Jump to content

POSŁANKA SLD CHCE ZMIANY NAZWY WROCŁAWIA


Recommended Posts

Oj, przeczytaj dokładnie- najlepiej na stronie prywatnej P. Lidki. Nie wiem dlaczego, ale wyjątkowo przyznam jej rację. Tłumaczenia, które umieściła na swojej stronie + wpis na forum regionalnym ( Wrocław ) Gazety dokładnie wyjaśniają o co Jej chodziło. A, że w ramach niemieckich fobii podlanych naszą nienawiścią do różowych zrobiła się afera to już inna sprawa. Pokrótce- pomysł nie dotyczył zmiany nazwy, ale uproszczenia" dla turystów. Skoro zamiast Munch można pisać Monachium, miast New York - Nowy Jork to miało być Breslau ( np w przewodnikach ) zamiast Wrocław. Czy słusznie czy nie? Nie wiem, ale nie jest to kolejny powód do darcia szat i rewolucji.
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

czy słusznie czy nie ?Nie wiem ,ale nie jest to kolejny powód do darcia szat i rewolucji " .Tak napisał mój przedmówca z którym jako Polak i mieszkaniec Dolnego Śląska nie mogę się zgodzić . Tak jak nie mogę się zgodzić na określenie polskie obozy śmierci " tak jak nie mogę zgodzić się Tomaszem Grossem że Polacy to świadomi ,z wyboru antysemici i naziści .Jak ktoś ma problemy z wymówieniem nazwy polskiego miasta to niech się uczy polskiego .Czy dla nas , Polaków zostaną zmienione nazwy miast w innych krajach tylko dlatego że są trudne w wymowie ???
Link to comment
Share on other sites

Hm, przeczytaj mój wpis dokładnie - widzisz parę słów poświęconych ułatwianiu" nazw? Rozumiem, że czytając o ChRL posługujesz się ( i to poprawnie ) oryginalnymi nazwami miast ?
Gdy czytam Twoje słowa o nauce polskiego przez turystów lub mieszkańców innych rejonów świata to trochę się wstydzę, że mieszkając we Wrocławiu mam takich sąsiadów jak Ty. Pamiętaj, że w datach Wrocław najkrócej należał do Polski.

Rozumiem, że wyjeżdżając za granicę masz pretensje, że tubylcy nie potrafią po polsku ewentualnie jesteś bardzo dumy z siebie, że posługujesz się tylko językiem polskim?

BTW- uwaga o Grossie była bardzo celną odpowiedzią na mój wpis :-)
Link to comment
Share on other sites

Pełna nazwa Bangkoku w języku tajskim brzmi:
กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์,

czyli
Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

co w prostym tłumaczeniu oznacza:
Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu.
Link to comment
Share on other sites

Powiem ostro:

Pocałujcie się w 4litery ludzieśniegu, ludzie śniegu. Jak się im nie chce wymówić WROCŁAW - i dobrze, nie mają ssmana nad głową, który by im kazał - to cytując klasyk iech się bambusy uczą jeżyków" i skoro Finowie sięgnęli szlachetnych korzeni Europy i zrobili z łaciny język urzędowy Unii Europejskiej, to niech się zagranica nauczy nazwy Wratislavia lub Vratislavia i nich nie truje gitary breslałem jakimś. To będzie najlepszy kompromis.
Link to comment
Share on other sites

Rzekomi oświeceni europejczycy / reszta , myśląca inaczej to ciemnogród /chce zmiany nazwy naszego miasta .Proponuje lewicy wariant MAX tzn przywrócenia przedwojennych nazw ulic i placów np. był taki plac a nazwano go Adolf Hitler . Czy to nie będzie łatwiejsze w wymowie i do zapamiętania ...
Link to comment
Share on other sites

Niech sobie każdy mówi i wymawia Wrocław jak chce oraz jak może bo to jego sprawa ..Inna kwestia to składanie wniosku aby nazwę miasta zmieniono na oficjalnych dokumentach .To mi śmierdzi kolejnym antypolskim skandalem ...To taka chytra próba mająca sprawdzić jak dalece Polska jest gotowa na kolejne ustępstwa ..A nuż się uda i Polacy padną na kolana z zachwytu..
Link to comment
Share on other sites

A gdyby tej samej lewicowej posłance przyszło do głowy zmiana nazwy niemieckiego ,nazistowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu na np. Centrum Odnowy Biologicznej -RADOŚĆ . To dopiero byłaby promocja !!! Czekam na kolejne oferty oświeconych europejczyków ...
Link to comment
Share on other sites

To niezależnie od jej orientacji politycznej należałoby wezwać ekipę z kaftanikiem. Jeżeli zaś lekarze by orzekli ze jest zdrowa na umyśle to przywalić z paragrafu kłamstwo oświęcimskie".
Acha , przykład jest o tyle ciekawy że nazwy Oświęcim i Auswitz funkcjonują równolegle ! Co czasem prowadzi do sporego zamieszania.
Link to comment
Share on other sites

Chcę poruszyć jeszcze jeden temat który zadziwiająco często przewija się w oświeconych mediach takich jak Wyborcza" i jego filji TVN" ... Celowo ,umyślnie i z premedytacją wbijają nam do głów teze że my Polacy jesteśmy lub mamy rzekomo jakieś winy względem reszty świata .Ta reszta świata to zepewne marksistowska klika , której nie wypalił komunizm w Europie .Mamy a wręcz musimy dbać o dobre samopoczucie tej bandy bo inaczej będziemy mieli złą prasę i nieprzychylne komentarze. A ja się pytam ,co mnie obchodzi stanowisko lewicowych czy libelarnych kółek wzajemnej adoracji ..Ja mam dbać o ich dobre samopoczucie !!!Ja mam bez cienia krytyki przyjmować na kolanach każdy ich wniosek który dotyczy mojego kraju !! Mam się biczować za jakieś wirtualne winy wymyślone przez antypolskie środowiska !!! Czy ktoś z nas interesuje się losem sąsiada z bloku lub starszej osoby z najbliższej okolicy ?? Pomaga w zakupach ,sprzątaniu lub udziela pomocy gdy takowa jest potrzebna ??? Raczej rzadko lub wogóle .Ale mamy obowiązek ,zdaniem oświeconych lewicowych europejczyków , dbać o nasz wizerunek w zachodniej prasie .Prasie zdominowanej przez lewicowo-liberalne środowiska. Gdzie tu logika gdzie tu sens .Mnie bardziej interesuje przyszłośc mojego kraju i los jego mieszkańców a nie dobre samopoczucie i zadowolenie europejskich , czerwonych popaprańców ..
Link to comment
Share on other sites

uważasz że dbanie o dobrą prasę " nie jest nam potrzebne ?
Nie leży w interesie Nas- Polaków ?
Druga sprawa przyp.. się do nas nie tylko media lewicowe czy liberalne(każde po swojej linii) ale szczególnie dotkliwie rozmaici prawicowcy" i końserwatyści ". Od lewicy i liberałów dostawało się ostatnio rządowi Kaczyńskich , co wcale a wcale mnie nie dziwi. jednemu takiemu Austriakowi też się od nich nie tak dawno oberwało . I słusznie bo to zły człowiek był.
pozdro
Link to comment
Share on other sites

Ręce i nogi opadają czytając niektóre wpisy. Nigdzie nie napisałem, że uważam ten pomysł za trafiony, nigdzie też nie napisałem że jest to dla mnie pomysł na promocję miasta. Ale dziękuję Wam za nazwanie mnie marksistą ( nie bardzo wiem skąd taki pomysł ), tudzież podsunięcie kilku dowodów, że czytanie ze zrozumieniem to bardzo trudna sztuka.
Nie rozumiem, natomiast, skąd takie rozchwianie emocjonalne, czego przykładami są proponowane inne nazwy przeznaczone do zmiany.

Dla informacji- brałem udział w wyborach samorządowych, ale na szczęście nie zmarnowałem głosu na fontannę za 20 mln, zawieszoną w próżni AOW, Grunwaldzki, ... Przepraszam za ten wtręt- skierowany jest do tubylców ( a rozumiem że przede wszystkim tacy biorą udział w dyskusji ).
Nie głosowałem również na lewicę :-)
Link to comment
Share on other sites

Szanowny kolego Erih .Jeśli miałbym wybrać na czym bardziej mi zależy , czy na dobrej opinii lewicowej,zachodniej prasie czy losie nauczycielki , staruszki i sąsiadki .To wybieram tą drugą opcję . Jej dziękuję i dobre o mnie zdanie bardziej cenię I WIĘCEJ DLA MNIE ZNACZĄ niż te zakłamane i fałszywe opinie w zachodniej prasie zdominowane przez lewicowe środowiska .....
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information