Skocz do zawartości

Farba na hełm niemiecki


Rekomendowane odpowiedzi

Grzesio
Tabele przeliczników farb RAL były modyfikowane pod ogólnie
panujące modne kolory.W obecnej chwili kolorów RAL używa się i są dostosowane do wymogów mody" panującej w budownictwie -ramy okienne,grzejniki,część jest używana w motoryzacji.
Dlatego najbardziej podobnymi" kolorami są farby modelarskie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Chyba się nie zrozumieliśmy - chodziło mi li tylko o to, że nie można dobierać odpowiednika farby (np. modelarskiej), czy też samej farby do malowania ekwipunku czy sprzętu, wg drugowojennego numeru RAL i współczesnego wzornika!
A poza tem, to dzięki za wytłumaczenie, do czego służy RAL, korzystałem z niego zawodowo przez lata nieświadomie... :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy cym będziesz malował.Aerografem jest wydajniej i lepszy efekt.Na malowanie hełmu starcza z powodzeniem 1 słoiczek.Malowanie pędzlem odradzam - zresztą pisze o tym Monsun parę postów wyżej.Słoiczki farby Tamii są w dwóch pojemnościach 23 ml-cena ok 10 zł ,10 ml - cena ok 6zł .Farba jest akrylowa.Musisz też użyć rozcieńczalnika do farb akrylowych. Ja używam zamiast rozcieńczlnika rozmieszanego denaturatu z wodą w stosunku 1:1 lub autentycznej 40% wódki.
Druga farba Model Master pojemność 15 ml do rozcieńczenia
można użyć benzyny lakowej cena ok 6,50 zł.
Ceny są orientacyjne.Podałem w przybliżeniu takie jakie są w Warszawie.Malujesz 1-2 razy tak aby pokryło dobrze powierzchnię.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta... mam obydwie farby. RAL 3003 i RAL 6006. 3003 jak widac jest czerwony (tu sie zawiodlem). Z twoja opinią na temat RAL 6006 sie nie zgodze, poniewaz jest to kolor szaro-zielony (a nie brunatny). Stoi obok mnie wlasnie taki helmik w RALu 6006 i sie pieknie prezentuje zielonkawą barwą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie to jest to!
Ja też szukałem w różnej dokumentacji,zajrzałem nawet do kolegów do Francji.Nigdzie nie ma konkretnego koloru farby.Podobno to jest tak jak z malowaniem czołgów.Podkład to był dunkelgelb 1943 malowany w fabryce a plamy nanosili
natryskowo na tyłach frontu i to w dodatku w dwóch odcieniach.
Tak samo jest z hełmami,podstawowy kolor to był szaro-zielony,wpadający bardziej w ton szarości.Różne formacje stosowały różny kamuflarz.Spotkałem się nawet z hełmem który miał położony kolor prawie zielono-brunatny.Oczywiście mam na myśli oryginał.Na pocieszenie powiem Wam że nie wiele jest farb które odpowiadają oryginałom.Bawiąć się w modelarstwo natrafiłem na dokumentację np.polskiego khaki-żeby go zrobić w oryginale trzeba pomieszać procentowo około 4 farb.Dostępne dzisiaj farby modelarskie w 70% odpowiadają temu co było w II wojnie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
kolega 1AIR1 wszystko ładnie już wyjaśnił. Co do tego RAL 3003, to przyznam się bez bicia, że otrzymałem taką informację z Nimiec od kolesi z militaria-fundforum.de i uwierzyłem, nie sprawdzając, że to jest kolor odpowiadający Feldgrau. Kiedy się zorientowałem po czasie poszukałem w necie informacji o odpowiednikach farb i wrzuciłem tu na forum link do strony (kilka postów powyżej), na której znajduje się tabela. A teraz informacja już sprawdzona! Rozmawiałem wczoraj z znajomym lakiernikiem samochodowym i powiedział mi, że RAL 6006 to jest faktycznie kolor mocno zbliżony do do Feldgrau. Nauczka na przyszłość: nie wierzyć Niemcom;)

Pozdr
MArcin

P.S. 1AIR1 jak już dostaniesz podkład do kalkomanii, to się do mnie odezwij i podziel się informacją, jak wyszodzą po druku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie kolego, jeśli masz w okolicy sklep modelarski, w którym mają tamiyę, to nie zastanawiaj się nad RAL'em 6006. No chyba, że do modelarskiego masz około 100 km a lakiernik samochodowy jest bliżej ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nic nie rozumiem, we wszystkich wzornikach, które widziałem, RAL 6006 jest kolorem ciemnobrunatnym, a tu znowu wszyscy praktycy twierdzą, że feldgrau... ;-((((
Szczerze mówiąc w RALu nie widzę dobrego odpowiednika (jeśli już szukać, to w szarościach - 7003? 7009? 7033?), najlepszym rozwiązaniem jest jednak zdecydowanie dedykowana farba modelarska z solidnym pokryciem (na kalkomanie) wysokowytrzymałym lakierem bezbarwnym.

Pzdr

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest ktoś zainteresowany to pdaję link do strony gdzie jest opisane jak zrobić kompresor do malowania z agregatu starej lodówki.Nie potrzeba wtedy butli CO2.
Aerograf niestety trzeba kupić.
http://www.modelarstwo.org.pl/technika/inne/kompresor2/index.html
Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1AIR1, to faktycznie jest coś dla modelarzy, bo trzeba mieć cholerną cierpliwość, żeby to wszystko poskładać. No i musi jeszcze działać! Chyba jednak lepiej wydać te 130 zł i mieć w mierę dobry sprzęt. Mam możliwość kupienia aerografu Humbrola za 89zł, nówka oczywiście. Jest to dobry sprzęt, pracowałeś już na tym?

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję na Aztecu i polskim aerografie metalowym.
Ten Humbrola do takich prostych prac typu malowanie hełmu jak najbardziej się nadaje.W tym przypadku nie jest ważna grubość linii tylko równomierny natrysk.
Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie