Skocz do zawartości

Pacyfikacja Wąwolnicy 1946.


Rekomendowane odpowiedzi

Drogi Acer !
Daleki jestem od prowokacji, pyskówki też nie są w moim stylu. Już nie ten wiek by skakać sobie do gardła. Pokazuję tylko to że niewinni ludzie gineli nie tylko z rąk Burego " ale też z rąk utrwalaczy ". Obecnie chyba się zapomina że to zbrodnie komunistów wobec naszego narodu były o wiele większe niż występki niektórych orłów podziemia. To wszystko. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jest wręcz odwrotnie. Od lat 18 ( a tak naprawdę od ponad 30) gloryfikuje się działalność podziemia antykomunistycznego , pomijając lub wręcz wybielając przypadki takie jak Burego.W tym czasie w Polsce toczyła się reguralna wojna domowa , w dodatku wielu było ludzi którym wojna wyługowała sumienia.. Ale w imię polityki zaciera się smutną prawdę o tych tragicznych czasach.
Pozdrawiam Erih
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erih
przeczytaj z linkami włącznie...
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=427379#428126

zobaczysz, że nawet wojna domowa" jest zbyt płaskim określeniem na te czasy i wydarzenia...
nie każdy partyzant" był partyzantem (co najmniej trzy zjawiska)
a po lekturze wątku może zauważysz, że siły UB też jakoś dziwnie się rozdwoiły...
nie mówiąc już o genezie oddziałów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa, wybiela się podziemie i atakuj utrwalaczy. Faktycznie, mogliby bronic jeśli już naprawdę trzeba, takie osoby jak Bury" może przez pryzmat zniszczonej wojna psychiki.
W końcu powymyślano na użytek Iraku i Wietnamu różne syndromy wojenne i szmery bajery, wyciągające z pudła nawet najbardziej zbrodniczego Amerykanina, a u nas jakiegoś studium psychologicznego o z góry skazanej na niepowodzenie walce nie widziałem.

Chyba, że owi gloryfikujący w Polsce owych aniołeczków podziemia słusznie założyli od razu obronę tychże aniołeczków poprzez właśnie ten pryzmat zszarganej psychiki :) Szkoda jednak tylko, że tak niewielu ludzi na to zwraca uwagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawostki - mój pradziadek był wójtem w tej właśnie Wąwolnicy w latach 1934 - 1936. Niebywałe, że ktoś wspomniał o tej mieścinie, a właściwie osadzie...
Polecam też małe muzeum w kaplicy MB Kębelskiej obok kościoła w Wąwolnicy - m.in. mają piękny carski tasak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - od XVII wieku Wąwolnica była niszczona kolejno przez wojska rosyjskie, szwedzkie i saskie. Po powstaniu styczniowym 1863 roku utraciła prawa miejskie. Do dzisiaj nie powróciła do dawnej świetności, chociaż jest miejscem bardzo urokliwym, leży na trasie kolejki wąskotorowej z Nałęczowa do Karczmisk. Polecam wizytę w wakacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kl kopijnik2 zdaję sobie sprawę że określenie wojna domowa" nie oddaje złożoności ówczesnej sytuacji nawet w małym procencie niestety. Taki denerwujący przykład dwoistości. Oficer KBW walczy z podziemiem poakowskim na powiedzmy Kielecczyźnie. Znaczy się zbrodniarz !( Uogólniam ! Mógł też np łapać dezerterów i rozstrzeliwywać normalnych bandziorów , ale dla klarowności zakładam ze walczył z tym autentycznym podziemiem)
Mija kilka miesięcy i oficer ten trafia w Bieszczady gdzie walczy z UPA wzmocnionym niemieckimi dezerterami , z tymi którzy rzezali Lachiw na Wołyniu... W tym momencie staje się bohaterem ?
Chyba jednak tak...
PS Rosjanie mają adekwatne określenie na taki stan żeczy , niestety absolutnie niecenzuralne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostawiłbym w spokoju te mroki tragicznych lat powojennych. Wszystkiego się tak naprawdę do końca nie dowiemy jak było, kto czym się tak naprawdę do końca kierował.

Uogólnianie też nie jest dobre bo pod jedną poprzeczkę podciągać będziemy prawdziwych ideowców i prawdziwe kanalie zarówno z jednej jak i drugiej strony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie