Skocz do zawartości

Bitwy wielkich powstań - świętokrzyskie


Mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Też byłem na Ormanisze-2h-1kapiszon.povelock czemu napisałeś całodzienna bitwa.O tej prawdopodobnie potyczce znalazłem w jakiejś gazecie koneckiej tylko tyle W okolicy Przedborza{Czermna}uformował swój oddz.Zawadzki.W
dniu 21.04.doszło tam do potyczki z oddz.wojsk car.kap.Obuchowa.Pows.wycofali się.Rosjanie stracili 5 zab.9 rannych"Czy to może być o tej bitwie? A gdzie tu legenda o dębie?-znasz?Wiesz więcej-napisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jeżeli chodzi o Ormanichę to byłem tam już 4 razy i za każdym razem zataczam coraz większe kręgi i coraz więcej fantów się trafia . Chodzimy zawsze we trzech i każdy coś znajdzie . Jeżeli chodzi legendy to wszystko można przeczytać w Internecie , ale ja słyszałem o tym od pana , który zajmuje się pobliskim Muzeum Regionalnym w Fałkowie . Oddział został zdradzony i okazany przez chłopa . Zostali otoczeni z trzech stron od zachodu , północy i wschodu a od południa bagna . W ciągu dnia kilkakrotnie partia zrywała się do walki by przerwać pierścień , Rosjanie mogli używac koni tylko na drodze dlatego była szansa się przedrzeć . Słabo uzbrojone wojsko powstańcze dość szybko wytraciło amunicję i walczono na białą broń . Tym którzy zaatakowali pierwsi , udało się przedrzeć ( około 30-40 ludzi ) , reszta została zabita w walce lub powieszono ich na Dębie śmierci . Dąb ten stoi do dziś . Tyle wiem o całej sprawie . Czy to prawda ? Znaleziska wskazują na to że raczej Tak .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co znalazłem na Uroczysku Ormanicha :
Najwięcej było kul ołowianych - rosyjskich , ale sporo też powstańczych ( około 70 szt )
Sporo monet - carskich , SAP , krajcary i inne ( nie wiem czy to z potyczki czy po prostu ludzie gubili na przestrzeni lat .
Krzyżyk srebrny z motywem patriotycznym ( orzeł ), Grot piki ( może być kozacka ) , okucie od pochwy szabli ( dolne )
Inne drobne rzeczy . KOlega wyciągnął medalion o średnicy około 4 cm z jednej strony Matka Boska , z drugiej żołnierze z szablami ( słabo czytelny po stronie żołnierzy) . Większość rzeczy ( oprócz monet ) przekazuje do szkolnej izby Pamięci przy Gimnazjum , do którego chodzi moja córka ( też zapalona historyczka ) Zdjęć nie robiłem .pozdrawiam Pavelock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kule powstańcze - najczęściej okrągłe i rzeczywiście różnych kalibrów . Guziki dosłownie dwa i bez sygnatur .
Jeżeli chodzi o mapy to mam różne odbitki . Najstarsza z 1839 roku ( ciemna skubana ) , reszta to 1914-1918 i 1936 . Wszystkie mapy to kwadrat: Końskie , Opoczno , Przysucha , Przedbórz . Dostępne w internecie .
Pozdr.Pavelock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnego dnia usłyszałem ciekawą historie
Powstańcy będąc w okrążeniu i nie mając szans na przebicie się w okolicach Końskich niedaleko wsi Mniów zakopali skrzynie ze złotem które miało być przeznaczone na dalszą walkę
Teren gdzie są prawdopodobnie zakopane te skrzynie to lasy
Niestety jest mowa o ok 50 km2
Według was to jest legenda czy prawda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej legendzie może być " ziarno prawdy . Na przykład Inna legenda - wcześniejsze powstanie - Kościuszkowskie . Oddziały powstańcze mają poddać się wojskom carskim w Końskich , POwstańcy stacjonują w Radoszycach . W drodze z Radoszyc do Końskich zostają zakopane wszystkie powstańcze armaty . Do dziś nie ma śladu gdZie ewentualnie mogłyby być . Na temat tej legendy czytałem w kilku różnych publikacjach , w tym w najstarszej z I połowy XIX wieku o dekanacie Koneckim ". Może jest coś na rzeczy i armaty czekają na swojego znalazcę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już się znalazły.Na początku okupacji niemcy zmuszali Zydów do kopania rowów melioracyjnych.Według jednego człowieka w okolicy o której pisze pavelock wykopali starą broń ,strzelby,szable,itp Niemcy to wszystko zebrali i wywieżli na ciężarówkach.Czy był też armaty-niewiem.Przyglądanie się Niemcom i Żydom nie wychodziło na zdrowie.Myślę że dużo w tym prawdy. Gdzie szukać dobrych starych map-jestem słabym i mało-czasowym internautą.Pozdr.konr.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Ja też coś dołożę na temat złota Langiewicza.
Poznałem kiedyś historię którą kiedyś ojciec przekazał swojemu synowi a ten ma już 72 lata.
Ten opowiadał mi iż powstańcy jakąś broń palną i białą oraz złoto , a podobno tego było dużo schowali koło źródła. Powiedział mi w którym mniej więcej miejscu ograniczając się do około 1km kwadratowego i zaznaczając że gdzieś przy źródle. Po moich wnikliwych badaniach terenu i map , na tym terenie jest 5 źródeł.
Teren jest ciężki bo to można powiedzie że są same lasy a do najbliższej większej drogi jest około 4km. Podobno gdzieś w pobliżu tego miejsca też znajdowała się kuźnie powstańcza.A opowieści o tej kuźni słyszałem z trzech niezależnych źródeł.
W swojej opowieści celowo nie wymieniam żadnych nazw aby uniknoc wiadomo czego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w okresie Powstania Styczniowego były znaszane jeszcze guziki wz.1829, oraz wdrożono już gładkie wz.1857 dla piechoty, tak jak napomniał kol. Danieloff

o ciekawych trafieniach z 1863/4 - znam przypadek trafienia np. kosy zatkniętej na sztorc i strzemion (w tym jedno mosiężne).

pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie