Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich


Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie z pamiątek po rtm. Jerzym Sokołowskim, późniejszym Cichociemnym " Mirze". Opisane jako "... Grudziądz lub Lwów 1936 r." Z pewnością nie jest to Grudziądz, tylko zdjęcie zbiorowe 2 szwadronu przed lub po przemarszem przed jego kadrą na placu koszarowym.

W drugim rzędzie od lewej siedzą: czwarty ppor. J. Sokołowski, piąty por. R. Pohorecki, szósty dowódca szwadronu rtm. S. Stankiewicz, siódmy ppor. Wacek ( w płaszczu), ósmy szef szwadronu wachm. Lizak.

sokol3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie znane, zamieszczone w londyńskim wydaniu " Dziejów..." pochodzi z tej samej sesji. Przedstawia kadrę 2 szwadronu. Od lewej stoją: kpr. Wojciechowski, wachm. Lizak, ppor. Sokołowski, por. Pohorecki, rtm. Stankiewicz, ppor. Wacek.

sokol9.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, formoza58 napisał:

I jeszcze jedno zdjęcie z tej sesji... Od lewej: wachm. Lizak, ppor. Sokołowski, rtm. Stankiewicz, por. Pohorecki.

sokol7.JPG

Widzę że, nie próżnujesz, ciągle wyciągasz coś nowego. Tak trzymaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę taki temat. Dla Ciebie Krzyśku, a może pomogą i inni koledzy. Niedawno korespondowałem z Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Jazłowieckich. Wśród tematów był i taki:

 

Tadeusz SADOWSKI (1915-1991)

Rzeźbiarz, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych uniwersytetu w Wilnie u T. Niesiołowskiego i w pracowniach rzeźby K. Jakimowicza i H. Kuny. W 1938 wyjechał do Lwowa. W 1939 został zmobilizowany do 14 pułku Ułanów Jazłowieckich. Po ucieczce z niewoli w 1940 wrócił do Lwowa, gdzie projektował scenografie i kostiumy do przedstawień operowych. Po wojnie osiadł w Bytomiu. Jest autorem 621 prac rzeźbiarskich - monumentalnych rzeźb w parku miejskim, pomnika Moniuszki przed operą bytomska , popiersia Chopina, fontanny przy placu Akademickim, pomnika powstańców w Radzionkowie, licznych rzeźb sakralnych, elementów małej architektury miejskiej, tablic pamiątkowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także w Szwajcarii, Kijowie i Charkowie

Jeśli się coś przegląda, a wyskakuje 14PUJ, to od razu zapala się lampka. Tego Pana niema w wykazie żołnierzy 14PUJ. Co dalej, sprawdziłem na liście Oflaggu IIC Woldenberg i pod numerem 471/XVIIB istnieje takie imię i nazwisko. Zbieżność imion nazwisk przypadkowa? Prezes S.R.J. poinformował mnie że, przekazał sprawę do administratora strony i ten Pan zostanie umieszczony na liście prawdopodobnych żołnierzy 14 PUJ. Gzie jest taka lista?

Są jeszcze inne tematy do uzupełnienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, boleo54 napisał:

Nie mogę Ci dorównać, absolutnie jesteś numerem 1.

Oj tam, oj tam Leonie ? 

Odnośnie Tadeusza Sadkowskiego, to nie ma go w listach oficerów i podchorążych w I rzucie bojowym Pułku. Natomiast, jeśli by był w II rzucie, znalazł by się przez via Węgry we Francji, potem w Pułku reaktywującym się w Wielkiej Brytanii. Jak wiekszość II rzutu .

To, że jego nazwisko figuruje jako jeniec w Woldenbergu, to może świadczyć, że nie walczył we wrześniu w 14P.Uł., tylko w innym pułku...

Prezes Rodziny Jazłowieckiej miał na myśli stronę  stowarzyszenia, gdzie jest lista żołnierzy Pułku, od 1918 roku, od lat prowadzona przez Niego.

A tematy do uzupełnienia? Owszem, było, jest i będzie ich. Ho ho ho a może i więcej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, formoza58 napisał:

Oj tam, oj tam Leonie ? 

Odnośnie Tadeusza Sadkowskiego, to nie ma go w listach oficerów i podchorążych w I rzucie bojowym Pułku. Natomiast, jeśli by był w II rzucie, znalazł by się przez via Węgry we Francji, potem w Pułku reaktywującym się w Wielkiej Brytanii. Jak wiekszość II rzutu .

To, że jego nazwisko figuruje jako jeniec w Woldenbergu, to może świadczyć, że nie walczył we wrześniu w 14P.Uł., tylko w innym pułku...

Prezes Rodziny Jazłowieckiej miał na myśli stronę  stowarzyszenia, gdzie jest lista żołnierzy Pułku, od 1918 roku, od lat prowadzona przez Niego.

A tematy do uzupełnienia? Owszem, było, jest i będzie ich. Ho ho ho a może i więcej ? 

Widzę że ten życiorys jest dla Ciebie mało wiarygodny - być może?  Wobec tego inne tematy zostawiam sobie. Nie warto publikować. Zrobię to co sugerował mnie Prezes S.R.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nieporozumienie, życiorys Tadeusza Szadkowskiego jest dla mnie jak najbardziej interesujący. Moje wątpliwości dotyczą tylko  jego wojennego przydziału do " Czternastki",wyraziłem tylko moje zdanie na podstawie mojej wiedzy. Jako nie numer 1, lecz po prostu człowiek interesujący się historią tego Pułku. Przykro, ze zrozumiałeś jak zrozumiałeś ?  

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zdjęcia, prawdopodobnie z jednego filmu w aparacie. Przedstawiają sytuacje na dziedzińcu " koszar dolnych". Tutaj z pamiątek po por. Sokołowskim , kowal szwadronowy przy pracy. W głębi widoczny kawałek dachu budynku koszarowego szwadronu zapasowego.

sokol2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast na zdjęciu pochodzącym z pamiątek po wachm. Kazimierzu Juzwie, widoczni od lewej plut. Stopyra , ppor. Sokołowski bawiący się ze swoim " Czongiem" i szef 3 szwadronu wachm. Juzwa. 

Przypuszczam, że zdjęcia robione z aparatu ppor. Sokołowskiego. Ten sam kwadratowy format, powtarzający sie w jeszcze kilku zdjęciach z albumu  podporucznika.

sokolow3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie