Skocz do zawartości

Raupenschlepper Ost / Steyr RSO ( Część II )


Lemeryt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 516
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam.
Jedną z wersji RSO wyprodukowanej w niskiej serii produkcyjnej, był zmniejszony pojazd przeznaczony dla piechoty górskiej oznaczany jako RSG (Gebirgsraupenschlepper). Być może to ten przedstawiony na przedostatniej fotografii Woodhavena. Na pace prawdopodobnie 7,5-cm Gebirgsgeschütz 36, do którego przewożenia pojazd ten był przeznaczony.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemeryt jak zawsze czujny .... znowu przegrałem '-)
Zwróćcie uwagę na wzmocnione mocowanie platformy ładunkowej.
Podzielę się jeszcze jedną uwagą dotyczącą tego modelu.
Prawdopodobnie rama tego pojazdu był krótsza, dobrym przykładem może być rama wystawiona do sprzedaży w Californi.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woodhaven - 4 lata temu oferowano mi lufę z komorą GeBK 36, ale z niespodzianką w środku. Nie odważyłem się. Leżała koło domu, gdzie strop nad piwnicą wylany jest na zbrojeniu z luf od 88. Ciągle tam są, tylko co zrobić z tymi dwoma piętrami wyżej.
Lemeryt - instrukcja od Steyera się znalazła, skontaktuję się niebawem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSO były produkowane w zakładach Steyra
oraz w zakładach
Graf & Stiff w Wiedniu
Auto Union AG w Siegmar - Schonau
Klockner - Humboldt – Deutz AG w Ulm ( zakłady Magirus ) w sumie wyprodukowano 28 257 szt.

Rso Pak 40 wyprodukowano 60-83 szt.
Używane były przez 13 kompanie 1 Ski Jager Regiments oraz
prawdopodobnie użyte byłe przez 242 Dywizję Piechoty
w sierpniu 44 r w Prowansji gdzie kilka wpadło w ręce Aliantów

Na zdjęciu Pomeranija 1945

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RSO używane były miedzy innymi przez
1. Skijäger-Division
SS Freiwilligen – Pancer - Grenadier batalion Narwa
2. Kompanie Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 171 71.Inf.Div.
Bułgarska Brygadę Pancerną ( zdjęcie zamieszczone w dniu 2007-12-26 22:06:00 )
Królewską Armie Węgier
Francuską Armie w Niemczech
W naszym 4 Samodzielnym Pułku Czołgów Ciężkich był używany co najmniej jeden RSO ( zdjęcie zostało zamieszczone w pierwszej części w dniu 2007-11-05 03:57:00 )
Poza Rosją były używane w europie ( Norwegia Włochy Francja Polska Słowacja )
Nie słyszałem by RSO były używane w Afryce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.
Mamy pierwsze wymierne efekty akcji zbierania pieniędzy na projekt RSO. Na konto muzeum przyszły dwa przelewy, od :
Woodhavena
oraz Pana Henryka B.
Obydwu bardzo dziękuję. Przy okazji bardzo proszę o dopisywanie nicku z forum do tytułu przelewu lub podawanie go na maila tak abym wiedział od kogo jest przelew, i mógł każdemu podziękować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Szym wielkie dzięki !! Która to biblioteka ?
Kontynuując temat jednostek górskich. W roku 1943 powołano do służby pierwszy górski batalion artylerii przeciwlotniczej. W jego skład wchodziły RSO z zamontowanymi na pace działkami Geb.Flak 38/42. Działka te montowane były na specjalnej rozkładanej na 13 części górskiej podstawie.

http://books.google.com/books?id=b3W1tiuHzcoC&pg=PA345&lpg=PA345&dq=%22geb+flak%22+38&source=web&ots=r420NyE8mA&sig=sx6Lep63Lmsst_dlGs4XfYmQbjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszyła mnie wiadomość o pierwszych wpłatach na projekt RSO.
Każda pomoc się liczy czy to nawet najmniejsza wpłata czy odnalezienie choćby jednej strony z instrukcji czy zdjęcia.
Jak na razie pokazaliśmy kilka wersji rozwojowych RSO ale na tym historia rozwoju tego ciągnika wcale się nie kończy.
Jest jeszcze kilka ciekawych prototypów o których na pewno dowiecie się w przyszłości.
Szym pamiętam wklejone na Odkrywcy zdjęcia stropu z zalanymi lufami z drugiej strony bardzo ciekawy pomysł zastosowania luf. Pytasz co zrobić z tymi piętrami wyżej ...... najgłupsza odpowiedz jaka mi się nasuwa to przenieś lufę z komorą GeBK pod budynek i cierpliwe czekać.
Jeśli chodzi o instrukcje to posiadam zaledwie kilka stron, niedawno zamawiałem instrukcje w Niemczech ale do tej pory cisza

Kolejne zdjęcie RSG (Gebirgsraupenschlepper).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Pierwsze zdjęcie RSO w krótkich spodenkach" :)Były już co prawda zdjęcia w scenerii letniej (2007.09.09 12:02:00) ale to jest zdecydowanie pierwsze wykonane w takim klimacie. Piękny rodzynek. Szkoda że zasłaniają rejestrację.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zdjęcia .... trudno po samej roślinności czy krótkich gatkach określić gdzie to zdjęcie naprawdę zostało zrobione. Ja bym stawiał mimo wszystko na Włochy
Jak widać zdjęcie pochodzi z eBay`a może jotes podał byś link do zdjęcia, z drugiej strony dużo może wyjaśnić opis zdjęcia lub kontakt z wystawiającym zdjęcie. Ja osobiście nie spotkałem się z żadną wzmianka aby jakiś RSO zawędrował do Afryki no ale wiadomo życie płata figle.
Jednocześnie przepraszam wszystkich do których jeszcze nie odpisałem ale musiałem sporo czasu poświecić na przygotowanie materiału dotyczącego Graf`a Zeppelina.


Kolejne spojrzenie na strony instrukcji RSO

Pozdrawiam
Woodhaven

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak widać kolejna zagadka do rozwiązania.
Dzięki jotes, bardzo ładne zdjęcie co prawda do końca nie przekonuje mnie co do tego że to zdjęcie zostało zrobione w Afryce....... temat jest ciekawy spróbujemy może skontaktować się wystawca tego zdjęcia.

Paweł masz do odebrania pocztę na raupenschlepperost@o2.pl

Na zdjęciu brzuszek RSO Europa zach.

Pozdrawiam

Woodhaven

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie