Skocz do zawartości

Polskie miny ppanc 1939


Gość iancurtis

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 220
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Miszka dzieki za foty
Moglbys jeszcze napisac co pisze na tej podłuznej pieczatce ?
Widze ładnego orła z nabitymi literkami...
cos mi sie zdaje jednak ze ta skrzynie nie jest po minach. A bardziej jest zwiazana z jednostkami łacznosci! Byc moze na zapasowe szpule z kablem tel.
Skrzynka nie taka nie mogłaby słuzyc do przenoszenia min! Moim zdaniem miny były przenoszone w mniejszych skrzyniach. Mozna by sie powołać chociazby na armie niemiecka gdzie ta ładowała swoje miny do małych skrzynek mieszczacych max 3 miny, a dokłandiej miny typu s-mine (s35). Wieksze skoncentrowanie min w jednym miejscu przy niebezpiecznych sytuacjach mogło by spowodowac duze buum. Moze i sie myle ale ten orzełek mi podpada. Swoja droga fajna skrzynka.Przydała by sie do mojej kolekcji ;-)
Pozdro Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,po dwóch stronach.
Co do samych min,każda ma szerszą podstawę (mylę się?).Ciekawe są odciski (jakby właśnie podstaw) na wewnętrznych czołach skrzyni (fotka NR.7).Gdyby to były miny to czy zapalnik mógł być z dołu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 95% nie jest pudelko do min. Dlatego ze
a) Miny nialy inny ksztalt tzn z jednej strony bylo plaskie denko, z drugiej rozetka zeberek wzmacniajacych. Gdyby opieraly sie wewnetrzne strony rozebranych czerepow, to nie byloby odcisku srodkowego.
b) Miny przewozono jako same korpusy. Dopiero przed minowaniem wkladano do nich odpowiednia ilosc materialu wybuchowego w kostkach 200g. Potym przenoszono w pudelkach drewnianych z raczka a 10 min. Zapalnik wsuwano dopiero przed samym polozeniem miny albo juz po polozeniu przed zasypaniem.

Musze to jeszcze porownac z rysunkami ale to moze byc jedno z pudelek zestawu do budowania linii teletechnicznych polstalych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz zewnetrznie bardzo podobna do skrzyni B z zestawu do budowy linii polstalych (skrzynka na narzedzia) slady po wyposazeniu wewnetrznym sugeruja ze to jednak skrzynia na bebny do kabla z zalozenia a nie przerobka. Ale i tak przeciez bardzo ciekawe wyposazenie bo odkrywa rabek tajemnicy transportu tych bebnow.

Zapomnialem dodac ze dolne i wierzchnie polowy korpusow do min transportowano wlozone jedna w druga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieciwa,podaj mi dokładnie jakie chcesz mieć wymiary.
marek123,pewne z pieczątki są trzy słowa: zakłady stolarskie i żywiec.Nad resztą muszę popracować.A właśnie,zna ktoś patent na wyciągnięcie" pieczątki?

Gebhardt,czyli to nie na miny?Pospieszyłem się z diagnozą,chaliera:(.A wiesz może jeszcze co oznacza 2 na stemplu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie