Skocz do zawartości

dziwy, dziwy, boratynki...


kopijnik2

Rekomendowane odpowiedzi

Może tak, może nie. Jedno jest jednak pewne: centralność nie wyklucza powstania pęknięcia w tym miejscu. Wystarczy, że siła uderzenia była centralna. Wystarczy, niejednorodność materiału w tym miejscu...materiał (metal) idzie po najmniejszej linii oporu jak prąd. Tam pęka w pierwszym rzędzie gdzie mu najłatwiej. A więc? Może pęknięcie, a może nie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wykruszenie zawsze będzie jakąś dziurą". W tym przypadku musiałoby być najpierw pęknięcie a później wykruszenie lub pęknięcie i zaklepanie tegoż pęknięcia. Oczywiście nie możemy wykluczyć dostania się też między blaszkę a stempel ciała obcego, ale wtedy powinno to inaczej wyglądać tj. powinna powstać górka ale z rytem stempla na tej górce. Tu jeśli dostałoby się ciało obce mogące tak uszkodzić stempel, musiałoby być znacznie twardsze od samego stempla np. ze stali, choć same ranty reliefu stempla sa przecież podatne na coś takiego w większym stopniu jak np. tło takiego stempla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ale sobie temat znalezliscie :) okropienstwo mi to sie z fizyka kojarzy a bardzo jej nie lubialem .. ale musze sie wtracic co do tych pekniec - pekniecia stempla posrodku tzw-pekniecia wewnetrzne sa jak najbardziej mozliwe sa nawet jakies tam wzory gdzie z powierzchni pekniecia mozna obliczyc wspolczynnik intensywnosci naprezen przez ktore to pekniecie powstalo..
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn chodzi mi głównie o to że bardzo trudno będzie komukolwiek z was udowodnić swe racje a to z prostej przyczyny - były możliwe dwie opcje i powiedzialbym że wręcz niemożliwe jest udowodnienie kto ma rację chociażby z tego powodu że niekoniecznie trzeba było klepać stempel żeby powstały takie okularki" bo mógl np pęknąć w ten sposób a ta rysa może być poprostu wynikiem pogłebiającego sie pekniecia stempla który nie byl naprawiany (bo to ze pekniecie nie dochodzi do obrzeza nie znaczy ze nie doszlo - wkoncu dysponujemy tylko tym egzemplarzem ale nie jest wykluczone ze gdzies sobie leży z okularami" które spadły z nosa i doszły do rantu monety )
Pozdrawiam Panów detektywów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie z tym ze odrazu musze zaznaczyc ze jest to tylko mozliwosc pekniecia wewnetrznego ktore moze rozwijac sie w dowolnym kierunku - nie musi to byc dziura zeby byl taki efekt jak na zdjeciu- wystarczy poglebiajaca sie szpara ktora po pewnym czasie wyrobi sie do tego stopnia ze odcisk bedzie sprawial takie wrazenie jak na twoich fotkach..
Ale jest tez druga opcja - celowe badz niecelowe udekorownie" stempla przez rytownika takimi okularkami..

Dla mnie obie opcje sa w tym przypadku mozliwe bez nacisku badz wskazania na jakakolwiek z nich , dlatego napisalem ze jest to zagadka trudna do rozwiklania..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kopijniku nie możesz pogodzić się z moją wersją defektu krążka, ponieważ nie pogodziłeś się z moją wersją techniki bicia boratynek, dlatego zadam ci tu podchwytliwe pytanie: jeśli boratynki miałyby być wybijane na prasie walcowej to jak powstałby egzemplarz z wklęsłą z drugiej strony głową Jana Kazimierza?
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie możesz pogodzić się z moją wersją defektu krążka,
prawda nie mogę :)
ze względów nie merytorycznej w zakresie metaloznawstwa argumentacji...

wyjaśnień bardziej prawdopodobnych niż pęknięcie w regularną dziurę" bez siatki spękań, są co najmniej dwa - jedno już padło...

....ponieważ nie pogodziłeś się z moją wersją techniki bicia boratynek, - to podlega badaniu, i na pewno prawidłowości będą bardziej skomplikowane.
na razie wygląda to tak, że występują prawidłowe egzemplarze wyglądające na wyprodukowane w prasie walcowej"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ozwiązań jest kilka...ale żadne z nich nie jest związane z pęknieciem" - kopijnik2 twoja ogromna wiedza jest wprostproporcjonalna do tego jak jestes uparty.. :) Ja sie nie upieram przy tej opcji ale tez nie widze zadnej merytoryczej przeslanki zeby takowe pekniecie wykluczyc w tym konkretnym przypadku.. Wg Ciebie takie pekniecie wogóle nie jest mozliwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pęknięcie - patrz getto" - siatka spękań - odprężenie , przesunięcie w kierunku krawędzi...
zjawisko - o cechach jak najbardziej typowych...

w omawianym przypadku (na podstawie braku siatki spękań" i przesunięcia treści) moglibyśmy mieć(sic!) do czynienia z odpryskiem" - ale - kształt potencjalnego odprysku jest nieprawdopodobny - spodziewany byłby o kształcie owalnym, nieregularnym - lecz nie o zarysach mocno wzdłużnych.
Czyli: dużym brakom materiału stempla i kształtowi szczeliny" winno towarzyszyć spękanie z przesunięciem treści. Zaklepywanie nieadekwatne do materiału stempla i śladów na obiekcie...

...nie widze zadnej merytoryczej przeslanki zeby takowe pekniecie wykluczyc ...
1. wybij dziurę w twardym metalu o takich wymiarach nie powodując pęknięcia dochodzącego do obrysu...
2. wybij dziurę o kształcie szczeliny w obszarze przykrawędziowym w twardym metalu o takich wymiarach nie powodując pęknięcia dochodzącego do obrysu...
itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przepuszczenie blaszki przez wałki daje taki efekt?
Raczej efekt jest charakterystyczny dla stempla klasycznego...

fot z 2007-11-13 16:25:00 - powaliło mnie - czy jest w twoich zbiorach?
...Zamiast okularów ma kozią brudkę i spinkę we włosach :)
Raczej przedstawia złego"... można by było uznać taki wizerunek jako przejaw walki politycznej...
A technicznie - nie jestem w stanie odczytać" procesu powstania tych efektów - i nie da się ukryć może to być poważny argument we wcześniejszej dyskusji...
daj drugą stronę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie