Jump to content

dj23997

Forum members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by dj23997

 1. Chciałbym jeszcze nawiązać do szlaku bojowego 23 PU. Dość często powtarzana jest błędna informacja, że 23 PU został rozbity pod Maciejowicami z 8 na 9 września. Z tego co wiem w tych dniach okrążony został on w lasach przysuskich. W skrócie: 1.09-pułk znajduje się na stanowiskach w lasach koło Piotrkowa. 5.09-na stanowiskach w lesie Lubień. 5.09-na osobisty rozkaz dowódcy armii wraz z 2 baterią 3 dak wyrusza w rejon Przedborza. 6.09 po południu dociera do lasów koło Przedborza. Miasto zajęte jest już przez Niemców. Dowódca pułku planuje zdobyć je szturmem. Jednak nadchodzi rozkaz powrotu do b
 2. Dzięki za informacje. Podsumowując na południe kilka kilometrów od Końskich płynie Czarna, od północy Drzewiczka. Stawiam więc na Drzewiczkę, bo 23 próbował wydostać się z okrążenia w lasach przysuskich. Tylko ten sztandar trochę mnie zastanawia. Musiał spłonąć na początku kampanii wrześniowej. Tylko dlaczego daleko na zachód od pozycji Wileńskiej Bk w lesie Lubień.(tylko jedną miejscowość o nazwie Rząsawa znalazłem-na południe od Bełchatowa).
 3. Odnośnie sztandaru. Czy ktoś konkretnie wie, w jakiej miejscowości spłonął? Bo ostatnio słyszałem pogłoskę, że jakiś drzewiec od sztandaru był w posiadaniu pewnego rolnika-wieszano na nim pościel. Muszę najpierw sprawę zbadać, żeby nie wszczynać fałszywego alarmu. Ten sam człowiek twierdzi, że jest w posiadaniu jakiejś szabli. Może uda mi się pstryknąć zdjęcie. O ile nie są to przedmioty z czasów I Wojny Światowej to wszystko wskazuje na 23 Pułk Ułanów.
 4. Witam wszystkich. Posiadam ciekawy artykuł na temat szarży 1 szwadronu tatarskiego, wykonanego we wrześniu 1939 roku. O zdarzeniu tym opowiedział autorowi artykułu niedługo przed śmiercią dowódca szwadronu rotmistrz Jeljaszewicz. Wynika z tekstu, że szwadron podczas ataku naciął szablami dwa kosze uszu żołnierzy niemieckich. Ile w tym prawdy nie wiem. Może ktoś coś słyszał na ten temat?
 5. Odnośnie walk 23 Pułku Ułanów. W lasach przysuskich żołnierze pułku walczyli najprawdopodobniej z oddziałami 46 DP, jak również mogli walczyć z jakimiś pododdziałami 1 dywizji lekkiej. 9 września drogą Końskie - Przysucha przemieszczały się kolumny właśnie 46 DP. Żołnierze 23 Pułku Ułanów stoczyli z nimi walkę o wyjście z okrążenia.
 6. Jeśli ktoś jest zainteresowany 23 Pułkiem Ułanów Grodzieńskich to mam ciekawe wspomnienia młodego wówczas chłopaka mieszkańca wsi Bedlno. Jako przewodnik przeprowadzał oddziały kawalerii, które wracały spod Przedborza lasami w stronę Przysuchy. Podajcie adres to prześlę wam tekst.
×
×
 • Create New...

Important Information