Skocz do zawartości

niemieckie lotniska....


Gość wicek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ohlau.....N50 58 50 E17 14 40.....= Märzdorf, Oława WR
Panowi tutaj też mamy pomyłkę ,Ohlau - to lotnisko było na terenie POD (ogródki działkowe) w Ochli k. Zielonej Góry .
Dokładnie pomiędzy Ochlą a Kiełpinem , do dziś deszcz wypłukuje różne śmieci" w okolicznych laskach i zagajnikach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecej zdjęc lotniska Malbork a dokładnie w Królewie malborskim z okresu wojny na forum- Spotkania,integracja- malbork i okolice". Na foto wynik bombardowania fabryki FW190 znajdujacej sie na lotnisku w malborku przez USAF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witajcie!

jestem autorem serwisu o lotnisku w Radzikowicach. Potrzebuje jeszcze trochę informacji o nim oraz zdjęć obecnego stanu. Z dawnego mam tylko jedno zdjęcie jak wyglądał przed 1945 r. hangar radzikowicki. Jeśli macie informacje i zdjęcia, piszcie w tym temacie bądź wysyłajcie na lotnisko.radzikowice@interia.pl lub na brutu@nysa.info

P.S. Możecie się ze mną kontaktować też przez gg. Numer: 1223572.

Pozdrawiam Kamil Burski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!
Gawlarz pytałeś kiedyś o lotnisko w Goli k.Gostynia.
Z tego, co mi wiadomo od lutego (?) 1945 operował stąd 5 GPLM (17AL) pod dowództwem jednej z gwiazd WWS kpt.W.I.Popkowa (41) 2 BZS na Ła5FN. Chętnie dowiedziałbym się czegoś o wykorzystaniu lotniska przez LW .
Pozdrowienia Kadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w pobliżu Oławy k. Wrocławia rzeczywiście było lotnisko,z którego korzystali po wojnie aż do wycofania z Polski Rosjanie. Cześć żołnierzy jednostki obsługującej lotnisko stacjonowała w poniemieckich koszarach batalionu strzelców w Oławie; na ścianach koszar pozostały malowane emblematy sowieckich wojsk lotniczych /przynajmniej parę lat temu/. W książce Samoloty bombowe września 1939" Glassa,Cieślaka, Gawrycha,Skupiewskiego podany jest fakt stacjonowania w Ohlau /Oławie/ części pułku KG55 Greif", a konkretnie Stab/KG55" wyposażonej w 9 samolotów He 111 P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzikowice to wieś koło Nysy w woj. opolskim.

Jest uwzględniona w spisie tych niemieckich lotnisk:

Neisse.....N50 30 25 E17 17 35.....= Stephansdorf, Nysa-Radzikowice OP

Podaję też adres mojej strony o tym lotnisku: http://www.lotnisko.radzikowice.prv.pl/

Strona jest dość w kiepskim stanie, obecnie robię ją we flashu.

Potrzebuję jeszcze trochę materiałów, ale i tak dużo znazalazłem.

Pozdrawiam,
Kamil Burski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
z tego co słyszałem i wydaje mi sie iz jest to dosć prawdopodobne to lotnisko niemieckie znajdowało sie w Świebodzicach. Ale nie tam gdzie obecnie (to zostało wybudowane dawno po wojnie) Lotnisko niemieckie znajdowalo sie na Wilczej Górze (dzielnica Pełcznicy) . troche ta informacja mnie zdziwiła bo
1. Ukształtowanie terenu jest dziwne jak na lotnisko pochyłe wzgórze.
2. Samoloty musiały by przelatywac nad domami w niedalekim poblizu itp
Ale bliskość zamku Książ :) chyba wyjasnia kilka problemów
Czy ktos z Was moze słyszał o tym niby lotnisku. !
Pozdrawiam Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info Brutu. A więc ja coś na temat tego lotniska mam (choć może i Ty to masz). Otóż dysponuję kserokopią czegoś takiego, co zrobił przed II wojną Oddział II Sztabu Generalnego (wiadomo, czym te Oddział się zajmował :-)). To coś" nosi tytuł: Opis lotnisk niemieckich na wschodzie Rzeszy (znajdujących się na wschód od 13 stopnia długości geograficznej od Greenwich)". Jest to ałącznik nr 8 do L.dz. 22000/II.N.Tj.39" oczywiście z informacją ajne".
Na stronie 81, w rozdziale II Lotniska komunikacyjne" znajduje się informacja:

5. NEISSE
/lotnisko komunikacyjne/

Położenie geogr.: [...]
Położenie: 4 km. na zach. od Neisse; 1 km na płd.wsch. od Stephansdorf
Wysokośc nad poziomem morza - 205 m.
Teren glinisaty, porośnięty trawą.
Hangary: 1.



Pod opisem jest mapka z zaznaczonym obszarem, gdzie jest lotnisko.


Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam skanera nie mam (znaczy mam, ale skaner kaputt :-)), więc poproszę kolegę i może jutro znajdziesz skan w skrzynce meilowej.

Pozdrawiam
Leuthen

PS Oryginał wspomnianego opracowania II Oddziału Sztabu Głównego WP jest w Londynie w Instytucie Polskim i Muzeum im.Sikorskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Może tu wreszcie ktoś mi pomoże?Szukam wszelkich informacji na temat lotniska poniemieckiego w Nowym Glinniku k.Tomaszowa Maz.W tej chwili stacjonuje tu 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.Wiem na pewno,że lotnisko zajmowane było przez sovietów walką.Poza tym w pobliskiej wsi Henryków między domami stały pod siatkami maskującymi wszelkie typy samolotów.Wiem więcej ale nie chce się rozpisywać.Chodzi mi o jednostki LW tutaj stacjonujące i wogóle wszelkie info o tym lotnisku z tamtego okresu.Za wszelkie wiadomości z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Może to troszeczkę nie na temat, ale na liście lotnisk podane jest lotnisko we wsi Krzewica (istniało) oraz lotnisko w Międzyrzecu (Podlaskim) z adnotacją, że jest to być może lotnisko w Krzewicy. Otórz są to dwa różne lotniska. Lotnisko w Krzewicy było używane przez wojsko. Natomiast lotnisko w Międzyrzecu Podlaskim było prywatne. Należało do hr. Potockiego i położone było w pobliżu pałacu Potockich w MP. Hrabia posiadał samolot (choć nie miał samochodu;) i nieraz z niego, korzystał do momentu katastrofy lotniczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kogoś zainteresuje to pod Strzelinem 30 km od Wrocławia za miejscowością Gęsiniec jadąc na Debniki po lewej stronie na szczycie wzniesienia znajdują się pozostałości niemieckiego lotniska szybowcowego. Stoją tam jeszcze fragmenty dźwigarów hangaru i betonowego placu. Nie wiem czy lotnisko było też wykorzystywane militarnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam serdecznie!

Zbieram materiały na temat obrony lotniska w Lubinie (Fliegerhorst lub Flugplatz Lüben), od końca stycznia do 8 lutego 1945 r. Jak na razie, po dość długim szperaniu, dotarłem do informacji o tym, że 24.1.45 wycofano stamtąd jednostkę złożoną głównie z Ju-87, następnie 26.1 ruscy zbombardowali lotnisko, a komendanturę lotniska rozwiązano jeszcze w styczniu. Podobno 26.1. byli tam skoszarowani lotnicy z Brzegu. Komendantem Lubina był Walter Meyer z wojsk lądowych, odznaczony w marcu 45 krzyżem rycerskim.

W związku z powyższym, usiłuję dotrzeć do informacji o tym, jakie jednostki broniły lotniska w Lubinie 8.2.45, podczas radzieckiej ofensywy z północy i pn.-wschodu. Interesuje mnie zwłaszcza to, czy pozostały tam jakiekolwiek jednostki Luftwaffe, zwłaszcza obsługa naziemna lotniska. Co stało się z lotnikami z Brzegu?

Książki z lat 80 i 90 zawierają ogólnikowe informacje, meldunki OKW nie pomagają, meldunków Luftwaffe chyba nie publikowano.

Proszę o pomoc i służę informacjami zdobytymi do tej pory.

Słodki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam pytanko - na liscie lotnisk nie znalazlem lotniska w Podlodowie ( to taki satelita" lotniska w Dęblinie )
Czy było za małe ? Dziwne bo niemcy najpierw przed 22 czerwca zrobili betonowe pasy a w 44 je wysadzili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie