Skocz do zawartości

Opel Maultier / Sd.Kfz. 3


Lemeryt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Coś musi w tej powojennej produkcji być. Czasem spotykam się z dziwnymi kołami jezdnymi tzn. średnica i szerokość jak maultier tylko piasta inna( delikatniejsza). Najczęściej przy stacjonarnych esach to spotykałem. Wrzucę fotkę takiego kółka za parę dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zrekonstruować takiego Stara, to by była naprawdę piękna rzecz. To chyba możliwe, póki sporo dwudziestek" stoi gdzieś jeszcze po Polsce i marnieje pod chmurką. Niedługo jedyne zachowane, to będą wozy strażackie, a taki rodzynek mmm, super sprawa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy to by pełna improwizacja była. Ciekawe czy rama była starowska? Jeśli już to jak pasowała od dolnej Maultiea? Jak most pasował do kół napędowych? Widzę tylko same pytania... Bynajmniej je to pierwszy raz na oczy widzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś o tym artykuł w Poligonie", jest też krótka notka na Wikipedii nawet.
Jako w Poligonie" napisane:
Przystosowanie Stara 20 polegało na przesunięciu tylnego mostu do przodu (jak najbliżej skrzyni biegów, wmontowaniu kół napędzających gąsienice w miejsce kół napędowych,zamontowaniu wózka gąsienicowego, przedłużeniu tylnej części ramy samochodu, przebudowie układu sterowania hamulcami kół napędowych celem hamowania gąsienic w trakcie wykonywania skrętu".
Dodatkowo po jazdach próbnych wymieniono oryginalną skrzynię biegów na skrzynie z Opla, nadal jednak występowały problemy z dostrojeniem poszczególnych podzespołów, rozłożeniem masy oraz sterowaniem pojazdem. Wszystko przez to że przy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to już coś robię. Np. mam już dorobione nowe sworznie z konkretnej stali i takie tam inne drobiazgi... Obgaduję wstępnie kwestię remontu silnika. Górna rama jest w pewnej firmie, gdzie ją mierzą i na tej podstawie jest plan by zrobić jakąś jej replikę w przyszłości. Bo dolnych mam chyba 7 sztuk. Na razie nadal gromadzę części jak się jakieś pojawiają. To co już mam pozwoliło by złożyć sporo pojazdu. Wiosną planuję garaż postawić typowo pod remont. Temat powinien z kopyta ruszyć. Co do dokumentacji to mam jakieś strzępy, czyli brak. Jak by ktoś coś miał w temacie to będę wdzięczny za cynk.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie