Skocz do zawartości
  • 0

rosyjskie klamry


motyl71

Pytanie

mam kłopot z rozróżnieniem rosyjskich klamer wojennych i powojennych, przeczytałem na forum że wojenne miały zaczepy odwrotnie niż powojenne, czy ktoś posiada może jakieś zdjęcia jednych i drugich dla porównania, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Po usilnym wpatrywaniu się rzeczywiście widać coś jakby zarys płonącego granatu, ale nie mam 100% pewności. W sumie płonący granat nie jest symbolem nacechowanym carsko - imperialnie, może mobilizowanym rezerwistom wydano jakieś stare sorty z głebi magazynu? Ze skórzanymi pasami w Armii Czerwonej nie było tak bogato.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zdjęcie najlepsze nie jest, ale jak dla mnie nie ulega wątpliwości, że to klamra carska. Nie wyobrażam sobie żołnierza Armii Czerwonej z klamrą z carskim orłem :) Może braki w umundurowaniu uzupełniano zapasami z głębi magazynów?
Tak jako ciekawostka taka maluśka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, abcd, częściej trafiaja się marynarskie i ażurowe (noszone nie tylko przez oficerów, jak zauważyłem na zdjęciach z epoki), niż zwykłe" piechotne z gwiazdą. Klamra, którą mam w kolekcji spełnia niby wszystkie wymogi klamry wojennej, ma właściwy układ zaczepów, jest stalowa miedziowana, ale tez nie jestem do końca pewien, czy nie jest np. z lat 50-ych. W ogóle śliska sprawa z tymi klamrami, czasami nawet zastanawiam się, czy nie używano ich od mniej więcej 1945 roku, bo na wcześniejszych fotkach praktycznie ich nie ma. I nie należy sugerować się filmami, gdzie co drugi sołdat ma klamrę z gwiazdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obiło mi się o uszy że nie-ażurowe klamry z samą gwiazdą wprowadzono w 1945r,w ostatnich miesiącach 2 woj.świat.Znając realia sowieckie pierwsze klamry trafiły po pewnym czasie,i nie do jednostek frontowych tylko reprezentacyjnych.Tak więc znalezienie klamerki a walkach" jest raczej mało prawdopodobne.Prędzej odnależć by ją można w Polsce na terenach gdzie w latach 1946-92 stacjonowali Rosjanie,ale wtedy nikt nie zagwarantuje że pochodzi ona z 1945 a nie 1955,szczegóły zaczepu itp.zmieniły się chyba dopiero w latach60.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Danieloff gdzie ciebie tu nosi hehehe jarz na Podkarpacie heheeh
A tak szczerze to zapraszam miejsc bezliku i udanych łowów może się gdzieś styknieme!Poznasz mnie po dźwięku moskita bbbzzzzzzzzzz… hehehe
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również życzę wszystkiego dobrego i metra fantów pod cewką! A co do klamer radzieckich, to na kilkanaście znalezionych przeze mnie klamerek, nigdy mi jeszcze radziecka nie wyszła. Natomiast w okolicach byłych jednostek Armii Czerwonej ludziska czasami znajdują mosiężne klamerki z gwiazdami i myślą, że to z wojny, a tymczasem to klamerki powojenne, wywalone z całą masą innego złomu (znam przypadek wykopania ok. 60 pasów z klamrami w okolicy Bornego Sulinowa - klamry mosiężne, pasy takie jakby ceratowe, sztuczna skóra).
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie