Skocz do zawartości

Bitwy wielkich powstań - świętokrzyskie


Mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Może uda się nam wspólnie namierzyć miejsca gdzie rozegrały się potyczki związane z powstaniami - zapraszam do rozmowy osoby związane ze świętokrzyskim bo ten rejon mnie interesuje najbardziej.

Co wiecie o bitwie pod Glinianym Lasem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zazdraszcze szczęścia przy poszukiwaniach (pavelock) Bo ja się tylko nachodziłem.

to17071990 - możesz podać dokładniejsze namiary,tak by bez dopytywania tam trafić? Wiem że proszę o zbyt wiele ale jeśli możliwe...

Myślę że uzbieramy trochę miejsc i przypiszemy im daty, liczę równierz na wspólne wyprawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitwa pod Grochowiskami byla ostatnia i zwycieska bitwa dyktatora powstania styczniowego Mariana Langiewicza. Czy cos mozna tam znalezc? Nie wiem i nie radze kopac bo to popularny i znany teren. Najciekawsze z watkow bitew gen. Langiewicza jest kwestia slynnego skarbu Langiewicza. Ostatnia noc przed bitwa pod Grochowiskami general wraz z oddzialami spedzil w palacu hrabiego Wieloplskiego w Chrobrzu. Rankiem 18 marca opuscil majatek i udal sie w kierunku polnocnym przeprawiajac sie przez Nide. Juz wtedy zostal zaatakowany przez oddzial jazdy rosyjskiej od strony Pinczowa. Wraz z oddzialami podazaly wozy taborowe z zaopatrzeniem oraz kasa powstancza. Teren byl trudny, warunki niesprzyjajace. Kilka godzin pozniej przyjal bitwe rozstrzygajac ja po czesci na swa korzysc lecz w wyniku pospiechu i zamieszania bitewnego stracono wiekszosc taborow a wraz z nimi.... Do dzis krazy legenda o skarbie Langiewicza ktory ponoc zostal ukryty gdzies pomiedzy Chrobrzem a Grochowiskami. Do dzis nie zostal odnaleziony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Hmmm
Pod Malogoszczem to widac tylko I i II Wojne. Ja czesto tam bywam i szlajam sie turystycznie po okolicy... a le sladow Powstania nie widzialem... Jedyne miejsce jakie mi przychodzi do glowy to brud na rzece gdzie do powstancow strzelala ruska artyleria. Ale gdzie on moze byc ... tego niestety nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ucięło mi cały tekst, więc w skrócie jeszcze raz:

Jedna z ważniejszych bitew Powstania Styczniowego, gdzie Langiewiczowi udało się wyprowadzić z okrążenia ponad dwa tys. ludzi, przy stratach własnych ( wg różnych źródeł ) ok 300 powstańców.
Kłania sie Wierna Rzeka" Żeromskiego.
Miejscowi nawet pokażą ( jak grzecznie poprosić ) miejsce po dworku w którym rozegrał sie dramat.
Aa może to tylko legenda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie