobnie jak prądy przeważająca większoś jest zachodnia. Rzadko zdaża się aby był inny wiatr. Jeli mieszkasz na pomorzu to przyjrzyj się temu zjawisku.
pozdr.
mac
Napisano
Oczywiście 78 cm to obwód, średnica to 35 cm, jak na początku podawałem. Na zewnątrz nie widać żadnych oznaczeń i postaram się w wolnej chwili zajrzeć do środka. Ciekawe, czy udałoby się precyzyjnie zidentyfikować urządzenie na podstawie tego co widać z zewnątrz?

Dodatkowo umieściłem dokładniejsze fotki:

http://magnus.iq.pl/obrazki/zyro1.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/zyro2.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/zyro3.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/zyro4.jpg

Maciek
Napisano
witam wszystkich
Widze ze dyskusja na temat identyfikacji koli zyrokompasu zmienila sie w dywagacje na temat meteorologi :)
Fajnie ze wrzuciles lepsze zdjecia, ale niestety nadal ciezko stwierdzic pochodzenie, mi to wyglada na niemieckie, ale to tylko gdybanie, widzialem jakies 6 lat temu podobne ustrojstwo na wydziale nawigacji Wyzszej Szkoly morskiej w Gdyni(teraz Akademi Morskiej), ale rozebrane, pochodzilo z Uboot'a, mieli tez zyro z torped jako pomoce dydaktyczne.Nie pamietam rozmiarow ale na 100% w srodku znajdziesz odpowiedz skad to pochodzi, ja bym na twoim miejscu juz sie do tego dobral.
Heruss
PS.mozesz sprobowac na AM w Gdyni wyslij im mail'a z fotkami np do prof.Łączynskiego czy jakos tak, super czlowiek napewno pomoze.
A nie wiem czy wiecie ze na Darze Pomorza do tej pory maja agregaty z uboot'ow, a na zajeciach z Maszyn iNapedu robi sie cwiczenia na pradnicach AEG oczywiscie tez z uboot'ow :)
Napisano
mac, oczywiście kierunku NS nie ma jak słusznie zauważyłeś, literówka :-). Wymiary i szczegóły pasują do kuli od żyrokompasu KURS 3 lub KURS 4 (kule takie same)produkcji radzieckiej, mam właśnie taką przed sobą. Na czwartej fotce pod cyfrą 180" powinien być numer kuli, niestety obtłuczony. Oczywiscie nie wykluczam, że może być to podróba" kuli Platha lub Anschutza, (rosjanie robili takie rzeczy) ale powiedzmy na 99% KURS. Po zdjęciu pokrywy górnej (odlutować) dalej nie zobaczysz żadnych oznaczeń, musiałbyś rozmontować żyroskopy. Odkręcenie śruby u dołu nic nie zmieni. Pozdrawiam
Napisano
KURS 3 i 4 to wojskowa wersja żyrokompasu, taką samą kulę miały jeszcze cywilne wersje o nazwie AMUR.
Napisano
Heruss, jeśli już to dyskusja dotknęła hydrologii a nie meteorologii, ale jest to o tyle ważne że eliminuje kierunek wschodni i północny czyli teraz możemy dywagować skąd się wzięła. Nie mam bladego pojęcia jak wyglądają zachodnie żyroskopy od torped ale myślę że możemy wźiąć torpedę pod uwagę( zwykle takie torpedy są wielokrotnego użycia, ale może coś się stało np. pękła w pół). Może pochodzi z dużego kutra rybackiego ( jakiś tam tonie raz na rok ). Może jest z samolotu celu albo, normalnego który uległ awarii nad Bałtykiem ( w to wątpię, rozmawiałem z teściem który jest pilotem, mówi że te mają ok. 10 cm średnicy), a może jako kompletnie niesprawna po uszkodzeniu mechanicznym, normalnie była wyrzucona do wachy, po zastąpieniu przez nową ( w porcie albo na morzu ). Ta opcja przemawia najbardziej ponieważ raz kule trzeba wymontować, dwa na piaszczystym dnie morskim posuwała się z minimalną prędkością ( chyba że podczas sztormu walnęła w jakiś falochron. A większej katastrofy oprócz Estonii i Heweliusza na Bałtyku nie było. Istnieje jeszcze inna teoria, że faktycznie pochodziła z portów wschodnich tylko wówczas zwiedziła by cały Bałtyk. Musiało by ją przepchać w stronę zatoki fińskiej gdzie dostałaby się pod działanie prądu wschodniego wówczas przepchało by ją w stronę cieśnin duńskich i z powrotem przy naszym brzegu do zatoki. Ale to tylko dywagacje. Może ktoś ma inne przemyślenia ?
Pozdrawiam
mac
Napisano
Ręce opadają :-), czy ktoś z was widział kiedyś żyrokompas? Ta kula jest częścią urządzenia o wymiarach około, 130 cm- wys. i 90 cm.- średnica (no i sporo urządzeń pomocniczych jak przetwornice, pompy chłodzące itp.). Pływa sobie w specjalnym kociołku z elektrolitem. Żyroskopy w kuli zasilane są poprzez elektrolit i te pozbawione powłoki izolacyjnej pola, całość nazywa się żyromatką. W torpedzie się nie zmieści :-). Ta kula jest od żyrokompasu (żyroskopy są w środku) który służy do określania kursu a w torpedzie nie ma żyrokompasu tylko są żyroskopy (suche) służące do utrzymania kierunku a to różnica nie tylko w wymiarach :-). Pozdrawiam. (a tak na marginesie, już są produkowane żyrokompasy laserowe).
Napisano
Nie wiem dlaczego ręce ci opadają może dlatego że jesteś taki mądry a inni to głupki niedouczone. Wyobraż sobie że miałem swego czasu do czynieninia z torpedami elektrycznymi i z żyroskopami w nich zamontowanymi. Jeśli chodzi o żyrorompas miałem do czynie na okręcie z Plathem.
Dlatego napisałem Nie mam bladego pojęcia jak wyglądają zachodnie żyroskopy od torped ". Napisałem dodatkowo ZYROSKOPY nie żyrokompasy. Jeśli masz informacje na temat współczesnych torped zachodnich i mogą tam być interesujące informacje to podziel się nimi a nie ironizuj. Ja tak jak napisałem nie mam informacji na ten temat. Ale pogrzebię.
pozdrawiam
mac
Napisano
mac, nie obrażaj się od razu, ja często wykonuję odbiory techniczne żyrokompasów i Platha i Anschutza i radzieckich po naprawie, więc wiem o czym piszę i co widzę (znowu nie zrozum tego źle). Jeżeli byłeś na okrętach MW to powinieneś zetknąć się z radzieckimi żyrokompasami bo jest ich jeszcze dużo i wcale nie są podobne do nowoczesnych, zachodnich jak Navigat X(C.Plath) czy Standard 20. Nie było moją intencją wymądrzać" się ani nikogo obrażać a szczególnie Ciebie :-). Określenie ęce opadają" było żartobliwe a nie obraźliwe. No i wypowiadam się głównie na temat kuli z fotek. Magnus zapytał a ja starałem się wyczerpujaco odpowiedzieć, tylko tyle. Niech to nie przerodzi się w jakiś spór osobisty..Pax..Pax..:-). Pozdrawiam
Napisano
Jeśli przesadziłem to przepraszam. Ja staram się po prostu dociec skąd ta kula mogła się wziąść. Torpeda definitywnie odpada chociażby z tego względu na to co piszesz jak i na to że (co przed chwilą wyniuchałem ) odchodzi się od stosowania żyroskopów w torpedach.
pozdrawiam
mac
Napisano
Witam
Meteorologia i hydrologia morza ida w parze nie wiem czy wiesz, ale kierunek wiatrow u nas (jestem z 3miasta) wplywa na kierunek pradow morskich,ale to nie wazne.
A'propos zyrokompasow do torped to sa one wielkosci piesci, przedmowca ma racje jest to czesc repetytora od zyrokompasu , zasadnicze pytanie brzmi: OD JAKIEGo?I tego sie trzymajmy, mysle ze dopóki szczesliwy znalazca nie dobierze sie do srodka pochodzenia nie da sie ustalic.Po kolorze podzialki i rozmiarach nie koli nie uda sie chyba ustalic z jakiego zyrokompasu pochodzi.
Pozdrawiam Heruss
Napisano
Witam ponownie wszystkich zainteresowanych!

W końcu udało się dobrać do środka kuli poprzez precyzyjną repanację". Wprawdzie obie części były zlutowane, ale rozlutowanie spowodowałoby stopienie plastiku i nie dawało gwarancji sukcesu.
Wnętrze prezentuje się naprawdę okazale. Szczególnie uwagę zwraca zegarmistrzowska precyzja wykonania elementów mechanicznych. Podstawowym widocznym uszkodzeniem są zerwane mocowania osi pionowych obu wirników. Łożyska w poziomie są w stanie idealnym a same tarcze obracają się wybitnie głądko i widać, że są świetnie wyważone. Na obódowach obu dysków są oznaczenia MK88 oraz w kilku miejscach są odręczne czterocyfrowe symbole. Resztę mam nadzieję udało mi się w miarę dokładnie przedstawić na fotografiach. Czekam na precyzyjną identyfikację!

http://magnus.iq.pl/obrazki/z1.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z2.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z3.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z4.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z6.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z7.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z8.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z9.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z10.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z11.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z12.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z13.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z14.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z15.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z16.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z17.jpg
http://magnus.iq.pl/obrazki/z18.jpg

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie