Skocz do zawartości

Komendanci wojenni 1944-1946


Wiesław

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki za kolejne ustalenia i potwierdzenia źródeł. poniższym kurzem przykryjemy zgieł pola bitewnego - mam nadzieję, że to za nami. Wykaz, który wyżej pochodzi z Baziura, A.Cz. na Pomorzu Gdańskim? W tej znakomitej skądinąd pracy jest trochę luk. Niżej pozwalam sobie na kilka poprawek. Dodatkowa lekturą dla waszego regionu moga być np. prace dr Golona. Natomiast by dotrzec do sedna trzeba drążyć opracowania regionalistów. Fajnie zaczął to YARD. Do dziś niemogę w uniwersyteckich bibliotekach znaleźć lego lektur z leszczyńskiego.
Moje uwagi:
1. Mikulski - komendant okręgowy i miasta wydzielonego Gdańska,napewno w Gdansku byli kom. rejonowi, portu, kolejowy itd.
2. wg mnie Denisow miał stopień ppłk
3. w Tczewie był również mjr Tiszczenko
4. w wejherowie wystepuje równiez nazwisko Piereskokow :...Zameldowaliśmy się jako przedstawiciele miejscowego społeczeństwa i zostaliśmy natychmiast przyjęci przez komendanta — kapitana Piereskokowa, oraz oficera w randze podpułkownika, który przedstawił się jako prokurator wojskowy tego odcinka frontu."

Pozdrawiam serdecznie Wiesław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowglyn cieszy fakt, że w dzisiejszych czasach ludzie potrafią się jednak dogadać.

Właśnie dziś odpisał mi dr. K.Sychowicz potwierdzając moje przypuszczenie, że faktycznie w przypadku sygnatury, o której dyskutowaliśmy został popełniony czeski błąd", w związku z tym prawidłowo powinna ona brzmieć:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, 045/2087/1, Daty wyzwolenia miast powiatowych oraz okoliczności powstania pierwszych jednostek SB i MO na terenie woj. białostockiego, k. 18.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudzin!
Cieszę się, że w końcu otrzymałem właściwą (?) sygnaturę. Dzięki!
Pozdro dla wszystkich!
PS. Dudzin, po wcześniejszych Twoich występach" jakoś nie do końca Ci ufam... . Pozwól, że przy najbliższej wizycie w IPN sprawdzę to. OK? ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam ponownie!
Na wstępie bardzo przepraszam wszystkich forumowiczów (moderatorów też!) ale będzie ostro. W celu zrozumienia sedna sprawy polecam uważną lekturę poprzednich postów (Mowglyn vs. Dudzin).

DUDZIN!
Wczoraj sprawdziłem! Faktycznie, w IPN w Białymstoku pod podaną przez Ciebie sygnaturą (045/2087/1), znajduje się opracowanie pod podanym przez Ciebie tytułem (Daty wyzwolenia miast powiatowych oraz okoliczności powstania pierwszych jednostek SB i MO na terenie woj. białostockiego"), jednak... ani na podanej przez Ciebie karcie (18), ani żadnej innej NIE JEST WYMIENIONY mjr Koryszew!!!
Z przykrością muszę stwierdzić, że (mniej lub bardziej świadomie) wprowadzasz w błąd forumowiczów, a gdy ktoś próbuje to wyjaśnić lub zadać jakieś pytanie zaczynasz mącić, kręcić, nie odpowiadasz na zadane pytania oraz sięgasz po inwektywy. To nie są z mojej strony PROSTACKIE ZACZEPKI I KOMENTARZE chłopcze! Jak nie wiesz co, to Ci powiem: to co zrobiliście to TWORZENIE LEWYCH PRZYPISÓW!
Bez pozdra!

PS. Wiesław, sorry, nie zapomniałem, niedługo będą obiecane kolejne nazwiska sowieckich komendantów wojennych!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komendantem wojennym w 1945 r. w miejscowości Bobrowniki nad Wisłą (obecne woj. kujawsko-pomorskie) był sierżant Szamaradzin lub Szamarandzin. Źródło; materiały własne, zaświadczenia o rekwizycjach przeprowadzanych przez w/w komendanta wojennego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowglyn po kolei:
- piszesz  przykrością muszę stwierdzić, że (mniej lub bardziej świadomie) wprowadzasz w błąd forumowiczów, a gdy ktoś próbuje to wyjaśnić lub zadać jakieś pytanie zaczynasz mącić, kręcić, nie odpowiadasz na zadane pytania oraz sięgasz po inwektywy."
+ podaj choć jedno pytanie z wcześniejszej dyskusji, na które nie udzieliłem odpowiedzi,
+ podaj mój post, w którym kręciłem lub mąciłem,

Ale wracając do meritum sprawy - od początku staram się wyjaśnić tę kwestię.
- sprawę sygnatury udało się wyjaśnić (zwykły czeski błąd), co do treści będę ścigał dr Sychowicza z IPN B-stok, gdyż on jest autorem tego rozdziału, w którym w przypisach powołał się na tę sygnaturę i dokumenty. Mam nadzieję, ze również tę kwestię uda się rozwiązać do końca.
- fakt sprawowania funkcji komendanta wojennego przez Koryszewa jest mimo to niezaprzeczalny, co wyjaśnił w poście z 10.11, cytuję:
„W pierwszych dniach władza administracyjna znajduje się w rękach radzieckiej Komendy Wojskowej. Funkcję jej komendanta pełni major Armii Radzieckiej, tow. Koryszew”
Cytat z publikacji „Dorobek powiatu grajewskiego w 25-leciu PRL”, Grajewo 1969, s. 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudzin!

Nadal widzę, że NIE POTRAFISZ CZYTAĆ! A OTO NAJNOWSZY TEGO PRZYKŁAD. W swoim poprzednim poście napisałem WYRAŹNIE: pod podaną przez Ciebie sygnaturą (045/2087/1), znajduje się opracowanie pod podanym przez Ciebie tytułem". Raz jeszcze: OPRACOWANIE! A oto fragment Twojej odpowiedzi: ędę ścigał dr Sychowicza [...] gdyż on jest autorem tego rozdziału, w którym w przypisach powołał się na tę sygnaturę i dokumenty". OPRACOWANIE a DOKUMENTY - różnica kolosalna. Zarówno dla mnie, jak i każdego szanującego się historyka, a dla Ciebie? Tyle na dzień dobry o Twoim warsztacie naukowym" chłopcze... .

Teraz do rzeczy!
1) Piszesz: podaj choć jedno pytanie z wcześniejszej dyskusji, na które nie udzieliłem odpowiedzi".
Proszę bardzo, oto wspomniane pytanie: Czy odróżniasz dokument od publikacji?" (post z 6 listopada br., godz. 20:48).

2) Piszesz: podaj mój post, w którym kręciłem lub mąciłem".
Proszę bardzo, oto przykład kręcenia i mącenia w odpowiedzi na moje pytanie zasadnicze (post z 5 listopada br., godz. 16:47: Dlaczego podajesz nieprawdziwe sygnatury materiałów archiwalnych, wprowadzając tym samym w błąd uczestników forum?").
Post z 5 listopada br., godz. 20:42: mowglyn po co tak nerwowo. Dane, które podałem, zostały zaczerpnięte z publikacji "Grajewo w XX w. wydanej w 2005 r., której byłem współautorem (odpowiadałem za okres II RP), okres po II w.św. pisał dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego IPN-u i to on podał takie sygnatury. Jeżeli jednak są one niewłaściwe, to podaj prawidłowe".
Pozostałe przykłady kręcenia i mącenia w odpowiedzi na moje pytania to posty z: 5 listopada br., godz. 23:19; 9 listopada br., godz. 22:46; 10 listopada br., godz. 08:06.
Pierwsza rzeczowa, choć całkowicie błędna, odpowiedź pochodzi dopiero z 13 listopada br. z godz. 14:38!!!

Tyle jeżeli chodzi o odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania. Nie kwestionuję faktu, że komendantem wojennym Grajewa był mjr Koryszew. Dziwi mnie tylko sytuacja dlaczego skoro informacja o nim pochodzi z książki Dorobek powiatu grajewskiego w 25-leciu PRL" (Grajewo 1969), jako jej źródło podane jest opracowanie znajdujące się w zasobie archiwalnym IPN pt. Daty wyzwolenia miast powiatowych oraz okoliczności powstania pierwszych jednostek SB i MO na terenie woj. białostockiego" (sygnatura 045/2087/1)???

Bez pozdra!

PS. Piszesz: sprawę sygnatury udało się wyjaśnić (zwykły czeski błąd)". Ufff, gładko" Ci to poszło... . No, jestem tylko ciekaw jak wyjaśnisz fakt, że w podanym opracowaniu nie pada ani razu nazwisko mjr. Koryszewa? To też będzie zwykły czeski błąd"? :D

PS. 2) Oczekuję konkretnej odpowiedzi, a nie dalszego mącenia, kręcenia i sięgania po inwektywy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc - żmudnie ale posuwamy się do przodu. Myślę, że już niedługo będziemy mogli skonfrontować nasze wiadomości z archiwami postsowieckimi.
Musimy przecież wiedzieć komu podziękować. dlatego też proszę milośników swoich małych ojczyzn" - zajrzyjcie do monografii historycznych swoich miejscowości. Wychodzą też przy okazji ciekawostki. Jak na przykład w Legnicy - o czy niebawem.
Dzięki i pozdrawiam.
Wieslaw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc - żmudnie ale posuwamy się do przodu. Myślę, że już niedługo będziemy mogli skonfrontować nasze wiadomości z archiwami postsowieckimi.
Musimy przecież wiedzieć komu podziękować. dlatego też proszę milośników swoich małych ojczyzn" - zajrzyjcie do monografii historycznych swoich miejscowości. Wychodzą też przy okazji ciekawostki. Jak na przykład w Legnicy - o czy niebawem.
Dzięki i pozdrawiam.
Wieslaw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przykład szumu informacyjnego. a rzecz dotyczy sytuacji z połowy lat 40-tych XX wieku - 60 lat temu!!!
Jedno miasto - Powazna monografia miasta; ciekawa popularno-dokumentalna opowieść i dwa wspomnienia pionierów:
Legnica
- gen. Mjr Georgij Żukow, („d-ca 214 DP 1 FU, która zajęła miasto”) [Legnica, Zarys…s. 606]
- mjr Smirnow – [Kondusza, Mała Moskwa, s.25]
- 25 kwietnia „ …w wojennej kom miasta Lignica przeprowadzono rozmowę z komendantem wojennym ppłk Makarowym i zastępcą mjr. Nikiforowem” – [Kowalak, Pierwsze dni/ Akt przyjazdu]
- mjr Woronow - [Taki był początek-M. Nowak, s. 55 –„ znacznej pomocy udzielał nam radziecki komendant Legnicy mjr Woronow…”]
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Barczewo, woj. warmińsko-mazurskie
komendantem wojennym Armii Czerwonej. Do 3 czerwca 1945 roku był mjr Iwan Troicki. Siedzibą był budynek przy dzisiejszej ulicy Armii Krajowej 1. W poszukiwaniach nie natrafiłem na zastępce. Komendant miał pod jurysdykcja miasto i teren gminy za wyjatkiem więzienia.
Jeśli są jakies dodatkowe informacje, na temat Barczewa proszę sie podzielic ze mną. Tak czy owak proszę o odpis. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie