Skocz do zawartości

Roadrunner & Darek419 (2008)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 463
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
kol. danieloff - szczerze mówiąc bardzo ciekawe stwierdzenie, chętnie zerknął bym na jakieś opracowanie ku czci tematu gładkich guzików.

Moja hipoteza jest taka:
prezentowane guziki, to guziki wzoru 1857 - gładkie, sygnowane, spajane, posiadające druciane uszko. Używane do obalenia caratu (w różnych drobnostkowych modyfikacjach - takich jak kształt orła)

Jest jeszcze jedna kwestia t.j. guziki wz. 1829, które zanim zostały wyparte przez guzik wz.1857, były powszechniej używane do zakończenia Powstania Styczniowego, i o te właśnie może chodzić w wypowiedzi kol. danieloff'a (2008-09-10 09:17:54).

Sądzę iż guziki przedstawione na fotografii to guziki wz.1857, tyle że z odłamanymi uszkami, owszem mogły być używane podczas Powstania 1863, jednak w dużo mniejszej ilości niż sort wz.1829.

Mniemam iż Kolega miał na myśli guziki wz.1829 używane teoretycznie do 1864r. Mój post nie ma na celu kłótni, a raczej wytłumaczenie.
W razie kłopotu postaram się podesłać fotografie.
pozdrawiam!
Dawid :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8total4 - dopiero zauważyłem twoje wpisy w temacie gładkich carskich guzików. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie będę się upierał przy swoim stanowisku, ale z mojej wiedzy wynika, że mniej więcej do okresu powstania styczniowego w armii carskiej stosowano gładkie guziki mundurowe, chyba tylko z wyjątkiem jednostek gwardyjskich. Prawdopodobnie chodzi o guziczki wz. 1829, o których wspomniałeś. Trafiałem takie na pobojowiskach z 1863 roku a ich cechą charakterystyczną są płaskie uszka z dziurką (nie druciane). Przeważnie nie są one sygnowane. Natomiast w okolicach carskich garnizonów (np. na polach dookoła Twierdzy Modlin) trafiają się gładkie guziki pięknie sygnowane, czasami nawet ze śladami srebrzenia lub złocenia. Dotąd myślałem, że też pochodzą z okresu od 1829 do 1864 roku, ale mogę się mylić i nie jestem tego pewien. Uperałbym się tylko przy stwierdzeniu, że nie są to guziki zastępcze z okresu I wojny, bo niezwykle rzadko trafiają sią na pobojowiskach, są raczej znaleziskami garnizonowo-polno-śmietnikowymi z lat wcześniejszych. A co do kłótni - no chyba nie o guziczki??? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. danieloff - podeślę coś na priv jak znajdę chwilę czasu, sądzę że się źle zrozumieliśmy.
Oczywiscie nie tylko jednostki gwardyjskie używały guzików z rysunkiem do 1864r. (właściwie 1862).

Sprawa jest tego typu iz guziki kol. Roadrunner'a posiadały druciane uszko, jak najbardziej gdyby było blaszane - 1829. druciane - guzik wzoru 1857, używany do zakończenia IWŚ.

Resztę podeślę na priv jak tylko będę miał chwilę wolnego czasu.
Jeżeli miałbym się kłócic, napewno nie o guziki ;)
Jak najbardziej przyznaję rację w poście z (2008-09-11 14:21:26).
pozdrawiam i niebawem się odezwę!
Dawid.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie