Skocz do zawartości

W finlandii dzisiaj padalo....


PATRON

Rekomendowane odpowiedzi

Foteca- obsługa była z 14 DAK a armaty przyszły w sierpniu z magazynów.
Pozostałe 2 obsługi które zostały w 2 MPSie zostały przeszkolone przez wydelegowanego oficera z 11 DAK

Zdjęcia do porównania by wyjaśniły sprawę jakim modelem [02 czy 02/26] była armata na Westerplatte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 weeks later...
Wreszcie zagadka (dla mnie) sie rozwiazala. Wypowiadajac sie na temate relacji niejakiego p Wrobla, Eugeniusz Grabowski (dca dziala na Westerplatte) pisze niedwuznacznie: Sprzetem do naszej dyspozycji byla armata wzor 02 o kalibrze lufy 76mm typu rosyjskiego, bez zadnych przerobek tak ze podzialka na celowniku byla w calach (w DAK-u mielismy takie same armaty wz. 02/26 tj. koszulkowana w r. 26 przez co kaliber zmniejszony zostal do 75mm., a podzialka w celowniku przerobiona na metry)....".

Biorac do kupy partie z ktorej dzialo pochodzilo, zdjecia zaladowania na S-X oraz powyzsza relacje, dla mnie to zupelnie przekonywujace ze armata na Westerplatte to byl Rosyjski oryginal, 3-calowy.

NAJWAZNIEJESZE ZE ARMATA KTORA ZAKUPIL WACHMISTRZ TO DOKLADNIE TAKA JAKA POWINNA BYC :) :) !!!! NIC NIE ZMIENIAC!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze chce to widziec ale jezeli to polskie malowanie to chyba widac na nim kamuflaz. Rozwiazaloby to dluga dyskusje ktora kiedys byla na tym (czy moze na Bolasowym - oj ta skleroza) forum. Na typowo finskie to mi to malowanie nie wyglada, lecz ten biedny Boforsik taki zmaltretowany ze trudno powiedziec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram sie (bo to glupio :) ) bo oczywiscie 'na zywo' tego nie widzialem ale mnie po prostu ciekawi:

a) czym sie rozni rura (sadze ze chodzi tu o lufe) polska od finskiej?
b) to samo pytanie odnosnie zawieszenia. Dyszli kol na fotkach nie widac ale opona mi wyglada na typowa polska Stomil a nie taka jak widzialem na fotkach dzial 100% finskich/szwedzkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorystyki to spodziewalem sie po 'Finie' bardziej wyraznych plam, jasniejszego odcienia zoltego i zielonego oraz kamuflazu tylko na stronie zewnetrznej tarczy. Tutaj jeszcze mniej sie upieram bo na zdjeciu zawsze kolory wychodza inaczej, farba jest mocno zmaltretowana a i armat finskich tez znowu nie widzialem na setki.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Bóg pozwoli to w najbliższą sobotę na Westerplatte, w przeddzień Święta Niepodległości, o godz. 1200 nastąpi prezentacja naszej Putiłówki :) Na razie jest jeszcze w drodze (morskiej). Żeby jej się w podróży nie nudziło, a i potem na Westerplatte, to ma małego towarzysza: Boforsa wz. 36.
Oprawę historyczną zapewnią niezawodni jak zawsze rekonstrukorzy z SGRH LOW i SRH Marienburg. Zapraszamy!

PS. Akcja, żeby udało się za jednym zamachem sprowadzić dwie armaty, zdążyć ze wszystkim w kilka godzin, załadować armaty w dwóch różnych miejscach w Finlandii i zdążyć na statek, godna byłaby reportażu.

Jeszcze parę godzin temu wchodziły w grę opcje, że na Westerplatte pojawią się:
a. dwie armaty,
b. jedna armata,
c. nie będzie żadnej armaty.
Opcji czwartej, że przypłyną trzy armaty nie braliśmy pod uwagę, choć coś tam się na horyzoncie klarowało...
Na szczęście realizujemy punkt a). No oczywiście może się jeszcze objawić sztorm znikąd i pokrzyżować plany, ale bądźmy dobrej myśli :) Pozdrawiam. wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr Pomsee, niestety-stety: słidisz :)

A obok pierwsza odsłona naszego Boforsa. Foto jeszcze zrobione na naczepie. Dziś w nocy przypłynęły, sprzyjała dobra pogoda :)
Celownik Zeissa zdjęty, jest już w renowacji i konserwacji.
Pozdrawiam i zapraszam w sobotę godz. 1200, Westerplatte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) A oto odsłona druga. Trzecia będzie już jutro na żywo :)

Od godz. 1100 do godz. 1400 relację na żywo będzie prowadzić Radio Gdańsk (103.7 MHz). Kto nie jest w zasięgu, to będzie mógł relacji posłuchać via internet na stronie www Radia Gdańsk. Pozdrawiam! wachmistrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część artylerii Składnicy już jest na Westerplatte :) Brakuje jeszcze tylko drugiego Boforsa i czterech moździerzy.

Sorki nie mam fotek z dzisiejszej uroczystości, może ktoś załączy kto był i robił fotki.

A jutro (11.11) na Westerplatte przed południem tylko (lub aż) SRH Marienburg.
Nasz Bofors z SGRH LOW weźmie bowiem udział w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości (Putiłówka w garażu) :)
Zapraszamy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wachmistrz, chciałbym Wam pogratulować i podziękować za to, co zrobiliście dla wszystkich pasjonatów historii (i nie tylko) w tym kraju. Te działa są naprawdę piękne, nigdy w życiu, przez myśl by mi nie przyszło, że będę mógł kiedyś, zaprezentować mojemu synowi, uzbrojenie, jakie było wykorzystywane przez obrońców Westerplatte.
Dzięki Wam sen się ziścił!!!

P.S Wachmistrz, dla takich chwil warto żyć!
Pozdrawiam
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie