Skocz do zawartości

1.02.2008 Toruń przemarsz jeńców


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
W imieniu organizatorów, którymi są Fundacja „Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu oraz Muzeum”, Stowarzyszenie Miłośników Artylerii i Militariów w Toruniu oraz Stowarzyszenie GRH Wiking, chciałbym zaprosić kolegów na nietypową inscenizację, jak będzie miała miejsce w centrum Torunia w dniu 1 lutego 2008 około godz. 14.00. Inscenizacja przedstawiać będzie przemarsz kolumny jeńców niemieckich, jaki miał miejsce w 1945 r. Trasa przemarszu będzie wiodła od Nowego Rynku ulicą Szeroką do Rynku Staromiejskiego i z powrotem. W marszu-inscenizcji mogą wziąć udział wszyscy chętni posiadający umundurowanie wojsk niemieckich z dowolnego okresu wojny, w tym również formacji paramilitarnych, policji itd. W związku z tym, że „Niemcy” będą odtwarzać kolumnę jeniecką wymagania mundurowe ograniczone są do minimum. Mile widziane są elementy charakteryzacji, takie jak opatrunki, podpieranie się laskami, kulami itd.
Inscenizacja ta ma zapoczątkować cykl imprez plenerowych zwiazanych z historią Torunia oraz zareklamować dużą imprezę dotycząca walk o Toruń, jaka planowana jest na luty 2009.
Zgłoszeń chętnych proszę dokonywać na adres wiking@wiking.org.pl lub pod numerem 0601094488
Piotr Kryn, GRH Wiking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
dzięki ARTUT. Zapomniałem dodać, ze kolumna jeńców będzie konwojowana przez Rosjan" ;-)
Dla wszystkich chętnych, którzy zostaną w Toruniu do 2-go lutego na poligonie zostanie zorganizowana niespodzianka.
Pozdrawiam i życzę Wszytstkim Rekonstruktorom Samkych Udanych Imprez w Roku 2008!!!
Piotr Kryn, GRH Wiking
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i z podziwu wyjść nie mogę. Czemu to k...a ma służyć.
Co mam podziwiać cierpienie biednych niemieckich żołnierzy którzy tak chwalebnie się zapisali np. w 1939 pod Ciepielowem.
Jestem przekonany że większość tych biednych wyprowadzanych biedaków będzie w super mundurkach ss
Władze powinny tego zabronić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi akceju zawsze możesz popodziwiać poszturchnięcia, kuksańce, kopniaki i tym podobne rozrywki zapewniane przez sołdaków Armii Czerwonej (których serdecznie pozdrawiam), no i zawsze możesz sobie obejrzeć most.Cieszy mnie też fakt że tak bardzo podobają się Tobie niemieckie mundury.Co do inscenizacji to uważam że skoro taki epizod miał miejsce to niezłym pomysłem jest odtworzyć go i to na ulicach na których w rzeczywistości miał miejsce.Co do decyzji władz to nie wpadłeś na to że przemarsz przez pól miasta kilkudziesięciu facetów w mundurach raczej nie umknie ich uwadze.Myślę wręcz że, o zgrozo, władze wydały lub wydadzą na to zgodę?I już na zakończenie odpowiem: to ma k... służyć odtworzeniu wydarzenia z historii czyli - rekostrukcji.Pozdrawiam sserdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz kolego akurat tak sie składa, ze władze są jak najbardziej za zorganizowaniem tej imprezy". O elemencie wspólczucia nie ma mowy, człowieku czy naprawdę nie potafisz spojrzeć na inscenizację wydarzeń historycznych bez nabzdyczenia patriotycznego??? Dodam tylko, ze planowany jest udział osób cywilnych, które właśnie mają wyrażąć gniew i pogardę dla jeńców, a nie uwielbienie. No cóż ale z koniem kopać sie nie zamierzam, bo po co?
mimo wszystko pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZADAŁEM PYTANIE CZEMU MA TO SŁUŻYĆ
Od miłośników trupiej główki otrzymałem odpowiedź że jesli takie wydażenie miało miejsce to należy je upamiętnić bo biedacy w kamo ss byli kopani przez ruskich w czasie przemarszu przez Toruń
suuuuper argumentacja brawo.
człowieku czy naprawdę nie potafisz spojrzeć na inscenizację wydarzeń historycznych bez nabzdyczenia patriotycznego"
Zastanów się co piszesz kolego wygnanie ss z Torunia to dla ciebie wielkie i smutne wydażenie historyczne któremu należy zapewnić należną oprawe medialną.
Boże miej w opiece Ojczyzne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego akceju. Odtwarzać nie znaczy upamiętniać.Wygnanie z Torunia SS" - jak sam piszesz - nie jest dla mnie ani wesołym, ani smutnym wydarzeniem.Jest za to ciekawym tematem na inscenizację. A na pytanie Twoje odpowiedziałem: ma to służyć właśnie rekonstrukcji (odtworzeniu jak wolisz) pewnego konkretnego wydarzenia z okresu wojny. Kolega popada trochę w ton jakby wczoraj się okupacja skończyła.Mongołom też kolega najazdy jeszcze wypomina?Tak czy inaczej wynika szanowny akceju że w tej inscenizacji nie znajdzie się nic co by Cię interesowało: niemcy w Toruniu - be, niemcy w niewoli - be, niemcy maltretowani - be.Przecież nikt drogiego kolegę nie zmusza do oglądania a tym bardziej brania udziału więc skąd te emocje? Naprawdę nie widzę potrzeby wzywania Najwyższego do pomocy czy opieki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym etapem w owej suuuper reko będzie przemarsz więźniów obozu koncentracyjnego w asyście umęczonych sponiewieranych i poniżanych chłopców z ss
Ponieważ takie coś miało miejsce to należy je pokazac publicznie ku uciesze gawiedzi.
Aby cała impreza nabrała realizmu należy zaciukać bagnetem w rowie jakiegoś nieboraka w pasiakach no może kilku za usiłowanie ucieczki
Bawcie się dobrze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że akceja łapy nie swędzą odnośnie Krzyżaków pod Grunwaldem, Austriaków pod Raszynem, Rosjan pod Arsenałem, sovietów pod Radzyminem itp itd.
A poza tym uważam, że z takimi argumentami jakich używa w tej dyskuusji nie warto wogóle polemizować. Po prostu niech pisze co chce, a nam ręcę nie powinny swędzieć by mu odpisywać.

P.S. Toruńska inicjatywa jest bardzo cenna, bowiem wykracza poza ramy rekonstrukcyjnych strzelanek" w których tak bardzo lubi się bawić większość dużych chłopców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi teutonic akceja zawsze łapy swędzą kiedy słyszy że biedne niemieckie żołdactwo doczekało się
cennej incjatywy w postaci imprezy która
wykracza poza ramy rekonstrukcyjnych strzelanek w których tak bardzo lubi się bawić większość dużych chłopców"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaus BOLS!
Napisałem wyraźnie, że do ROZPALANIA grilla. Powiem jaśniej: TYLKO do rozpalania ;)

Marian101!
1) Jak to od kiedy? Od tego roku!
2) Nie Marzannę a esesmana :D

Do wszystkich!
W tym REKO brakuje mi takich drobiazgów jak: odbieranie rowerów, zegarków, strzelanie do lamp... . O innych dobrodziejstwach" płynących z wkroczenia Armii Czerwonej nie wspominam. Parę skutych mord i kopów w dupę tym gitlerowcam" (ew.: faszystam") też by się przydało dla zwiększenia realizmu. Konsumpcja gwardiejskowo wina" (SPIRT!) nieodzowna...

Totalne pozdro!

PS. To nie prowokacja ani żadna lipa. Wspomniane przeze mnie fakty miały miejsce (w zależności od terenu w różnej skali) na terenie całej obecnej Polski...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w innym wątku prosiłem o zachowanie odpowiedniego poziomu dyskusji. Użytkownik sturmann zaproponował udział w pewnym przedsięwzięciu, jeśli komuś się ono nie podoba, nie zamierza w nim uczestniczyć - nie ma obowiązku
Na forum proszę o rzeczową dyskusję, sprawy grilla, palenia gumofilcami w ognisku proszę na innym forum.
Wskazane jest również powściąganie emocji. Nowy rok nie musi zaczynać się od kłótni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Osobiście uważam, że jest to bardzo dobry i nietypowy pomysł godny uwagi. Przy odpowiedniej oprawie i lektorze zapowiada się naprawdę ciekawe przedsięwzięcie.
Duńczyk ma rację. Jeśli się komuś nie podoba nie musi brać w tym udzialu, a krytyka jest jak najbardziej wskazana, ale w odpowiednim tonie i zasadna.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie