Skocz do zawartości

Farba na hełm niemiecki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niemiecki hełm Wehrmachtu malowany był farbą Feldgrau Nr. 3, czyli RAL 3003. Jak nazywa się farba, którą pokrywano hełmy Luftwaffe?
Mam hełm z wykopu, który był zardzewiały i miał kilka dziur, ale mój lakiernik zrobił doprowadził go do porządnnego stanu:)Pomalował go najpierw farbą proszkową i wpierniczył do pieca. Teraz czeka mnie jeszcze pomalowanie go kolorem oryginalnym.

Czy taka farba jest np. w sklepach modelarskich? Wiem, że na forum jest wielu modelarzy, więc Panowie liczę na Wasze wskazówki.

Pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Szefo - dzięki. To są na pewno odpowiedniki oryginalnej farby Luftwaffe? Ile kosztują? Aha i jeszcze jedno istotne pytanie, czym nakładać warstwę farby? Na pewno przed malowaniem delikatnie przeszlifuję hełm drobnym papierem ściernym, żeby farba lepiej się przyjęła. Problem jest tylko z dobrymi kopiami kalkomanii. Do luftwaffe były np. dwa wzory orła na hełm. Te które do tej pory widziałem na allegro nie odpowiadały moim oczekiwaniom. Ktoś sprzedawał nowy wzór orła z tarczą narodową. To jest bez sensu, bo z tego co pamiętam, to nowy wzór orła trafiał na lewą stronę hełmu. Z tarczy narodowej już rezygnowano. Trochę się rozpisałem, teraz kolej na Was i Wasze wskazówki. Ma ktoś z Was adres producenta kalkomanii, lub wie gdzie je dostać?

Pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klakomania z Czech głównie chodzi w Niemczech. Spotyka się ją też we Wrocławiu. Nie jest ona natomiast doskonała, widać to np. na zaokrągleniach tarczek.

Chciałbym jeszcze uściślić moją informację z pierwszego postu powyżej. Feldgrau Nr. 3, czyli RAl 3003 przychodził na hełmy Wehrmachtu model M - 42.

Pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką farbę TAMIYA mam w instrukcji do modelu a HUMBROLA podałem wg tabeli zamienników, też mnie ten RAF zdziwił ale myślę że będzie dobra bo nazwy to jedno a kolory to drugie, TAMIYA to akrylówka (czyli wodna) więc lepszy jest HUMBROL. Puszka kosztuje w granicach 5zl w sklepie modelarskim, z tym że to jest mała objętość i pewnie będziesz potrzebował 2, nakładać możesz pędzlem, ale lepszy jest aerograf bo lepiej nałożysz, więc skontaktuj się z jakimś modelarzem co ma to Ci pomaluje bo jak sam spróbujesz to możesz porobić zacieki bo też się tym trzeba nauczyć malować, ja używam pędzli więc tak samo i ty możesz
pozdr
Szefo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym Ci w sklepach modelarskich się często świetnie znają na tym i jak się kiedyś pytałem jaki piaskowy mam dobrać to mi podał kilka odcieni jakimi wtedy malowano dany wóz i polecił lepsze niż wynikało z instrukcji... ale jak facet miał z 1000 modeli na wystawie i twierdził że sam większość zrobił to mu zaufałem i nie żałuję bo efekt był np dobry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Dzwoniłem się zapytać do sklepu o swój model i przy okazji zapytałem się o tą farbę, powinno się pomalować humbrol 157 ale nie jest już produkowany więc najlepiej zmieszać 96 - 4 części i biały matt 34 - 1 część
mam nadzieję że jeszcze nie zacząłeś malować:)
pozdr
Szefo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do prośby Kolegi Kudiego.Czy ktoś z Panów
mógłby podać kolory farb podstawowych formacji niemieckich
a szczególnie ich odpowiedniki farb modelarskich.
Myślę że wielu forumowiczów jest tym tematem zainteresowanych.A chociażby ze względu na brak pełnej informacji w tym temacie w ogólnie dostępnej literaturze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Szefo, nie jeszcze nie zacząłem malować, bo nie miałem czasu wybrać się do modelarskiego. Mój młodszy brat ma Paintbrush'a, tylko nie mamy go pod co podłączyć - brak sprężarki. Jeszcze postaram się coś wykombinować. Myślałem też nad pędzlem. Mam kumpla modelarza, mówił, że można śmiało pędzlem malować.

Na razie jeszcze robię sobie kalkomanie na hełm - trochę to trwa, bo efekt ma być też nie byle jaki:)
Jeśli ma ktoś ciekawe grafiki kalkomanii, to proszę o wstawienie ich na forum, lub o przesłanie mailem. W razie czego, mogę za jakiś czas wstawić swoje.

Pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast sprężarki są do kupienia takie małe butle ze sprężonym powietrzem, normalne mundury feldgrau na żołnierzach maluje się z tego co mi wiadomo mieszając któreś dwa humbrole, ja używam Pactra chyba nr 76 w nazwie jest feldgrau jeśli dobrze pamiętam, czym się jeszcze maluje inne formacje to nie wiem bo na razie się z tym nie spotkałem to się nie interesowałem, a elementy oporządzenia to już różnie ale często pokrywają się z kolorami używanymi do mundurów np pudło od maski pgaz
pozdr
Szefo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Odwiedzając strony modelarskie natrafiłem na informację dotyczącą szybkiej i dokładnej produkcji wszelkich kalkomanii.Podobno najlepiej jest zakupić kalkomanię - podkład do drukowania na komputerowych drukarkach atramentowych.Ten podkład produkowany jest w dwóch wersjach
białej i przeźroczystej.Ponoć wystarczy zeskanować kolorowy
nadruk lub obrobić" rysunek w Corel Draw czy też innym programie np Photoshop i wydrukować.Efekt podobno jest piorunujący.Po naklejeniu trzeba pociągnąć lekko lakierem bezbarwnym , oczywiście matowym.
Osobiście będę starał się wypróbować podany sposób chociaż
podobno bardzo trudno jest w Polsce dostać tą kalkomanię-podkład.
Uprzejmie proszę o nie traktowanie tej wiadomości jako reklamy dla jakiejś firmy (nazwę wyczytałem na Forum modelarskim).
Oto nazwa produktu: Bare Metal Foil Co.Expert Choice decal
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest coś takiego:)Mam tego jeszcze trochę. Wysłałem 1AIR1 na maila. Przed wydrukiem trzeba otworzyć w PDF następnie do Photo Shopa i poprawić niedociągnięcia. Aha... obraz musi mieć powiększenie 115%. Tak żeby orzeł w rozpiętości skrzydeł miał 67mm, wysokość 36mm. Tarcza narodowa 33x40mm.
Tak się szczęśliwie składa, że mojej firmie mam takie podkłady, na których mogę drukować:) Moja firma to skarb!!!
Już jestem po pierwszych próbach, które wykonałem na swojej domowej drukarce atramentowej i powiem, że jest nieźle.

Pozdrawiam
Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to wszystko co miałem. mam nadzieję, że się podobają i będą przydatne:) Jak macie coś fajnego lub w lepszej jakości to wrzućcie. Mam też adres niemieckiego producenta, który robi ponoć kopie kalkomanii zgodne z oryginałem. Jeśli jest ktoś chętny, to napiszę.

Pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie