Skocz do zawartości

niemieckie lotniska....


Gość wicek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam! Mam pewne wyjaśnienia odnośnie lotnisk (nie tylko niemieckich). Lezanie? czy Lezany - właściwa nazwa ŁĘŻANY - niedaleko Krosna. Lublin? Radawiec? - Radawiec raczej nie, bo to lotnisko powstało w drugiej połowie lat 50-tych (w okresie kampanii wrześniowej teren (ale nie lotnisko jako takie) wykorzystywany był jako lotnisko POLOWE przez nasze samoloty. Jeśli chodzi o Lublin to w 1939 istniało w obecnej dzielnicy mieszkaniowej BRONOWICE lotnisko fabryczne Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Międzyrzec Podl. to z całą pewnością nie Krzewica, leżąca w połowie drogi między Białą Podl., a Siedlcami. A propos Biała Podl. to w 1939 było lotnisko fabryczne Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Lotnisko w Radzyniu Podl. to MARYNIN. Jakieś pomieszanie z lotniskiem UDETFELD - wg. mojej wiedzy tak nazywało się lotnisko w Mierzęcicach k/Katowic (obecnie Pyrzowice). Dalej: Starżawa? Hureczko-Hurko? - to lotnisko położone było k/Przemyśla. Nic natomiast nie wiem, że k/Przemyśla było lotnisko Stubno. Terespol to z całą pewnością lotnisko MAŁASZEWICZE (baza bombowych Łosi"). Lotnisko TURBIA to właściwie lotnisko Stalowej Woli. Lotnisko wileńskie (Wilno) to PORUBANEK. Błąd w polskiej nazwie lotniska Strebielin = Strzebielin GD, poprawnie STRZEBIELINO (ale to było szybowisko, a nie lotnisko). To tyle spostrzeżeń. Mam natomiast prośbę o wiadomości na temat lotniska ŚWIDNIK (na wschód od Lublina), które powstało w 1938r. jako baza Cywilnej Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Śmigłego-Rydza (osobiście dokonał jej otwarcia). Po wybuchu wojny (zniszczone, odbudowane przez Niemców) na świdnickim lotnisku stacjonował pułk bombowy (Kampgeschwader 54 Totenkopf")wyposażony w samoloty Ju-88 A-5, które uczestniczyły w 1941 w ataku na ZSRR. Brak mi informacji co dalej działo się na tym lotnisku (kiedy Niemcy przebazowali na lotniska na Ukrainie, aż do drugiej połowy lat 50-tych. Będę wdzięczny za wiadomości. Senior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Errata:

Köslin.....?.....Koszalin. Czy chodzi o Zegrze Pom.?


Przed 1950 nie istniało lotnisko w Zegrzu Pomorskim. Jest to inwestycja powojenna.
Natomiast od 1905 istniało na terenie miasta Koszalina lotnisko - obecne tereny zajmują różne zakłady przy ul. Przemysłowej. Czynne było do lat 55-60 jako trawiasty pas startowy.
Miasto Koszalin w latach 1916-1925 starało się o uruchomienie stałych połączeń lotniczych pasażerskich z Berlinem, nie udało im się, linię połączono ze Słupskiem, natomiast na lotnisku lądowały samoloty pocztowe i transportowe, oraz prywatne. Brak danych czy w czasie wojny było wykorzystywane, prawdopodobnie chyba tylko jako pas awaryjny dla innych lotnisk znajdujących się w okolicy.
Co ciekawsze, w pobliżu lotniska znajdowała się szkoła lotnicza i fabryka samolotów (1909 - 1918) zlikwidowane w następstwie podpisania Traktatów Wersalskich i rozbrojenia Niemiec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj krysia
Tak to prawda - tylko nie lotniska a chodniki i place i nie kolo Warszawy ale w większości miast w Polsce - nie w czasie wojny ale nawet grubo po niej bo w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku - i nie przez niemców ale przez naszych rodaków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwabud
Moze to chodzi o Unieście? Calkiem blisko wiec moze podpieli pod Koszalin ?
A jak brzmiala nazwa Zegrza Pom. w nazewnictwie niemieckim ?

Tu jest sporo błędów. Tak samo było z Bagiczem i Kołobrzegiem - wystepuje dwa razy choć chodzi o jedno miejsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zegrze Pomorskie to Seeger
Unieście to Nest

Unieście ciężko nazwać jednoznacznie lotniskiem, pasa dla zwykłych samolotów nie mieli. Tam lądowały tylko wodnopłatowce na tafli jeziora Jamno.

Najbliższe pasy lotnicze dla zwykłych maszyn to właśnie Koszalin i Bagicz. Co do Bagicza to wiadomo że było lotniskiem wojskowym, zaś co do Koszalina to na 100% lotnisko pocztowe i transportowe, oraz jako pas próbny dla istniejącej na początku wieku fabryki samolotów.
Czy było wykorzystywane militarnie ? Brak danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym spisie figuruje tez kilka szybowcowych lotnisk. Czy wokoło Koszalina nie bylo jakieś?
Jesli nie to pewnie chodzi o to w/w polowe.

Ps: zauważ ze zarówno jak i Kamp i Nest są na liście choć to są lotniska dla wodnopłatów.
Ps2: W Kamp byl dodatkowo pas trawiasty ale podpiął go ktoś pod Deep (ze złymi współrzędnymi)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Widziałem książkę wydaną niedawno w Niemczech - traktującą o lotniskach na ziemiach niemieckich istniejących podczas II wojny. Książka dotyczy ziem wtedy niemieckich - więc obejmuje sporą część Polski. Są tam wymienione zarówno lotniska stałe" jak i polowe. Utrudniona jest niestety dokładna lokalizacja.
Pozdr.
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Witam, czy istnieją jakieś informacje na temat lotniska w Starej Kamienicy (Alt Kemnitz) koło Jeleniej Góry? Szczególnie interesuje mnie kiedy to lotnisko powstało. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubi
Odnośnie lotnisk koło Szczecina to Alt Damm to jest Dąbie (obecne lotnisko aeroklubu) a Stettin-Kreckow to lotnisko które było koło podmiejskiej wsi Kreckow(obecna nazwa Krzekowo - dzielnica Szczecina z osiedlem przy ulicach Szafera i Zawadzkiego - lotnisko znajdowało się na terenie tego osiedla i częściowo obecnego terenu poligonowego przylegającego do osiedla)
PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam
Möckendorf.....N50 31 35 E17 18 35.....Korzekwice OP
Ma ktoś jakieś info na temat tego lotniska ???
Czy aby na 100% takie istniało ?
W promieniu 10 km są dwa inne lotniska czyli Stary Grodków i Radzikowice lecz nigdy nie słyszałem o Korzękwicach
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Chciałbym zaprosić kolegów na stronę Świdnik na kartach historii". Jednym z poruszanych tam tematów jest lotnisko w Świdniku, przedwojenna szkoła pilotów LOPP i okres okupacji, kiedy to lotnisko było wykorzystywane przez Luftwaffe.

O szkole: http://www.historia.swidnik.net/lotnisko-szkola
O okresie wojny: http://www.historia.swidnik.net/okupacja

Będę wdzięczny za komentarze i merytoryczne poprawki z Waszej strony. Nie aspiruję do tego, aby strona była źródłem naukowym, bo nie jestem historykiem, ale chciałbym aby zawarte tam informacje były jak najbardziej rzetelne.

Dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie lotniska w Turbi. Był tam betonowy, podgrzewany pas, po wojnie rozebrany przez okoliczną ludność. Do tej pory jest w okolicy dużo płotów z mat lotniskowych. W spisie nie znalazłem lotniska w Jeżowem-ok. 30km na północ od Rzeszowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Czy ktos wie cos na temat lotniska polowego w lesie na połnoc od miasteczka Pajęczna w obecnym woj.łodzkim. Teraz jest to teren porosniety mlodym lasem z mokradlami,kilkanascie lat temu mozna bylo znalesc pozostalosci budynku.Mozna tez znalesc leje po bombach przy drodze pmiedzy Pajecznem a Biala Pajeczanska, pozostalosc po dzialaniach wojennych, nie wiem czy w czasie II wojny czy wczesniej. Bardzo prosze o jakiekolwiek informacje.Dzieki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam mam takie pytanie czy ktos wie cos na temat lotniska polowego które znajdowało sie w okolicach Grodkowa a bliżej to dokładnie z połowie drogi miedzy Wierzbnikiem a Polaną , do dnia dzisiejszego jest tam wiele pozostałosci takich jak np. ukryta w ziemi strzelnica i wiele innych

z góry dziekuje za kazda informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wg współrzędnych Glogau.....N51 42 00 E16 07 00.....Głogów LG trudno jest teraz zidentyfikować na Google Earth teren lotniska. Prawdopodobnie był tam trawiasty pas startowy. Obok są współczesne magazyny sprzętu wojskowego. Proszę o bliższe dane. Może zdjęcia. Do jakich celów służyło lotnisko i kto stacjonował?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie