Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam
Poszukuję materiałów na temat pontonów używanych przez pionierów w Wojsku Polskim, zwłaszcza fotek. Chodzi mi o brezentowe (podgumowane) pontony z podłoga układaną z desek.
  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano
Nie chodzi mi o pontony do budowy mostów i duzych przepraw. Tym się zasadniczo zajmowali saperzy. Zresztą pontony mostowe" ze wspomnianego wątku wyglądały zupełnie inaczej (były tez z inncyh materiałów), no i miały zdecydowanie większą wyporność.
Napisano
KBP czyli chodzi ci nie o pontony lecz lodzie brezentowe? W WP byly trzy typy: T35 i (o ile pamiec nie myli T60 i T80). Fotki na razie sknerze bo potrzebuje do publikacji ale daj znac na priva jezeli interesujja Ciebie rysunki (zwymiarowane) z instrukcji. Byl to zreszta sprzet nie tyle pionierow co saperow (chociaz pewne ilosci lodzi T35 mialy szwadrony pionierow kawalerii). Fotki Leszka (swietne zreszta) to jeszcze cos innego - to kladka workowa wz 29 ktora byla stawiana na (jak nazwa wskazuje :) ) workach brezentowych wypchanych sloma. To wlasnie typowy sprzet plutonow pionierow w pulkach piechoty.
Napisano
Z nazewnictwem mogłem się pomylić. W kazdym razie z tego co wiem to pod względem konstrukcji był to ponton z drewnianą podłogą. Jestem może laikiem, ale dla mnie łódź" ma konstrukcje całkowicie sztywną (drewnianą, metalową itp.)
Gdzieś wyczytałem, że były dwie wersje stosowane przez pionierów (być moze takze przez saperów): mniejszy typ dwuosobowy (+ sprzęt) o nosności 450 kg, oraz drugi , większy, bodajże 4-6 osobowy (o ile pamiętam).
Napisano
Krzysztofie a nie czasami kładka typu P" wz.28 - chodzi mi o ta z tymi workami na słomę, ciekawa jest kładka pierwsza już parę razy zia sie spotkałem ale nie moge znaleść nigdzie opisu- wydaje sie ze jest to szeroko zbita rama drewniana.

Mógłbyś mi przesłać te materiały tych kładek chyba, że pochodzą z podręcznika podoficera- bo te akurat mam.

Mikołaj
Napisano
Moze byc wz 28. Do roku ok 1934-5 zmieniano wz przy najmniejszej zmianie materialu (np drut w telefonie!). Pozniej przeginano pale w odrotna strone i dlatego taczanka telefoniczna wz 36 jest 36 a nie 37 bo miala ta sama rame co taczanka ckm wz 36. Niestety nie mam instrukcji jako takiej do kladki ale moze cos byc w podrecznikach oficerskich.
Napisano
Kladka na pierwszym planie na zdjeciu Nr 1 jest o tyle ciekawa ze wyglada na zbudowana z materialow podrecznych, galezi, beczek etc. Super fotki!

Wracajac do fotki Leszka z 18/6 (17.59), sama kladka oczywiscie z materialu P-29 ale jednak osadzona na lodziach brezentowych T-35. Errare humanum est.
Napisano
Trudno byc na 100% pewien bo przy fotografii czarno-bialej cienie plataja rozne figle. Porownujac ze zdjeciami gdzie sa na pewno lodzie T-35 ogolny wyglad przypomina predzej lodzie niz worki (chociazby stopien zanurzenia). Oczywiscie do pewnego stopnia to zalezy od czasu bo worki sobie powolutku tonely raczej niz plywaly. Stopien zanurzenia zalezal od tego jak dlugo kladka byla w uzyciu gdy zrobiono zdjecie.
Napisano
Dzięki za projekt instrukcji Gebhardt, napewno nam się przyda przy rekonstrukcji. Nie wiesz może w jakiej kolorystyce były łodzie T-35 ? Zielone ?
Napisano
Dodam, że pilnie poszukuję warunków technicznych łodzi brezentowych T 35, a także wyposażenia tej łodzi tj. wioseł, torby naprawczej i jej składników.
Materiałów tych potrzebuję w celu odtworzenia - jak najdokładnieszego - łodzi T35 dla celów rekonstrukcyjnych, w ramach GRH Pionierów 40 PP Dzieci Lwowskich".
Niestety w internetowym indeksie pozycji CBW (nota male nieczynnej do sierpnia) nie ma interesującej mnie pozycji.
Wszelkie pozyteczne informacje nie pozostaną bez wyrazów wdzięczności.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie