Skocz do zawartości

1.02.2008 Toruń przemarsz jeńców


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem, widziałem.
Widziałem też, że wikingowie przeistoczyli sie z całkowicie niepasujacego do Torunia 1945 - WaffenSS w Łotyszy z WaffenSS. Zrobili to celowo żeby uwarygodnić mundury ss na inscenizacji? Bo gdzieś mi się obiło o uszy że Łotysze byli w okolicy Torunia.... ale gdzie? i kiedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
tak całkiem niepasujacego to nie panie kolego, Łotysze stacjonowali na toruńskim poligonie, odbudowując jednostki rozbite w Kurlandii. To że nie brali udziału w walkach o Toruń to prawda, znaczna część brała udział natomiast w walkcha w okolicach Bydgoszczy, min. o Wierzchucin, gdzie kilkudziesięciu zginęłow wyniku gwałtownej wymiany ognia z nadjeźdżajacą rosyjska kolumną , drugie tyle Rosjanie rozstrzelali zaraz po poddaniu się. Zc racji tego, ze odtwarzamy głównie cudzoziemskie jednostki Waffen SS postanowiliśmy wystąpić jako Łotysze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc pierwsze słyszę o Łotewskim WaffenSS w Toruniu, a w szczególności na Podgórzu. Co prawda niemieckie garnizony Torunia mnie nigdy nie interesowały. Sprawdziłęm szybko najnowszą Historię Torunia, ale tam nie ma nic o wojsku w l. 1939-1945 poza wyzwoleniem, a i tam nie ma ani słowa o jakimkolwiek WaffenSS. Gdzie mógłbym poczytać o Łotyszach? albo jakie informaccje może Pan przekazać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisujesz na forum NOH, a nie czytasz???? Dziwne, bo w jednym z numerów był cały artykuł o Łotyszach na Pomorzu - to tak na szybkości piszac z pracy. bardzo ciekawe historioe opowiadał starszy pan, który podszedł do nas z racji patek na kołnierzach. Zgodnie z jego relacją w 1945 roku był w Toruniu i widział Łotyszy, którzy ewakuowani byli, na woazach konnych!!!! z Kurlandii, większości słuchacze szkoły oficerskiej, z których większość miała puste prawe partki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie