Skocz do zawartości
  • 0

rosyjskie klamry


motyl71

Pytanie

mam kłopot z rozróżnieniem rosyjskich klamer wojennych i powojennych, przeczytałem na forum że wojenne miały zaczepy odwrotnie niż powojenne, czy ktoś posiada może jakieś zdjęcia jednych i drugich dla porównania, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

@FALKE-63
Twoja klamra pochodzi z okresu 1947-1953 - MGB GUO /Gławnoje uprwalienije ochrany/,transport kolejowy i rzeczny
@abcd
klamra z okresu 1940-1945 - dla młodszych rang
Jest strona rosyjska o klamrach powojennych nie tylko ZSRR.Klamry do pasów to po rosyjsku priażki,priagi
Strone główną każdy znajdzie - podaję link do floty
http://www.pryaga.nm.ru/russia/sssrflot.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kłopot z rozróżnieniem rosyjskich klamer wojennych i powojennych, przeczytałem na forum że wojenne miały zaczepy odwrotnie niż powojenne, czy ktoś posiada może jakieś zdjęcia jednych i drugich dla porównania, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje inne radzieckie klamry:
Pierwsza z lewej wojska ochrany wz. z lat 70-ych (powyżej była pomyłka - gwiazda na karabinach to model z roku 1948), obok klamra szkolna z lat 50-ych (sprzedawana często na Allegro jako carska kadetów, he,he), poniżej ażurowa, chyba nawet wojenna, obok milicja lata 50-te.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno odkryłem, że jestem Borsukiem, tylko jak dotąd trzymałem to w tajemnicy:-) W nowym roku ujawniam się całkowicie, moja rodzina już to przyjęła ze spokojem i zrozumieniem:-) Pozdrawiam i życzę wspaniałych trafień w Nowym Roku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe danieloff, miejscowość super, akurat na zlot.
Zerknijcie tu:
http://image55.webshots.com/55/8/75/95/2397875950089413999ZjLNgo_fs.jpg
Klamra carska? Grenadierów? Zdjęcie z zimy 41/42...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ danieloff
Ciekawa historia łączy się z identyczną klamrą.Na rosyjskim forum dyskusyjnym na prośbę cudzoziemca /jak się okazało - Polaka nick Borsuk/ pewien Rosjanin zamieścił zdjęcie tej klamry z prośba o identyfikację.Odpowiedział rzeczowo i konkretnie FLACK : klamrę jako część umundurowania MGB wprowadzono nieopublikowanym dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 21.08.1952,a następnie rozkazem MGB z 26.08.1952 podpisanym przez Berię.Unormowania dekretu w zamyśle Berii zmierzały do ostatecznego wyodrębnienia wojsk MGB jako formacji tylko jemu podporządkowanej,ale w połowie 1953 r. po upadku Berii proces ten zatrzymano.Formalnie powołany wyżej dekret stracił moc we wrześniu 1955 /dekret PRN ZSRR o KGB/.Dla FLACK-a było niespodzianką zdjęcie klamry Borsuka - umieścił w swoim poście fragmenty rozkazu Berii z rysunkami umundurowania i wizerunek klamry z tego dokumentu.
Link do tej dyskusji
http://forum.blockhaus.ru/index.php?showtopic=8408
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle klamry z gwiazdami były podczas wojny sporadycznie używane, radzieccy żołnierze w przeważającej wiekszości nosili pasy parciane z gumowym wzmocnieniem, zapinane na drucianą klamerkę, albo nawet zdenazyfikowane niemieckie pasy zdobyczne. Trafić wojenną radziecką klamre z gwiazdą jest trudniej niż te wszystkie SS-mańskie czy Wehrmachtowskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie