Jump to content

23 pułk Ułanów Grodzieńskich


Recommended Posts

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

23 Pułk Ułanów Grodzieńskich - Postawy

Barwy pułku: proporczyk pomarańczowo-biały z wąskim paskiem biało-pomarańczowym pośrodku. Czapki rogatywki, otok pomarańczowy.

Zorganizował się w listopadzie 1918 r. początkowo jako szwadron, w 1921 dołączono do niego dywizjon strzelców konnych i 211 Pułk Ułanów. W pułku służyło wielu prawosławnych Białorusinów i część żurawiejek spiewano po białorusku: W boju kriepkij, w miru sławnyj, Dwadcat' trietij - prawosławnyj". Stacjonował w Postawach (szwadron zapasowy w Grodnie).

W 1939 brał udział w bitwie pod Piotrkowem, nad środkową Wisłą, został rozbity pod Maciejowicami (8-9 IX). Odcięty od macierzystej Wileńskiej Brygady Kawalerii rozpoczął działania partyzanckie w Górach Świętokrzyskich.

W partyzantce AK odtworzony na Nowogrodczyźnie dywizjon konny pułku walczył w Puszczy nalibockiej, Kampinosie, na Św. Krzyżu i w Opoczyńskim. Natomiast przy 6 Brygadzie Wileńskiej odtworzony został pluton konny pułku.

Święto pułkowe - 1 czerwca (rocznica oficjalnego powstania pułku w 1921 r.).
Dwie tablice pamiątkowe w W-wie - na Długiej i na Chłodnej w Kościele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 1 month later...
Na pewno jest zdjęcie dziadka w mundurze. Czy jeszcze jakieś zdjęcia z wojska - muszę sprawdzić w rodzinnych albumach... Najcenniejszymi pamiątkami odzinnymi" są: oryginalny patent oficerski, ostrogi, plecak ze stemplem pułku (te dwie ostanie rzeczy są chyba zdeponowane w jednym z lokalnych muzeów...)
Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Pułk ten był jednym z bodajże dwóch pułków kawalerii (obok 7. psk i - częściowo - 26. puł), który doczekał się w okresie międzywojennym nowoczesnych koszar, zbudowanych od początku do końca przez Departament Budownictwa MSWojsk.

Kiedy parę lat temu zaczął działać serwis Google Maps, koło Postaw widoczny był ów kompleks koszarowy. Jakiś czas temu ze zdumieniem stwierdziłem jednak, że chyba go rozebrano... :-O
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Witam
A może macie jakieś informacje na temat sztandaru tego pułku, czy przetrwał on działania wojenne?
Z tego czego się doczytałem to pułk został w nocy z 9 na 10 września zaatakowany w okolicy Przysuchy przez oddział piechoty 46 DP. Dowódca wydał rozkaz zniszczenia ciężkiego sprzętu i przebijania się małymi grupkami w rejon Św. Katarzyny.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Witam serdecznie!
Czy ktoś z Was ma jakieś wiadomości o losach szwadronu zapasowego tego pułku (pod dowództwem rotmistrza Bernarda Romanowskiego), który prawdopodobnie został w Grodnie 1.IX.1939 roku, a 18.IX. tegoż roku bronił go prawdopodobnie przed Sowietami. Interesuje mnie w szczególności skład kadry oficerskiej tego szwadronu (i losy podporucznika Stanisława Bobiatyńskiego).
będę bardzo wdzięczny
pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś jest zainteresowany 23 Pułkiem Ułanów Grodzieńskich to mam ciekawe wspomnienia młodego wówczas chłopaka mieszkańca wsi Bedlno. Jako przewodnik przeprowadzał oddziały kawalerii, które wracały spod Przedborza lasami w stronę Przysuchy. Podajcie adres to prześlę wam tekst.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information