Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich


Rekomendowane odpowiedzi

Plut. Władysław Walczyński.

" 12 lipca 1919 roku na czele swojego plutonu w pieszym szyku, z niezaprzeczonym męstwem rzucił się na Ukraińców zajmujących rosyjskie okopy na wzgórzu 397 pod wsią Chmielowa, zmusił ich do odwrotu, biorąc do niewoli 1 oficera i 45 szeregowych, zostawiając na polu walki rannych i zabitych 24 Ukraińców."

Walczynski Wladyslaw plut.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wachm. Eugeniusz Zarański.

" W bitwie we wsi Fedorówka 5 października 1920 roku wachm. Zarański  i plut. Marcin Ludwiczak w szarzy w konnym szyku na piechotę bolszewicką, rzucili się naprzód i znacznie wyprzedzając resztę żołnierzy plutonu, wpadli między łańcuch bolszewickiej piechoty i zarąbali dowódcę pułku i taki wzniecili popłoch w szeregach bolszewickich, że ten czyn zadecydował o zwycięskim spotkaniu, w którym wzięto przeszło 200 jeńców."

zaranski.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uł. Zygmunt Zatoński.

" Dnia 8 sierpnia 1920 r. w czasie nocnego ataku na wieś Wygoda, obsadzony przez pułk jazdy nieprzyjacielskiej wpadli ułan Zatoński i kapral Staniszewski pierwsi do wsi i nie strzelając, wdarli się w środek wsi, gdzie rzuciwszy bomby, wywołali popłoch w szeregach nieprzyjacielskich.Ten śmiały czyn wymienionych ułatwił w znacznej mierze zajęcie wsi."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rtm. Kazimierz Duchnowski.

" Dnia 20 maja 1920 r w bitwie pod Nastaszką celem wyjaśnienia sił przeciwnika w sąsiedniej wiosce, udał się na wywiad z 20 ułanami. W wywiadzie tym natknął się na  przeważające sily wroga ( siłę do baonu), nie cofnął się, a brawurowo zaatakował wieś. Oszołomieni bolszewicy zmuszeni byli do odwrotu i wioska była wzięta, przy czym w ręce nasze wpadł jeden km i 25 jeńców. W czasie akcji, w której dowodził rtm. Duchnowski osobiście na czele, zagrzewając ułanów do ataku, był on ciężko ranny trzema kulami."

Duchnowski Kazimierz rtm.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

St. uł. Franciszek Dobrowolski.

" St. uł Dobrowolski w miesiącu czerwcu w bitwie pod wsią Czerwona, będąc posłany przez dowódcę szwadronu, by zbadał most na rzece w odległości kilometra od miejsca walki, znalazł się w ciężkiej sytuacji: dojeżdżając do mostu, zza pagórka niespodziewanie pokazało się trzech kozaków. St. uł. Dobrowolski, który zawsze odznaczał się tym, że w najtrudniejszych sytuacjach rozkaz sumiennie wykonywał, w tym wypadku dał dowód tego swemu dowódcy. Widząc, że kozacy go nie widzą,momentalnie zeskoczył z konia i z karabinem w reku, ostrzeliwując się na wszystkie strony, zdołał z zimną krwią połączoną wraz z niebywałą odwagą atak trzech kozaków na niego powstrzymać, kładąc jednego z nich trupem. Dwaj inni, widząc pomoc wysłaną przez dowódcę szwadronu dla Dobrowolskiego, zaczęli uciekać. Dobrowolski, któremu konia cudem nie zastrzelili, wskakując na konia i dobywając szabli, nie czekając na pomoc innych ludzi, rzucił się za kozakami, dopadając jednego, biorąc go żywcem do niewoli. Jest to jeden z podobnych czynów st. uł. Dobrowolskiego, który niejednokrotnie męstwem swym wzbudzał zdziwienie szwadronu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
On 10/11/2006 at 9:06 AM, Sebastian p said:

Mojej Babci Brat Był w 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich na nazwisko Isalski nie wiem w jakim okresie nie znam imienia i rangi Poszukuje Informacji na ten temat i Zdjęć Pułku.
Pozdrawiam

Nie wiem, czy ten tekst dotrze do Ciebie. Jeżeli tak, to wyślij mi e-maila: mietekon@yahoo.com Nie wiem, czy mówimy o tej samej osobie, ale mój dziadek to Andrzej Isalski, o którym prawdopodobnie piszesz... 

Edytowane przez Mietek Oniskiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Czołem Waszmościom 

Czy ktoś spotkał się z taką pozycją?

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich  Praca magisterska Olgierda N. 1984r.

150 stron maszynopisu

format A4 + kilka reprodukcji zdjęć

W treści wiele nieścisłości, można to przypisać skąpym materiałem źródłowym. Wiele wydań i publikacji ukazało się w latach późniejszych.

Autor pisze że, ,,braki w źródłach skłoniły mnie do nawiązania kontaktów z ułanami 14 pułku"

W mojej ocenie, jeszcze jedno opracowanie dziejów  14 PUJ - ciekawa pozycja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 25 lat później, kiedy Ułani " Czternastki" prawie w komplecie " galopowali w Niebieskim Garnizonie", młodzi ludzie decydujący się na temat Pułku w pracach magisterskich, mieli co wybierać w pokaźnym zbiorku źrodeł ? W dużej mierze dzięki Ułanom Jazłowieckim, którzy przed odejściem, postarali się, choćby opracowaniem londyńskim z 1988 roku, aby pamięć o Pułku nie wygasła...

Ta 110- stronicowa praca dotyczy tylko walk wrześniowych. Z pracą wspomnianą przez Kolegę nie zetknąłem się. Miałem natomiast do wglądu dwie inne, jedną z lat 90- tych poświęconą walkom Pułku w latach 1918- 1920 i drugą z początków wieku o historii Pułku w latach 1918- 1947. W drugiej Koleżanka korzystała ze źródeł, właśnie dzięki kontaktowi  z Weteranami. Praca o tyle ciekawa, ze wiele wiadomości  i ikonografii tam zawartych, do tej pory nie były wykorzystane w dotychczasowych opracowaniach.

Tutaj przykład mnogości materiałów dostępnych w 2009 roku...

mag1.JPG

mag2.JPG

mag3.JPG

mag4.JPG

mag5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, przypadkiem, znalazłem urywek kroniki filmowej z końca lat trzydziestych przedstawiających powrót oddziałów garnizonu lwowskiego. Pokazano 40 PP i " Czternastkę". W pierwszej chwili myślalem, że to z defilady 14 września 1936 roku, ale tam Pułk maszerował plutonami rozwiniętymi, a nie kolumną trójkową...

man1.JPG

man2.JPG

man3.JPG

man4.JPG

man5.JPG

man6.JPG

man7.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Pracy magisterskiej....

Oprócz historii działań pułku, autor wiele miejsca poświęcił

- ,,14 pułk w służbie pokojowej/1919-1939/

- działalność sportowa

- działalność społeczna i kulturalna 14p.uł.

- osada 14p.uł. - Jazłowce

- udział 14p.uł. w uroczystościach państwowych, patriotycznych i kościelnych

- tradycje i zwyczaje 14 pułku ułanów jazłowieckich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, boleo54 napisał:

Wracając do Pracy magisterskiej....

Oprócz historii działań pułku, autor wiele miejsca poświęcił

- ,,14 pułk w służbie pokojowej/1919-1939/

- działalność sportowa

- działalność społeczna i kulturalna 14p.uł.

- osada 14p.uł. - Jazłowce

- udział 14p.uł. w uroczystościach państwowych, patriotycznych i kościelnych

- tradycje i zwyczaje 14 pułku ułanów jazłowieckich

Czy w tych wszystkich rozdziałach jest coś nowego, biorąc  pod uwagę naszą dzisiejszą wiedzę o Pułku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdziały te zajmują 38 stron maszynopisu. Na ile moja wiedza pozwala, to większość jest dla mnie znana, może niektóre opisane inaczej, szerzej. Są i takie, które czytam pierwszy raz, ale to nie znaczy że jest to coś nowego. Autor powołuje się na pamiętniki drukowane, opracowania, wybrane dokumenty oraz na 

 Źródła i bibliografia

  Relacje

1. P.pułk. Józef Bokota

2. P.pułk. Marian Winigradzki

3. Mjr. Stefan Mendocha

4. Rtm. Aleksander Marczyński

5. Por. Zdzisław Malanowski

6. P.por. Jerzy Lambl / za gen. R. Abrahamem

7. St.wachm. Jan Przybyła

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tych siedmiu relacji, to w dalszych latach pojawiły się w mniejszych lub większych fragmentach. Lambla np. wyłonił się w zeszłym roku, w całości. 

Nie ma wspomnień rtm. Andrzeja Sozańskiego, więc zamieszczę fragmencik, którego do tej pory nikt bodaj nie wykorzystał  :-(...  

sozanski2.JPG

sozanski3.JPG

sozanski.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że, gdzieś dotarłeś do materiałów Sozańskiego. Piękna sprawa. Jeśli masz więcej, może napiszesz jakiś  artykuł, a może opublikujesz coś większego. Czy istnieją wspomnienia rtm. A. Sozańskiego? Coś wiadomo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Jego relacjami czasami trzeba ostrożnie. Być może do tej pory nie były  przy okazji niektórych zdarzeń ( choćby szarży 19 września) wykorzystywane i publikowane. Bywało, że były powodem zadrażnień między kolegami pułkowymi ? Fragmencik przytoczyłem dla przykładu, ze istnieją...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie