Skocz do zawartości

CHOSZCZNO (niem. Arnswalde) 1945


Kitty Webster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy dysponuje ktorys z Sz. Panow Kolegow informacjami na temat przebiegu walk miasto Choszczno (niemiecka nazwa - Arnswalde), w woj. Zach-Pom.? Jakie jednostki niemieckie bronily tego miasta, a jakie radzieckie je zdobywaly? Za wszelkie odpowiedzi na w. wy. pytania z gory bardzo dziekuje. Pozdrawiam. Kitty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiuj dokładnie te wątki:
http://forum.panzer-archiv.de/viewtopic.php?t=2937
http://forum.panzer-archiv.de/viewtopic.php?t=2076
http://forum.panzer-archiv.de/viewtopic.php?t=3133
http://forum.panzer-archiv.de/viewtopic.php?t=2528

z pewnością znajdziesz tam coś ciekawego na temat Choszczna i okolic :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. pomsee i XANTOS - przy fragmecie tego sredniowiecznego muru obronnego przy ul. 22 lipca wlasnie w latach 80 mieszkancy natkneli sie na ogrom fantow zakopanych jeszcze za niemca. Moj ojciec wtedy znalazl srebna szkatulke, i pare innych rzeczy, z ktorych do dzisiaj przetrwal jedynie kieliszek://. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takiej wiedzy nie pamiętam. Firma w której pracuję wykonywała tam kanalizację i kierownik tamtejszej budowy mówił mi o tym co wyciągali z ziemi. Twierdził że często trafiali na amunicje i pordzewiałą broń. Kilkanaście razy koparka wygrzebała też szkielety w resztkach mundurów, a nawet jakąś większą mogiłę z kilkoma ciałami.
Jeśli temat Cię interesuje, to po długim weekendzie jak mi się napatoczy, to go przepytam na tą okoliczność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.choszczno.biz/readart8

Udział w obronie Choszczna części 503. Schwere SS-Panzer Abteilung.


Jest też ciekawy artykuł (liczy kilkanaście stron) w Stargardiach" Tom II Okruchy wojenne" Jerzego Tatonia. Próba odtworzenia działań bojowych wojsk niemieckich na ziemi stargardzkiej na przełomie lutego i marca 1945 r. Opis działań w ramach akcji Sonnewende. Opisuje walki nie w samym Choszcznie, ale m.in. Pakość, Bonin, Piaseczenik, Radeczewo, Krępcewo, Rzeplino i inne. Wszystko to bliższa lub dalsza okolica Choszczna.
Artykuł znalazłem kiedyś w necie, ale nie pamiętam na jakiej stronie
Zainteresowanym mogę wysłać pocztą.
Pozdrawiam z Choszczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja tam o zadnym samolocie z kanału nie slyszalem i znajac te kanały to jakos nie bardz chce mi sie wierzyc aby mogłon tam sie znajdowac. Natomiast co do czołgu to czasem sie slyszy ze niby podobno jest, ale tez raczej sceptycznie do tego podchodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Rowniez bym prosil o ten artykul - kelly@op.pl
Co do tego czolgu.. Czolg jest, moj ojciec jest pletwonurkiem (moze ktos z Choszczna bedzie kojarzyc - w latach 90` na tzw. Plazy Wojskowej" byl klub, gdzie wypozyczano sprzet i on wlasnie tam nalezal) w kazym badz razie nurkowal w jeziorze i rzeczywiscie natknol sie na czolg, niestety nie byl/i nie jest w stanie powiedziec co to dokladnie za czolg:/ w kazym razie jest jeszcze zatapiony ponton saperski. Jakies 4/5 lat temu bedac w Choszcznie, zagadalem do ratownika na miejskiej plazy odnosnie czolgu, powiedzial ze otakowym slyszal i podobno go szukali ale nie znalezli gdyz jak sadza zapadl sie w mul, i to wlasnie on powiedzial mi o tym samolocie ktory wyciagneli z pierwszego kanalu i pocieli na zlom. Poza tym Klukom jest dosc interesujacym jeziorem, zdaje sie ze wyciagneli z niego rozniez poniemiecka figurke Matki Boskiej (stoi zdaje sie w parku kolo plazy wojskowej - ma ktos jakies info o tej akcji?). Tyle z mojej strony. Pozdrawiam. Kitty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak takie rzeczy jak lotki od granatów moździerzowych walały się po parku koło bibloteki, kiedyś też byłem świadkiem wykopania w tym samym parku kilku szkieletów zapewne niemieckich żołnierzy... Puchy do masek były wyciągane z jeziora i wiele podobnych znalezisk. Wracam jednak do betonowych bunkrów w lasach przy choszcznie. Czy nikt się z nimi nie zetknął? Zresztą słowo unkier" to za dużo powiedziane bowiem to co widziałem to były jakieś rozwaliska betonowe a jedno z nich miało wejście pod ziemię.
7tp można Cię prosić o skan artykułu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłane.

O tej operacji - Sonnenwende wspomina też w swoich wspomnieniach Leon Degrelle Front wschodni 1941-1945". Nie jest tego dużo, ale zawsze coś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzacz w tym, że nie pamiętam. Dawno już wyprowadziłem się z Choszczna i cały czas prześladuje" mnie widok betonowych ruin w dolince z dużym podłóżnym ciemnym otoworem jakby zejście do podziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie